Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Tiny Park – malý park pro spokojené lidi

tiny-park-01

Postavit takový fungující park nestačí. Ještě potřebujete úspěch a pro něj jsou potřeba návštěvníci. Zájem lidí ale nezáleží jen na velikosti a počtu atrakcí. Všechno spolu musí dobře ladit, aby si našli dostatek zábavy malí i velcí a domů odcházely spokojené celé rodiny. Jen tak se k vám budou vracet.

A podobný příběh mají většinou i rodinné deskové hry. Tady sice zpracování tvoří důležitou součást, ale všechno je to i tak složitý mix. A tu pravou formuli se tentokrát snaží najít Marco Teubner se svojí novou hrou Tiny Park. Tu připravil pod hlavičkou vydavatelství HABA a hra spatřila světlo světa v roce 2017 a to s ilustracemi podepsanými Esther Diana.

Malá žlutá krabička ukazuje spoustu spokojených rodin a dětí na nejrůznějších atrakcích. Uvnitř pak na hráče čekají čtyři stavební parcely, každá na svojí vlastní čtvercové desce. Parkoviště, vstupní brána, i jezírka kolem, to všechno je hotové. Čeká se už pouze na hráče, kteří mají k dispozici prostor dvaceti čtverečků a ten mohou vyplnit podle svých představ. K tomu využijí další kartonový nástroj, kterým je hromada malých dílků atrakcí různých tvarů a rozměrů. A zatímco každý z hráčů dostane jednu desku, ostatní dílky vytvoří šest hromádek právě podle tvarů. Hned vedle bude ležet také pětice kostek, které hráči nejdříve musí polepit připravenými samolepkami.

tiny-park-09

Jakmile na hráče přijde řada, hodí pěticí kostek a výsledné symboly porovná s šesticí hromádek atrakcí. Každý typ se dělí na čtverečky a ty mohou obsahovat různé symboly nebo sadu stejných. A pokud si hráč vybere některý z dílků a chce jej získat, pak musí mít kompletní sadu odpovídajících symbolů.

Čím menší dílek, tím je jednodušší najít v pěti kostkách potřebnou kombinaci. Naštěstí ale má aktivní budovatel také šanci dvakrát přehodit libovolný počet kostek a tím si kombinaci dotvořit. Ale jestliže ani po třetím hodu nemůže získat žádnou destičku atrakce, vyjde v tomto tahu naprázdno a předá slovo dalšímu hráči v pořadí. V opačném případě si může hráč okamžitě získanou destičku přiložit na svoji stavební parcelu. Při tom lze destičku libovolně natáčet, ale vždy musí celá vejít do prostoru ke stavbě, a nemůže překrývat jiné, již dokončené dílky.

Hráči se střídají na tahu, hází kostkami a získávají nové destičky až do chvíle, kdy jeden z nich kompletně zaplní svoji stavební plochu. Je jasné, že zatímco na začátku partie je největší sháňka po těch největších stavbách, později naopak potřebují všichni ty menší na vyplnění mezer. Právě ten, kdo jako první celé svoje snažení úspěšně dokončí, se stává rovnou nezpochybnitelným vítězem.

tiny-park-07

Tiny Park je jednoduchoučkou kostkovou hrou, která kombinuje nenásilným způsobem prvky skládání vzorů (ve stylu nedávného Patchworku) a pokoušení štěstí. Ale dělá to mnohem jednodušším způsobem, než konkurence.

Ve hře nejsou žádná složitá pravidla. Jen kostky a troška symbolů, které se musí shodovat s grafikou dražených destiček. A to je také hlavní důvod, proč podle nás tato hra zaslouží velkou pochvalu. To proto, že tahle kostkovka je skvěle přístupná i menším dětem. Žádná čísla, nic takového. A právě proto ji mohou hrát už předškoláci, což byste u těchto témat asi nečekali.

tiny-park-11

Není to o ničem jiném než o náhodě. To je ostatně jasné z každého řádku pravidel, ale cílem není vůbec nic jiného. Tenhle důraz na štěstí je prostě očekávaný a chtěný a k dětské hře výborným způsobem patří. Téma sice není nějak dechberoucí a originální, ale zábavě nijak nebrání.

Při tom výběrem dílků mají hráči ale dostatek šancí, jak všechno ovlivnit. Čím nenasytnější jsou, tím menší šanci mají uspět při tvorbě dané kombinace. A pokládání destiček také vyžaduje nějaké to plánování. U úvodních partií je určitě dobré, přesně jak to radí také pravidla, povolit dětem přesouvání destiček po plánu i po jejich umístění. Tím mohou napravit některé chyby, které by jinak už byly nezvratné. Děti hra naučí řadu drobných dovedností. K tomu navíc je celá partie záležitostí deseti minut, protože prostor parku se zaplní velmi rychle.

tiny-park-16

Tiny Park je výborným počinem a další hrou, která vystupuje z řady dětských her a osamostatňuje se jako výborný počin. Pokud tedy hledáte pro svoje mrňousy nějakou novou zábavu nebo vstupní hru, která není jen prostým posouváním figurek, pak tohle je výborný adept! A pobaví i vás! Tiny Park je rozhodně výborná dětská hra.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorMarco Teubner
IlustraceEsther Diana
VydavatelHABA, Sugorokuya
Rok vydání2017
Počet hráčů2 - 4
Herní doba10
Minimální věk5 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieChildren's Game
MechanismyDice Rolling, Tile Placement
RodinaComponents: Dice with Icons, Components: Polyominoes, Series: Mitbringspiele S (HABA), Theme: Amusement Parks / Theme Parks
Alternativní názvyタイニーパーク

Více o hře.

Recenze: Tiny Park – malý park pro spokojené lidi
Tiny Park nám jako dětská hra udělal radost. A ještě větší samotným malým hráčům, kterým se otevírá svět nových nápadů a možností. Není to žádné hloupé hýbání figurkami, ale kompletní plánování a prostorové skládání dílků. To vše si ale zachovává ohromnou jednoduchost a eleganci, kterou zvládnou i předškolní děti. Tiny Park je těžko možné nedoporučit do každé rodiny.
Klady:

+ absolutně jednoduchá pravidla
+ žádné počítání, čísla = hra už pro pětileté
+ kombinace push-your-luck a skládání vzorů
+ desetiminutová partie
Zápory:

- náhoda (v dětské hře ale nelze brát jako důležitou nevýhodu)
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Verona – návštěva u Monteků a Kapuletů