Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Únikovka Závod s časem – hodina musí stačit

unikovka-01

Každý závodí trochu jinak. Někdo k tomu potřebuje volant a trať, jiný sedlo a koně. Ale někdo je nenáročný a nepotřebuje nic tak drahého. Stačí mu pouze stopky a několik zámků. A stejné je to i s hrami – někdo pro svůj zážitek potřebuje armádu figurek, další si vystačí s kartami. Pokud se řadíte mezi ty skromnější, pak je čas vyrazit na útěk.

Do závodu s časem pro méně náročné se rozhodla přispět také firmy dvGiochi, která představila sérii karetních her Deckscape. Do češtiny se krabička, kterou vytvořili Martino Chiacchiera a Silvano Sorrentino, dostala v produkci firmy Albi. Do vínku dostala název Únikovka: Závod s časem a na pulty obchodů se dostává v podzimním čase roku 2017.

Jedná se o malý box plný karet. Na jejím víku vidíte různé šifry, zámky a kosmonautskou helmu. To všechno ve vás vzbudí zvědavost a také očekávání. Zase úkoly, které je třeba vyřešit týmovou spoluprací a logickým uvažováním. A uvnitř je balíček karet, který je obalený do dvou varování, abyste náhodou nenahlédli do jeho nitra dřív.

unikovka-03

Celá hra je uspořádána časově do jednoho balíčku, který ale v průběhu přípravy rozdělíte na čtyři opony. Jejich příběhy se mohou překrývat a hráči tak mají šanci řešit někdy i více úkolů naráz, podobně jako v reálné předloze.

Na hráče čekají různé logické úlohy. Jakmile si myslí, že mají odpověď, jednoduše otočí kartu a přesvědčí se. Chyba v tuto chvíli rovnou automaticky znamená jeden trestný křížek, jejichž počet na konci příběhu ovlivní úspěšnost celého týmu. Kromě toho samozřejmě po celou dobu snažení běží také stopky.

Hráči sami se musí rozhodnout, jestli mají dostatek informací pro jednotlivé rébusy. Někdy to je možné vyčíst, jindy ne. Ovšem pokusit se o řešení hádanky předčasně znamená automaticky neúspěch a jeden čtvereček navíc – tedy rovnou dva.

unikovka-05

Bohužel mechanismus této hry není vůbec ideální. Karty vás totiž penalizují za chybu okamžitě a nemilosrdně. To by vlastně nebylo ani tak překvapivé. Jenže když vám hra řekne, že tento rébus ještě nemůžete řešit, protože nemáte všechny potřebné podklady a odmění vás jedním křížkem navíc, působí to dost nespravedlivě. Zvlášť, pokud jste nedostali vůbec žádnou indicii, že by nějaká jiná karta měla přijít.

Navíc nejsou zdaleka všechny úkoly logické. Jindy jsou vysvětlení řešení trochu zvláštní nebo mají nekompletní zadání, které si musíte tak nějak domyslet. Obecně ale tato hra není složitá náročností, ale spíš na úkor čitelnosti toho, co po vás autoři chtějí. Tahle únikovka nám prostě tak dobře nesedla. Tedy alespoň z hlediska hratelnosti. Celý příběh je splnitelný do jedné hodiny a to i ve dvou. Více hráčů bude mít situaci ještě o kapku jednodušší.

Naopak musíme vyzdvihnout více možných zakončení, na které má vliv vaše volba. K tomuto mechanismu nebudeme nic dalšího prozrazovat, abychom vám zbytečně nepokazili překvapení. A možná se podíváte i do roku 1926, který má důležitou roli především v naší soutěži!

unikovka-04

Vzhledem k obsahu a velikosti krabičky je zcela pochopitelné, že tato krabička bude útočit především cenou. Jedná se o nejlevnější šanci, jak zažít na stole zážitek z útěku. Jenže to současně trochu naznačuje, že zpracování hry také nebude úplně top. Ostatně samotná grafika jeho taková průměrná, počítačová a nijak nenadchne.

Únikovka: Závod s časem tak má světlé chvilky, ale střídá je i s těmi horšími. V celkovém součtu tak tato hra rozhodně není nějakou peckou, která by vám vzala dech. Je to solidní úniková karetní zábava, ale bez jakékoliv přidané hodnoty nebo přesahu. Příběh je solidní, ale celý zážitek kazí podivné tresty a trest za odpověď bez potřebných karet.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorMartino Chiacchiera, Silvano Sorrentino
IlustraceAlberto Bontempi
VydavatelDV Games, 999 Games, ABACUSSPIELE, Albi, FoxGames, Galápagos Jogos, Gém Klub Kft., GP Games, Kaissa Chess & Games, Korea Boardgames, Lifestyle Boardgames Ltd, Ludicus, Mercurio, Top Toys
Rok vydání2017
Počet hráčů1 - 6
Herní doba90
Minimální věk12 and up
Jazyková závislostExtensive use of text - massive conversion needed to be playable
(8 voters)
KategorieCard Game, Puzzle, Real-time
MechanismyCooperative Game, Move Through Deck, Real-Time
RodinaCategory: Escape Room Games, Misc: Limited Replayability, Players: Games with Solitaire Rules, Series: Deckscape (dV Giochi), Theme: Time Travel
Alternativní názvy¡Escapa! La prueba final, Cărți Escape: Contracronometru, Deckscape: À l'Épreuve du Temps, Deckscape: Der Test, Deckscape: Hora do Teste, Deckscape: l'ora del test, Deckscape: Ταξίδι στον Χρόνο, Escapa: La Prueba Final, Escape Room: Podróż w czasie, Pocket Escape Room, Pocket Escape Room: De tijd vliegt, Szabadulópakli: Időpróba, Únikovka: Preteky s časom, Únikovka: Závod s časem, Квестмастер, КвестМастер: Тайна доктора Тайма, デックスケープ 実験の時, 이스케이프 덱: 폭풍의 실험실

Více o hře.

Recenze: Únikovka Závod s časem – hodina musí stačit
Únikovka: Závod s časem je další hrou, která vás postaví před frontu hádanek. A pouze jejich kompletní vyřešení může znamenat happyend. Hráči musí spolupracovat a hledat odpovědi na otázky, které jsou zpracované graficky. Většina úkolů je hodně jednoduchá a vyřešitelná na první pohled. Pak je tu několik dobrých hádanek a několik dalších, které postrádají logiku. Navíc rébusy nenaznačují, jaké karty jsou k řešení třeba. A pokud se do jejich luštění pustíte dříve, můžete se dočkat zbytečné penalizace, kterou jste neměli šanci ovlivnit. Únikovka: Závod s časem tak je trochu zklamáním.
Klady:

+ několik rébusů současně
+ spousta hádanek
+ otevřený konec
Zápory:

- nevýrazná grafika
- nevyrovnané hlavolamy (některé nelogické)
- penalizace za chyby, které nemůžete vědět (chybějící karty)
2.5
Prozkoumávejte dál
Recenze hračky: Janod Dřevěná tabule na stůl se stojanem pro děti