Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: The Sheep Race – ovečky na startu

The Sheep Race - balení

Ovečky nejsou zrovna těmi nejlepšími závodníky. A přesto i ony chtějí mít kolem krku medaili. Nezáleží pak na tom, jestli přiletěla z opačné strany zeměkoule nebo jestli nosí skotskou sukni a je skoro doma. Každá má svoji silnou i slabou stránku. Ale žádná nedokáže doběhnout do cíle na jeden dech. Ani vidina vítězství jim nezabrání, aby se zastavily, odpočaly a teprve poté pokračovaly vstříc cílovému praporku.

Ale vážně. Takové závody opravdu existují a většina z nich se odehrává na britských ostrovech. Ovečky v nich neběží rovně, ale do zatáček a přeskakují balíky sena. Možná tam byl na dovolené Roberto Mancino, protože vytvořil v roce 2013 hru The Sheep Race s ilustracemi Federica Musettiho. Jeho nápadu se chopili ve firmě Ghenos Games, která celý výsledek vydala pod svojí značkou.

Hra se ukrývá v klasické čtvercové krabici, která je pečlivě obalena do travního porostu. Na čelní straně vidíme sprintující ovečky s odhodlanými výrazy i vyplazenými jazyky. I ty mohou být rozdílem mezi vítězstvím a prohrou. To se dozvíme rychle i ve chvíli, kdy nakoukneme dovnitř a objevíme nejen pravidla, ale také na třetiny přeložený herní plán. Po rozložení dostanete dlouhou rovnou sprinterskou trasu. Šest drah, dvacet polí, z toho pět posledních cílových.

The Sheep Race - připravená hra

Kolem závodní dráhy se vine bodovací okruh, na kterém budou lapat po dechu hráči. Ti tentokrát zaujmou roli sázejících a k tomu budou potřebovat šest kulatých žetonů v každé barvě. Ty mají na sobě vždy čísla od jedné do šesti, aby vypočítaly všechny dráhy, které mohou vyhrát. Na hráče čeká také šest čtvercových čísel pro zařazení ovcí, malé žetony národností a destičky s bodovým přehledem.

Ovšem tím nekončíme. Balíček přerostlých karet ukazuje vždy jednu ovci v jejím přirozeném domácím prostředí. Například jihoafrická ovce tak kouká v poušti na zebry, zatímco španělská je povoláním toreador. Všechny do jedné mají kromě jména a vlajky také dva důležitější rohy – první z nich ukazuje schopnosti ovcí. Tři čísla odpovídají třem možným rychlostem – chůze, běh a klus. V pravém horním rohu zase uvidíme, kolik ovečka dokáže uběhnout na počáteční nádech, než bude potřebovat odpočívat. Nemohou chybět ani krásné figurky ovcí, tři kostky a malé kostičky dechu.

Na začátku partie si hráči mezi sebe rozloží herní plán a na start každé dráhy postaví jednu z šesti na první pohled naprosto stejných ovcí. Rozlišit je můžete až s pomocí karet. Šest z dvanácti je vylosováno a náhodně rozděleno k rozloženým destičkám s čísly drah. Tím se určí, která ovce kde poběží, a máme rovnou složení prvního semifinálového rozběhu.

The Sheep Race - rozehraná hra

Hráči si ještě musí vybrat barvu žetonů. Šest sázecích si vezmou k sobě a položí číslem dolů, zatímco malinký bodovací žeton položí všichni na start stupnice skóre. Společnými silami teď rozdělí soupeři kostky dechu (modré, červené i univerzální bílé) na karty podle jejich obrázků. Každá ovce má trochu jinou sestavu. Pak už zbývá jen vybrat správnou dvojici kostek a první závod může odstartovat.

Všichni si ale ještě před začátkem musí vsadit na tři ovce, které by chtěli vidět na stupních vítězů daného rozběhu. Tady je poprvé důležité taktizovat, protože nejenže jsou jednotlivé ovce silnější a slabší, ale především dráhy na trati nejsou srovnatelné. Nejrychlejší je šestka, zatímco nejpomalejší je skalnatá jednička. Tady organizátoři závodu asi zaváhali, ale o to je to větší zábava pro hráče.

Jakmile je vsazeno, může začínající hráč hodit dvojicí kostek. Součet puntíků na obou určí, která ovce poběží vpřed. Puntíků ovšem může být až devět, ale ovcí je jen šest. Co teď? No tak protože šestka je nejrychlejší, tak ovce v této dráze se pohybuje i pokud padne číslo sedm. Osmička posouvá vpřed dráhu pět. Devítka je specialita – poprvé může popoběhnout dopředu ovce, která je nejvíce vzadu (v případě rovnosti má výhodu ta v dráze s vyšším číslem).

The Sheep Race - rozehraná hra

Jenže to není všechno, protože zatímco volba ovce není na hráči, čeká na něj jiné rozhodnutí. Může si totiž vybrat, jaké úsilí dá do svého sprintu chundelatá závodnice. Na výběr má tři rychlosti nebo přímo odpočinek, který přidá ovci nové dvě modré kostky. Červená kostka lze nahradit dvěma modrými a jedná se o nejrychlejší běh, modrou kostkou zaplatí hráč za běh. Pokud ovce půjde, dokonce si odpočine a jednu modrou kostku dostane. Ovšem obě odpočívací činnosti může dělat pouze, pokud je alespoň trochu vyčerpaná.

V pohybu ovce mají hráči možnost dobře taktizovat. K tomu slouží především bílá kostka, kterou lze použít pro libovolnou rychlost pohybu. Záleží pak na samotném hráči, jestli se jí zbaví za chůzi a tím ovci zdrží, nebo ji zahraje jako červenou a sprintem ji posune kupředu. Ovce se tak posouvají na trati vpřed až do chvíle, kdy dosáhnou cílové rovinky. Tady už není možnost odpočívat. Ovce, která přijde o poslední kostičku v tomto místě, padla na zem vyčerpáním a závod nedokončí.

I tak vždy budou známy tři nejlepší závodnice, které postoupí do finále. Hráči za svoje správné tipy dostanou bodovou odměnu. V čím pomalejší dráze ovce běžela, tím více bodů její umístění na bedně přinese. Po druhém semifinále s další šesticí závodnic hráče čekají poslední sázky. Poté, co je i třetí běh u konce a body rozdány, vítězem se stává hráč, který došel nejdál na bodovací stupnici.

The Sheep Race - rozehraná hra

The Sheep Race je další z řady her, ve kterých se snažíte odhadnout výsledek a můžete jej také ovlivnit. Jenže tahle hra na to jde trochu jinak. Našla ideální poměr mezi náhodou a možností ovlivnění. Hráči tak mají neustále pocit, že šance oveček mají pod kontrolou. Nefandíte některé? Pak nenápadně takticky připravte situaci, kdy závodnici dojde dech v cílové rovince!

Jedna ze sázek je v průběhu obou semifinále veřejná. Hráči tak znají volbu svého soupeře a mohou se podle toho zařídit. Pokud tedy nemají stejnou ovci ve svých dvou tajných tipech. Tak mají rivalové šanci si škodit a navzájem se snažit vyřadit ovci toho druhého.

Na hráče čeká dost rozhodování. To první je už na začátku. Chcete si vsadit radši na šestou dráhu, která má vyšší šanci na vítězství? Ale i výhra takové ovečky vám přinese pouze šest bodů! Vyplatí se tedy riskovat, protože vítězství třetí řady přináší už bodů devět a dokonce i druhé místo má stejnou hodnotu, jako vítězství šestky.

The Sheep Race - karty

Ačkoliv to na první pohled nevypadá, velký vliv na celkový výsledek má i zvolená kombinace pohybových kostek. Jedna modrá posune ovci o dvě políčka, dvě ale už o pět, stejně jako červená. A pak je tu už zmiňovaná bílá kostka, která má univerzální použití a může se stát ovci osudnou. Dech je prostě v ovčích závodech naprosto klíčový.

Partie trvají zhruba hodinu, protože každý ze tří závodů si vezme trochu vašeho času. Hra ale má stále nějaký vývoj. Závody jsou napínavé až do konce, protože pohybující se ovce závisí na hodu kostkou. A tak nikdy není nic jisté, některá ovce může až do konce závodu dokonce zůstat na startu! A to i přesto, že pokud padne dráha závodnice, která už je v cíli, může se posunout ta, která je úplně vzadu. Zábava to je jak ve dvou hráčích, tak i ve větším počtu, ačkoliv ve větším počtu je ve hře menší úroveň kontroly.

Co si ale zaslouží opravdovou pochvalu, je zpracování. A teď nemluvíme ani tak o krásných figurkách samotných oveček, ale o ilustracích jednotlivých národností. Málokdo se ubrání úsměvů, když karty uvidí. Navíc všechny ovce nesou jméno po ovčích sýrech původem z jejich země.

The Sheep Race - karty

The Sheep Race je perfektní závodní hrou s tipováním. Je vzdáleně podobná Velbloudím dostihům (recenze), ale nás baví ještě o řád víc. Je trochu náročnější, méně závislá na náhodě, ale nabízí ohromný zážitek. Kromě zmíněné náhody vlastně není, co bychom hře vytkli. Pravidla jsou jednoduchá a přitom práce s dechem ovcí je chytře originální. The Sheep Race je neprávem opomíjenou hrou.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorRoberto Mancino
IlustraceGiorgio De Michele, Federico Musetti
VydavatelGhenos Games
Rok vydání2013
Počet hráčů2 - 6
Herní doba45
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(7 voters)
KategorieAnimals, Dice, Miniatures, Racing, Sports
MechanismyBetting and Bluffing, Dice Rolling, Grid Movement
RodinaAnimals: Sheep

Více o hře.

Recenze: The Sheep Race – ovečky na startu
The Sheep Race je výtečnou hrou, která na start závodu staví tentokrát ovce. Ty jsou opravdu roztomilé, ale především nejsou rozené závodnice. Tomu odpovídá také práce s dechem, která je v průběhu všech tří závodů zcela zásadní. Až na konci třetího je ale znám hráč, který nejlépe tipoval výsledky. O umístění na třech prvních místech ale rozhoduje náhoda jen částečně, protože hráči mají možnost vybrat, jak bude ovce hospodařit s dechem. Celkově je hra skvělá zábava, která je precizně zpracovaná. The Sheep Race je výbornou volbou pro všechny, kdo si rádi užijí lehčí závodní hru s tipováním na výsledek. Přiznáme se bez mučení, my si tuto hru opravdu zamilovali!
Klady:

+ krásné ilustrace a vtipná jména
+ figurky
+ zajímavý princip dechu závodnic
+ tipování
+ možnost částečně ovlivnit výsledek závodu
+ šance vyřadit ovci ze závodu
+ tři kola, tři tipování
Zápory:

- výběr ovce má na starosti kostka
5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Alien Frontiers – kolonizujte vesmír