Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Sushi Go Party! – a zase to sushi

sushi-go-party-01

Pamatujete, jak jsme si minule spolu pochutnali na suši? Už je to nějaký čas, ale ta chuť v ústech stále zůstává. A teď si pro nás mistr kuchař připravil novinku. Lahodné onigiri, netradiční tofu i překvapivé temaki. Je na čase objevit nové příchutě japonské kuchyně, tak pěkně sedněte ke stolu a jdeme na to!

Skvělé menu si pro nás připravila firma Gamewright, která nabízí pokračování svojí úspěšné hry Sushi Go. Novinka je deluxe verzí, jmenuje se Sushi Go Party! a jejím autorem je Phil Walker-Harding. Vzhled suši si pořádně nastudoval Nan Rangsima, který vytvořil kompletní grafickou podobu této hry a mohl sledovat, jak v roce 2016 dělá poprvé parádu na pultech obchodů.

Novinka se ukrývá ve slušivé plechové krabičce tak, aby všechny ty dobroty nepřišly k újmě. Na víku vidíme japonskou suši rodinku, zatímco uvnitř na hráče čeká tak trochu nečekaně herní plán. Ten nabízí osm pozic zapuštěných do dvouvrstvé desky, kolem které obíhá stupnice bodů.

sushi-go-party-07

Základem všeho jsou téměř dvě stovky karet s různými druhy suši a jinými podobnými dobrotami. Vytřídí z nich sadu dezertů, které položí vedle plánu z jedné strany. Do plánu hráči rozloží kartonové destičky menu, které vytvoří seznam dostupných objednávek (buď náhodně, nebo podle předpřipravených kombinací pro různé účely). Podle toho hráči vytvoří společně také dobírací balíček a to pouze ze stejných karet, jako jsou viditelné na destičkách na plánu. Jednotliví účastníci si pak rozeberou barevné figurky a postaví je na startovní číslo (nula) bodovací stupnice.

Partie se rozpíná napříč třemi koly. Na začátku každého z nich nejdříve hráči přimíchají do balíčku karet několik dezertů a poté rozdají jednotlivým účastníkům sedm až deset karet (čím méně hráčů, tím více karet). Jednotliví účastníci si vyberou kartu z nabídky všech, které drží v ruce, a položí ji tajně před sebe. Poté všechny zbývající karty podají soupeři po levé ruce a dostanou stejný počet od protivníka po ruce pravé. Svoji zvolenou kartu pak všichni odhalí.

Tím se snaží nasbírat co nejvíc bodů podle destiček menu, které jsou odhalené na společném plánu. Pouze tyto bodovací možnosti jsou aktivní v dané partii a jiné karty se také v balíčku k dobírání nenacházejí. Výjimkou jsou dezerty.

sushi-go-party-03

Většina karet má nějaký vliv na vítězné body. Většina karet svoji sladkou odměnu přinese ihned v aktuálním kole, výjimkou jsou dezerty, které lze bodovat až na konci celé partie. Kromě samotného bodového zisku mohou hráči ovlivňovat zahranými kartami také svoje výhody. Menu umožní nahradit jednu kartu z budoucí nabídky jinou náhodnou, hůlky nabídnou šanci zahrát druhou kartu z ruky v tahu a lžíce naopak dá hráči příležitost ukrást kartu z ruky soupeře.

Možností je v každé partii omezené množství (osm druhů karet), ale po odehrání a předání karet se jednoduše vždy pokračuje novým kolem. Hráči tak vysbírají celou sadu karet, rozdají nové a tím zahájí následující kolo. Bitva o suši dobroty pokračuje po celá tři kola, po kterých si hráči sečtou bonusové body za dezerty a ten, kdo v součtu došel nejdál na společné stupnici, může slavit vítězství.

Sushi Go Party! je z hlediska pravidel naprosto stejné, jako jeho starší a obyčejnější verze. Jenže tenhle dojem vezme rychle za své, jakmile se začnete probírat nabídkou karet. Těch je na výběr opravdu hodně, ale použít jich lze vždy pouze osm. Aby hráči neztratili přehled, vždy je na společném plánu tento seznam snadno viditelný.

sushi-go-party-12

Počet možností má za následek, že si můžete stále stavět nové varianty a kombinace, které vždy jsou trochu jiné, pokud jde o celkový dojem. Možností tu je opravdu spousta. Nemohou samozřejmě chybět žádné karty, se kterými jsme se setkali v původní verzi, ale mnohem zásadnější jsou nové možnosti.

Karty tak přináší body obvykle podle skupinek, ať už podle přesného počtu, tak i získáním většiny mezi všemi účastníky. Temaki je kritické sbírat, protože kdo má nejméně, dokonce čtyři body ztratí. Onigiri se zase sbírá na jedinečnost podle tvarů. Těch možností je nově opravdu velký výběr a díky tomu je hra stále nová.

Hra samozřejmě není nijak extra taktická. Všechno závisí na kartě, kterou si vyberete z náhodné nabídky. Ovšem už mnohem víc závisí na tom, jaké karty podáte soupeři. Je to úzce propojené a hráči musí chytře draftovat a úspěšně sbírat sady, aby získali co největší počet bodů.

sushi-go-party-14

Jednoduchost je zbraní, kterou Sushi Go Party! umí použít. Hra je elegantně jednoduchá a ohromně zábavná, protože od vás nepotřebuje vůbec nic. Musíte být schopni držet karty a trochu o všem přemýšlet, ale nic náročného zde nečekejte. Tohle je relaxační zábava, ve které jde hlavně o to dobře se bavit. Díky tomu je skvělá nejen pro party, ale také do rodiny a dokonce i pro děti.

Zajímavé jsou také nové akční karty. Lžíce umožní krást karty soupeři z ruky, krabička s sebou zase nabídne příležitost zbavit se nechtěných karet. Zmrzlina ze zelného čaje odmění každého, kdo má na konci partie alespoň čtyři exempláře. Podle počtu je také v rámci dezertů bodované ovoce. Právě díky lžíci nechybí ani konflikty.

Kromě nových karet ale přibývá také nejvyšší počet hráčů na osm. A to je ještě výrazně lepší, protože právě s vysokými počty hra začíná být opravdovou párty zábavou. To ale vám nic nebrání v tom, abyste si zahráli ve dvou. Ona k hraní povzbuzuje i tím, že celá partie trvá jen čtvrthodinku. S větším počtem účastníků se ale mění úroveň kontroly, protože sada karet se vám do ruky nedostane dvakrát. Nelze tak vůbec počítat s nějakou vědomostí o kartách, jako v nižších počtech.

sushi-go-party-15

Sushi Go Party! bere základní hru a posouvá ji na úplně jiný level. Obrovský výběr různých karet a pokaždé jiná partie. To jsou hlavní odlišnosti, proč byste měli chtít tuto novou plechovou krabičku místo její původní originální sestřičky. Ovšem tato nová krabice není v češtině na rozdíl od originálu. Sushi Go Party! je skvělou evolucí už tak vynikající party hry.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorPhil Walker-Harding
IlustraceNan Rangsima
VydavatelGamewright, AURUM, Inc., Cocktail Games, Devir, Hemz Universal Games Co. Ltd., Rebel Sp. z o.o., Reflexshop, uplay.it edizioni, White Goblin Games, Zoch Verlag
Rok vydání2016
Počet hráčů2 - 8
Herní doba20
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(34 voters)
KategorieCard Game, Party Game
MechanismyClosed Drafting, End Game Bonuses, Hand Management, Set Collection, Simultaneous Action Selection, Variable Set-up
RozšířeníSushi Go Party!: Inari Promo, Sushi Go Party!: Pickled Ginger Promo, Sushi Go Party!: Sake Promo, Sushi Go Party!: Sukeroku Promo
RodinaDigital Implementations: Board Game Arena, Digital Implementations: Sovranti, Food & Drink: Fruit, Food & Drink: Sushi, Game: Sushi Go!, Theme: Food / Cooking
Alternativní názvyスシゴーパーティ, 초밥대왕

Více o hře.

Recenze: Sushi Go Party! – a zase to sushi
Sushi Go Party! je super karetní hra, ve které mají hlavní roli karty různých dobrot. Hráči si podávají karty, pokaždé si mohou jednu nechat a snaží se tak získat co největší počet bodů. Nové karty jsou jedna zajímavější než druhá a jednotlivé partie jsou jiné podle toho, jak si vytvoříte sami sestavu karet. Partie se může účastnit až osm hráčů a všechny počty fungují, ačkoliv je tu drobné čekání na tah s větším počtem soupeřů. Sushi Go Party! je deluxe verze se vším všude a je o velký kus lepší než omezenější původní verze.
Klady:

+ pro každou partii sestavíte sadu karet
+ rychlá partie
+ spousta nových možností sbírání bodů
+ možnosti konfliktů
+ sbírání bodů od začátku do konce
+ elegantně jednoduchá party hra
Zápory:

- stejné jako původní hra (jen více karet)
- náhoda rozhoduje o výběru karet
- méně kontroly
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Labyrint Trezory – poklady na chodbách