Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: A Game of Thrones HBO Card Game – karetní hra podle seriálu podle knihy

A Game of Thrones: Card Game HBO - balení

Když hraješ hru o trůny, buď zemřeš nebo zvítězíš. To už dnes všichni moc dobře víme. Není důvod přinášet další slova do ságy, která zasáhla většinu čtenářů na začátku nového tisíciletí. Tedy alespoň všechny, kteří mají rádi trochu té nekompromisní fantasy. Právě pro ně vytvořil George R. R. Martin svoji Ságu Ledu a ohně.

Miliony fanoušků po celém světě si říkají o další pokračování. Ale než tu s námi budou Vichry zimy, dělá nám společnost seriál HBO, který knihy postupně přepisuje do pohyblivých obrázků. A zatímco desková hra Hra o trůny (recenze) vyšla ještě v dobách před seriálem, teď tu před námi leží hra, která se inspirovala právě v seriálu. Ve spolupráci s HBO vytvořila firma Fantasy Flight Games hru A Game of Thrones HBO Card Game. Jejími autory jsou Eric M. Lang a Christina T. Petersen.

Krásná temná krabice s železným trůnem čeká na všechny, kdo budou mít odvahu ji otevřít. Ale ještě než se tak stane, nebudeme předstírat, že se jedná o něco úplně nového. Už po jejím otevření vám bude obsah povědomý. Tedy alespoň, pokud jste hráli A Game of Thrones: Card Game (LCG) od stejných autorů. Tahle nová menší krabička je přístupnějším balením stejné hry, s grafikou z filmu a s pevně vytvořenými balíčky.

A Game of Thrones: Card Game HBO - rozehraná hra

Na hráče uvnitř čeká brožura pravidel, kartonové archy a dva balíčky karet. Ale zmáčkneme převinutí zpět a vezmeme to pěkně postupně. Pravidla jsou kratší a pečlivě sestavená. Na čtrnácti stránkách vás naučí všechno, co byste potřebovali o hře vědět. V kartonových deskách se ukrývají nejen zlaťáky, ale také žetony moci a dvojice erbů. Už na první pohled poznáte zlovlka Starků a lva Lannisterů.

Právě tyto dva rody se pod vašima rukama utkají mezi sebou. A každý k tomu bude potřebovat svůj balíček karet. V horní části všech najdete obrázek, výjev ze seriálu i se všemi těmi známými tvářemi. Dolní část pak obsahuje několik klíčových slov, text popisující speciální dovednosti, ale především až tři ikony s čísly. Červený útok silou, zelené intriky a modrou moc. Každou je ve hře o trůny možné použít nějakým způsobem ve svůj prospěch.

Na začátku partie si hráči vyberou svoji stranu. Vezmou si od ní erb a balíček karet. Zlaťáky a žetony moci začínají hru uprostřed ve společné zásobě. Účastníci partie si ale z karet vytřídí karty příběhu (plot), ale nemusí je zamíchat. To právě je třeba udělat se všemi ostatními kartami, ze kterých vytvoří dobírací balíček a z něj si vezmou do ruky prvních sedm karet. Jednou mohou výběr vrátit, zamíchat a zkusit štěstí znovu.

A Game of Thrones: Card Game HBO - rozehraná hra

Každá taková partie se pak skládá z hraní karet. Ale ještě před zahájením soubojů si soupeři musí z ruky vybrat karty až do hodnoty pět zlaťáků a mohou je vyložit jako svoji startovní sestavu. Na začátku každého kola pak oba protivníci vyberou jeden plot, který na sobě má natištěné tři důležité údaje. První z nich je příjem, který hráč dostane k dispozici v tomto kole. Další v pořadí je iniciativa, která určí začínajícího hráče. Poslední je nárok určující výši odměny za vyhraný souboj.

Následně hráči za svůj příjem, navýšený o další možné bonusy vyložených postav a lokací, mohou vykládat nové karty. Za ty stačí řádně zaplatit zlaťáky a vyložit je otevřeně do hry. Jak už jsme naznačili, ve hře jsou dva hlavní typy – klíčové postavy a lokality, které poskytují nějakou podporu a výhody.

Právě hrdinové knižní předlohy jsou klíčoví v další, hlavní fázi, kterou jsou souboje. Oba hráči mohou vyzvat soupeře na bitvu v každém z dostupných oborů – boj, intriky a moc. Nejdřív je třeba určit, kterou sílu hráč použije (rukou, slov nebo osobnosti) a poté vyhradí útoku libovolný počet svých postav. S každou z nich musí pokleknout (tedy pootočit kartu o 90 stupňů), aby naznačil, že byla použitá.

A Game of Thrones: Card Game HBO - rozehraná hra

Soupeř se teď může na základě své taktiky rozhodnout, jestli se bude bránit a jakými postavami. V případě úspěšného útoku získá hráč výhodu – může zabít jednu postavu nepřítele (bojové vítězství), zahodit protivníkovi jednu kartu z ruky (intriky) nebo mu ukradnout jednu moc z jeho destičky erbu a položit ji na svoji. Navíc další moc dostanou všechny proslulé (renown) postavy, které se boje účastnily. Ale žeton je položen přímo na jejich kartu. Jednu další moc získá hráč, pokud je jeho výzva nebráněná. Hráč si poté může vybrat další oblasti, ve kterých by chtěl zaútočit a teprve pak má šanci k odvetě jeho nepřítel.

Poté dochází čas na porovnání sil a zjištění, který z rodů je v danou chvíli silnější. Jednoduše stačí porovnat sílu všech postav, které zůstaly stát a přičíst k tomu obsah měšce, tedy množství zlaťáků, které zůstaly neutracené. Takový rod vítězí v malém souboji o vládu nad Westerosem a dostane jeden další žeton moci.

Zlato se pak vrací zpět do banku a hráči vyberou další ze svých (dosud nepoužitých) karet příběhů. Tak souboj pokračuje, oba hráči střádají sílu a moc v podobě žetonů nejen na svých erbech, ale i na postavách. Tam je ovšem riziko, že spolu s hrdinou zemře i moc, kterou nasbíral. Pokud někomu dojde balíček karet, nic nového nedostane a musí partii dohrát s tím, co má na stole. Jakmile některý z rodů získá patnáctý žeton moci, stává se okamžitě nesporným vítězem boje o trůny.

A Game of Thrones: Card Game HBO - rozehraná hra

Game of Thrones HBO Card Game je naší novou jízdenkou do světa Westerosu. Pokud jste ještě nenasedli na některý z předchozích vlaků (a teď mluvíme o dvou minulých spojích: deskové hře a LCG), pak je teď ten pravý čas.

Podobně jako knihy jsou dlouhé a náročné čtení, i hry o Hře o trůny jsou náročné. A právě tato novinka na motivy seriálu je nejpřístupnější. Zachovává si všechny základní koncepty ze své pokročilejší LCG sestřičky, ale karty jsou zde vybroušeny do dvou naprosto vyrovnaných a skvělých balíčků.

Složité časování reakcí a veškerých událostí ve hře je v pravidlech velice dobře vysvětleno a při hraní by nemělo dojít k nejasnostem. Ovšem i přesto si hra zachovává komplexnost. Nestačí pouze tři již zmíněné způsoby útoků, ale jednotlivé postavy mají svoje vlastní dovednosti, každá je jiná a přináší do souboje něco svého. Navíc jsou zde ještě karty vybavení a událostí, které jsme vůbec nezmínili.

A Game of Thrones: Card Game HBO - karty

„Člověk, který se bojí prohrát, už prohrál“.

Základem taktiky jsou ale karty příběhů. A tady je také jediné místo, kde Game of Thrones HBO umožňuje variabilitu a zásah hráčů. Plotů je totiž víc než potřebných sedm, tedy šestnáct pro každý z rodů. A jejich skladba má významný vliv na šance. Hráči tak současně ochutnají deckbuilding v jeho pravé formě, kdy si mohou sestavovat z velkého množství karet svůj omezený vyladěný balíček.

Naštěstí ani zbytek hry ale není příliš podobný. Karty přichází v jiném pořadí a pokud odhlédneme od možnosti upravovat si svůj balíček, pak je hra velmi podobná LCG. Samozřejmě neobsahuje řadu pokročilých taktik, jako jsou stíny či desítky klíčových slov, ale seškrabává z povrchu A Game of Thrones Card Game to nejlepší a nabízí to jako předkrm. Předkrm před plnohodnotným chodem v podobě LCG.

Volba rodů pak byla jasná. Ty dva nejvýraznější. Ty, které mají nejvíce fanoušků, zastánců i odpůrců. Starkové a Lannisteři. Svět není černobílý v realitě, ani v Sedmi královstvích. To už všichni víme a stejné to bude i ve hře. Nikdy nevíte, co si na vás protivník chystá. Musíte předvídat, být připraveni na všechno a snažit se ničit jeho útočnou formaci.

A Game of Thrones: Card Game HBO - karty

„Chaos není propast. Chaos je žebřík.“

Může mít taková vyladěná hra vlastně nějaké nedostatky? Věřte nám, že se hledají těžko. Laťka hratelnosti tu je nastavena opravdu vysoko a všichni fanoušci Hry o trůny budou naprosto spokojení. A přesto tato hra trpí nedostatkem karet. Nepoznáte to po deseti partiích. Možná ani po dvaceti, ale nakonec vás to dožene. Stále stejné karty bez možnosti obměny. I tak zůstane hra zábavnou, jen jí bude chybět ta jiskra, obohacení v podobě nových schopností.

Nezahrajete si ji v jiném počtu, než ve dvou soupeřích. To ale otevírá prostor pro napínavé duely, až do poslední chvíle. Samotné souboje pak trvají pouhých třicet až pětačtyřicet minut (liší se partii od partie) a hra je omezena počtem karet v balíčku.

Grafika je vynikající od první do poslední karty. Krásné detailní obrázky všech hrdinů, ale i přehledná a barevná grafika. Všechno funguje a podává důležité informace na první pohled. Potěší i erby, které v LCG (v základu) chybí a parádní zadní strana.

A Game of Thrones: Card Game HBO - karty

Game of Thrones HBO Card Game je vlastně takové karetní demo. Naštěstí toto označení není myšleno jako hanlivé. Je to stále vynikající karetní hra, která však bude přes veškerou snahu mít pouze omezenou životnost. Takovou, kterou je možné natáhnout pouze sáhnutím po neporovnatelně rozsáhlejším bratříčkovi. Ovšem pokud hledáte vynikající karetní hru a nechcete investovat do stále nových balíčků, pak je Game of Thrones HBO Card Game výbornou volbou.

„Bouře přicházejí a odcházejí, vlny se tříští nad hlavou, velké ryby požírají malé ryby a já pádluji dál.“

*Aktualizace: Firma ADC Blackfire oznámila, že připravuje lokalizaci A Game of Thrones LCG, tedy pokročilejší verzi. O důvod víc, proč Game of Thrones HBO vyzkoušet, jestli má cenu investovat do větší a pokročilejší hry.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorEric M. Lang, Christian T. Petersen
VydavatelFantasy Flight Games, Edge Entertainment, Fantasmagoria, Galakta, Game Harbor, Giochi Uniti, Heidelberger Spieleverlag, Hobby World, Korea Boardgames, White Goblin Games
Rok vydání2012
Počet hráčů2 - 2
Herní doba60
Minimální věk14 and up
Jazyková závislostExtensive use of text - massive conversion needed to be playable
(5 voters)
KategorieCard Game, Fantasy, Medieval, Movies / TV / Radio theme, Novel-based
MechanismyHand Management, Simultaneous Action Selection, Variable Player Powers
RodinaBooks: A Song of Ice and Fire, Players: Two-Player Only Games
Alternativní názvyGra o Tron, Juego de Tronos, Le Trône de Fer, Il Trono di Spade, Urzeala Tronurilor, Το Παιχνίδι του Στέμματος: Παιχνίδι με Κάρτες, Игра на Тронове: Картова игра, Игра престолов: Карточная игра, 权力的游戏, 왕좌의 게임 HBO

Více o hře.

Recenze: A Game of Thrones HBO Card Game – karetní hra podle seriálu podle knihy
Game of Thrones HBO Card Game je vynikající taktickou hrou pro dva soupeře. Nabízí skvělé a fungující herní mechanismy, které vytváří parádní atmosféru. Hráči vysílají do boje postavy a podporují je lokalitami tak, aby mohli měřit síly hned ve třech disciplínách. Každá má svůj důležitý účel ve hře a pouze jejich dobrým používáním vede cesta k vítězství. Hra obsahuje předem připravené balíčky, které ale doplňují příběhy. Těch je dostatek, aby si hráči udržovali hru alespoň trochu novou. Přesto její ohrání časem hrozí. Ovšem to nemění nic na faktu, že kdyby neexistovala rozsáhlejší a komplexnější Living Card Game, odcházela by Game of Thrones HBO Card Game s maximálním hodnocením pecka. To ale neznamená, že tato hra nebude pecka pro vás. Pokud vám nebudou chybět nákupy dalších karet a hledáte vynikající karetní hru, pak jste ji rozhodně našli.
Klady:

+ propracovaná karetní hra
+ ořezává všechny „přebytečné“ složitosti z komplexnější verze
+ vše v jedné krabici
+ taktické možnosti
+ hromada karet příběhů pro navýšení variability
+ výborná grafika
Zápory:

- se stejnou sadou karet se časem může ohrát
- jen pro dva (oproti LCG)
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Mlsný kocour honí myšky po domě