Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Quizoo – tolik otázek se zvířátky

quizoo-18

Taky jste se v zoo ptali tolik otázek? Co je tohle, co je tamto, jaké dělá želva zvuky a je ten medvěd opravdu nejtěžší? A jsou sloni opravdu nejtěžší a delfíni nejchytřejší? Někdy ty odpovědi můžete najít na destičkách u výběhu, jindy musíte hledat lépe.

Třeba v krabičce s karetní hrou Quizoo, kterou si pro nás připravila společnsot Blue Orange a především autor Thierry Denoual. Vytvořil ji v roce 2017 a firma ADC Blackfire si ji vyhlédla jako dalšího adepta pro převedení do češtiny.

A všechna ta zvířátka v domovské firmě ve Francii zavřeli do plechové krabičky. Tam najdeme celkem šedesátku čtvercových kartiček se zaoblenými rohy. Na víku ještě předtím mineme medvěda s krabem, kteří se dobrovolně nabídli, že zapózují na váze. Jednotlivé karty mají na zadní straně vždy dvě barevné ikonky a na přední straně najdeme nakreslených několik zvířátek. Kromě nich jsou v krabičce ale také pravidla a především čtyři harmonikové přehledy zvířat, které jsou vždy seřazeny podle jedné vlastnosti – rychlost, hmotnost, dlouhověkost a délka. A své role zde hraje dohromady dvacet různých zvířátek od mravence až po plejtváka.

quizoo-10

Na začátku partie stačí tyto nápovědy položit poblíž a do středu stolu umístit zamíchaný balíček karet ikonami nahoru. Začínající hráč vezme horní kartu z balíčku a vyloží ji obrázkem nahoru tak, aby ji všichni viděli. Náplň kola pak určí kombinace obrázků zvířátek a ikon, které byly nově odhalené navrchu dobírací hromádky.

Ikona vždy ukazuje na jednu ze čtyř vlastností, která bude hráče zajímat u aktuálně viditelných zvířátek. Boj ale ještě nemůže začít, protože soupeři potřebují druhou indicii, kterou je matematické znaménko plus nebo mínus. A tak pokud najdou hráči na horní kartě hromádky symbol pravítka spolu se symbolem plus, jejich úkolem je najít nejdelší zvířátko z nabízených. Mínus by naopak znamenalo to nejmenší.

Od chvíle, kdy je karta s obrázky odhalená, hráči okamžitě mohou hledat a reagovat. Ten, kdo jako první mezi třemi až pěti zvířátky objeví to správné a vysloví jeho jméno, získá aktuální kartu pro sebe. Partie pak končí, jakmile se někomu podaří nasbírat jeho osmý úlovek.

quizoo-04

Quizoo míchá postřehové a vědomostní hry, ale nedělá z nich nic nového. Další hra v pořadí, ve které budete muset dokázat svůj postřeh. Tentokrát jsou hlavním tématem zvířátka a jejich poskládání do správného pořadí. Podobně jako hra Originál nebo kopie ze stejné sady, i tato novinka sází na jistotu. A ono to vlastně stačí.

Malé hráče totiž i tato novinka skvěle pobaví. A v rámci variability tématu je dobré mít doma několik těchto krabiček. Tedy pokud vaše potomky baví soupeřit v rychlosti. Ne každému je totiž přáno, aby měl ty nejrychlejší reflexy a koordinaci oka, mysli a ruky. Tentokrát ale nejde o vteřinové rozhodnutí. Každé kolo vyžaduje alespoň krátké zamyšlení, což dává prostor i těm jinak pomalejším.

Hra je vhodná i pro ty nejmenší. Naopak lze říct, že tyto malé děti jsou tím ideálním publikem, protože průběh je nenásilným způsobem seznámí se světem zvířátek a jejich porovnáním.

quizoo-13

Pro kontrolu každé odpovědi slouží právě již zmiňované přehledové listy. Hráči tedy mohou vždy ověřit, jestli je jejich odpověď správná. Zpočátku to budou potřebovat často, jak ale odehrají víc a více soubojů, vlastnosti zvířátek si velmi dobře zapamatují. To ale nemění nic na zábavnosti hry, která i nadále bude fungovat a testovat jejich reakční dobu. Jen ty časy váhání se budou zkracovat.

Zvířátka na obrázcích jsou zvolená dobře a nabízí opravdu celé rozmezí od těch nejmenších/nejlehčích/nejpomalejších až po ty na opačné straně daných schopností. Na kartě jsou pokaždé jiná zvířátka a jejich kombinace, takže hráči si nemohou nic zapamatovat a musí pokaždé znovu identifikovat správnou odpověď.

Jednoduchý soupeřivý prvek, ve kterém hráči nemusí nikam plácat ani nějak fyzicky reagovat, dělá ze hry ideálního adepta pro vyšší počet účastníků. A ačkoliv je opravdu krásně hektická ve vyšším počtu, kde se ale také přidá o kapku delší herní doba (asi dvacet minut), pobaví i v těch nižších.

quizoo-16

Quizoo má krásné zpracování, které začíná u plechovky a končí u barevných ilustrací zvířátek. Děti ale baví samotný průběh a řazení stvoření podle jejich vlastností. Tak trochu jako Cardline, ale jednodušší a bez toho klidu na přemýšlení. Quizoo je hrou o rychlosti, ke které se musí přidat i něco navíc.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorThierry Denoual
IlustraceMarc Chouinard
VydavatelBlue Orange (EU), Blue Orange Games, Lúdilo
Rok vydání2017
Počet hráčů2 - 8
Herní doba15
Minimální věk6 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieAnimals, Memory
MechanismyMemory

Více o hře.

Recenze: Quizoo – tolik otázek se zvířátky
Quizoo je karetní hrou, ve které budou hráči – obvykle děti – porovnávat zvířátka podle věku, velikosti nebo hmotnosti. Je třeba být rychlý, ale to není úplně vše. Hráč musí současně znát i správnou odpověď, která není evidentní z karet. Ty naopak matou různě velkými obrázky. Navzdory chybějícím originálním nápadům se nám Quizoo líbí.
Klady:

+ kombinace reakce a vědomostí
+ i po více partiích stále zábavné
+ výborné pro menší děti
+ dobré i ve vyšších počtech
+ přehledové kartičky usnadní kontrolu
Zápory:

- chybějící originalita (zase další postřehovka)
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Barvosauři – tak trochu jiní dinosauři