Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Talisman – rozšíření Smrtonoš

talisman-smrtonos-01

Kolem se bezdůvodně ochladilo. Pocítil jsem to nejen na zátylku, ale i na kůži přes kroužkové brnění. Moje srdce pohltil strach. Kdesi v dáli mé uši zachytily skřípavý zvuk, který pomalu přecházel v hladivé noty brousku. Jaká čepel je ta, která zvuk vydává. Cosi mi říká, že má tvar kosy..

Smrt uvítá s radostí všechny hráče Talismanu v rozšíření s názvem Smrtonoš (The Reaper). Jeho autorem je John Goodenough. Bohužel Smrtonoš bude současně také posledním rozšířením, kterého se pro Talisman dočkáme. To proto, že patří do rodiny her s licencí Games Workshop. A tvůrce Talismanu, firma Fantasy Flight Games, ztratila práva na tyto licence. A jako výsledek tedy ani ADC Blackfire nebude mít možnost distribuovat hru nebo její rozšíření.

Krabička je to malá a odpovídá z velké části karetní povaze celého rozšíření. To ale nic nemění na faktu, že je tu také pětice postav – čtyři hrdinové a jedna figurka Smrtonoše. Karty jsou tu pouze malé – jedná se o velký počet nových setkání (devadesát), šestadvacet kouzel a tucet úkolů temného mága. To všechno ale dotváří neodmyslitelní souputníci figurek – velké karty hrdinů včetně textového popisu schopností.

talisman-smrtonos-03

Tyto postavy jsou také prvním dojmem, který ze hry získáte. Málokdo odolá šanci zahrát si na nového hrdinu, ať už to je mudrc, kupec, uctívačka zla nebo rytíř. Nepřináší nic extrémně nového. Některé postavy mají jasné a nezměnitelné přesvědčení a svoje vlastní schopnosti. Hlavním dopadem čtyř hrdinů je ale zvýšení variability.

Totéž platí i pro balíček karet. Jak setkání, tak kouzla mají za cíl zvýšit výběr a tedy i znovuhratelnost celé základní krabice. Jsou tu různé konfliktní karty, třeba Ničivá hůlka (ubere postavám body síly nebo vůle), Koule osudu (umožní přehazování kostky) nebo Létající koberec (na šestku se můžete přesunout kamkoliv na mapě). Připraveny jsou ale i nové karty nepřátel, třeba Gobliní pastmistr, Kamenný golem (na kterého neplatí žádné zbraně) či Děs, který se může k hráči přidat a snižovat jeho útočnou sílu. Obsahem jsou ale třeba i místa, jako je Modla – místo, kde hráč může být zotročen a přijít o několik tahů či pomocník v podobě Šotka (zvyšuje vůli).

Jediným opravdu novým prvkem tak zůstává titulní Smrtonoš. Ten začíná na políčku Brány osudu a jeho karta vedle mapy. Jeho figurka se pohybuje až v momentě, kdy některý z hráčů hodí na kostce jedničku. Jako následek hodí ještě jednou a posune figurku o daný počet polí.

talisman-smrtonos-10

Když zastaví na políčku, kde se nachází figurka některého z hráčů, čeká hrdinu hod kostkou. Její výsledek je současně vyřčením osudu podle karty Smrtonoše. Může to znamenat nejen ztrátu života nebo jednoho tahu, ale klidně i opravdovou smrt postavy. Hráč si nikdy nemůže být jistý, co přesně jej čeká.

Rozšíření tak přidává další úroveň nevypočitatelnosti do již tak velmi náhodné hry. To se ale nepodepíše na celkovém dojmu, který je stále velmi podobný. Figurka Smrtonoše je novým zajímavým prvkem, který může narušit vývoj. Ale kromě toho neznamená nic významného.

Nezmínili jsme ale ještě karty temného mága. Ty rozšiřují efekt políčka, které se ukrývá na mapě původní hry. Účastníci si tak mohou sami vybrat svůj úkol, který se pokusí splnit.

talisman-smrtonos-13

Talisman: Smrtonoš je malé rozšíření. Jako od takového od něj asi nebudete očekávat zázraky. Navyšuje variabilitu základní hry o pořádnou porci nových karet a dokonce i postavy. To samo o sobě už je rovnou důvodem, proč bude partie Talismanu ještě o fous lepší a nevypočitatelnější. Rozšíření o figurku smrti nemá takový dopad a celkově tak je třeba vnímat tuto krabičku spíš jako obohacující příspěvek.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorJohn Goodenough
IlustraceRyan Barger, Massimiliano Bertolini, Felicia Cano, Julie Dillon, Ralph Horsley, McLean Kendree, Federico Piatti, Frank Walls, Mark Winters
VydavatelFantasy Flight Games, Edge Entertainment, Ediciones MasQueOca, Galakta, Game Harbor, Games Workshop Ltd., Giochi Uniti, Heidelberger Spieleverlag, Hobby Game Mall, Hobby Japan, Mandoo Games, Nexus Editrice, Pegasus Spiele, Stratelibri
Rok vydání2008
Počet hráčů2 - 6
Herní doba90
Minimální věk13 and up
Jazyková závislostExtensive use of text - massive conversion needed to be playable
(5 voters)
KategorieAdventure, Expansion for Base-game, Exploration, Fantasy, Fighting
MechanismyDice Rolling, Role Playing, Roll / Spin and Move, Variable Player Powers
RozšířeníTalisman: Revised 4th Edition
RodinaGame: Talisman, Misc: LongPack Games
Alternativní názvyTalisman: Il Mietitore, Talisman: La Faucheuse, Talisman: Der Schnitter, Talisman: Erweiterung – Der Schnitter, Talismán: Expansión La Parca, Talisman: Magia i Miecz – Żniwiarz, Talisman: Smrtonoš, タリスマン:死神の影, 圣符国度:死亡之神, 탈리스만 (개정 4판): 사신 확장

Více o hře.

Recenze: Talisman – rozšíření Smrtonoš
Talisman: Smrtonoš je příjemnou evolucí Talismanu. Rozšířením, které navyšuje již známé prvky a vylepšuje tak zážitek hráčů. Ocenit je třeba především nové postavy, jež jsou zajímavé. Smrtonoš je fajn, ale nabízí jen novou úroveň překvapení. S touto malou krabičkou je hra stále výborná a radost udělá hlavně jako obohacení partie o nové zážitky. Talisman: Smrtonoš je klasickou definicí slova rozšíření – do stávajících balíčků přidává nové karty.
Klady:

+ nové prvky navyšují variabilitu
+ úkoly temného mága
+ další náhoda v postavě Smrtonoše
Zápory:

- nic výrazně nového
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Desítka – tolik správných odpovědí!