Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Unstable Unicorns – další rozšíření nabízí jízdu na duze!

unstable-unicorns-second-expansions-15

Ono se to muselo stát! Apokalypsa dorazila do světa jednorožců a vzala na sebe převlek nečekané záplavy barev. Bezelstná rohatá stvoření ji nejdřív vítala s otevřenou náručí. Jenže vedle té krásy se náhle začaly snášet na dosud poklidný svět nečekané rány. A tak nastal čas povolat legendární jednorožce zpět do boje.

Na trh se dostávají nové dvě krabičky sloužící jako rozšíření karetní hry Unstable Unicorns, kterou jsme si za poslední měsíce oblíbili jako odpočinkovou zábavu. Pod vznikem je opět podepsaný tým autorů z firmy TeeTurtle. O distribuci po Evropě se stará společnost Esdevium Games.

Základní partie jednorožců je opravdu jednoduchá. Hráči dostanou vždy jako prvního obyvatele stáje jedno jednorožčí miminko. Do ruky pak sadu karet, které postupně v následujících kolech budou moci hrát pro jejich efekty. Mezi kartami jsou tak nejen nové přírůstky do stáje, ale také možnosti, jak vylepšovat vlastní stvoření nebo škodit těm nepřátelským. Hráči si jednorožce ze stáje vrací do ruky a různě s nimi manipulují, aby zabránili protivníkům v dosažení cíle. Ten, kdo jako první nastřádá sedm jednorožců vyložených před sebou v bezpečí svojí stáje, se stává vítězem.

unstable-unicorns-second-expansions-01

No a tentokrát se nové krabičky jmenují Unicorns of Legend a Rainbow Apocalypse. I v těchto nových malých krabičkách čekají na hráče v první řadě noví roztomilí jednorožci a to i ti základní, kteří nemají vlastně žádnou specifickou schopnost. Umí jen těšit svět svojí krásou a být ozdobou hráčovy stáje. Nic víc, nic míň.

Ale teprve potom začne opravdová zábava, jak začnou své růžky vystrkovat jiní, nadanější jednorožci. Obecně v krabičce duhových jednorožců jsou karty, které nabízí už známé efekty, jako vykládání nových karet, dobírání nových z balíčku nebo přinucení soupeřů k zahození (obětování) jedné z jejich karet. Líbí se nám The Tiniest Unicorn, tedy Nejmenší jednorožec, protože tato karta nemůže být zničena žádným efektem a je to tedy docela bezpečná sázka.

Zábavný je třeba i efekt Roztomilého útoku (A Cute Attack), který hráči umožní přesunout až tři karty jednorožců jednoho hráče do odkládací hromádky. Nově je možné ovlivňovat i limit karet v ruce nebo na někoho seslat jednorožčí spánek (unicorn nap).

unstable-unicorns-second-expansions-14

Ale to ještě pořád nezačala apokalypsa, kterou začnou šířit ti nejsilnější jednorožci. Ať už extrémně nebezpečný jednorožec nebo jednorožčí fénix, všechny tyto karty ultimátně manipulují s kartami hráče nebo jeho protivníků. Nová krabička rozšíření je velmi konfliktní a přináší hromadu nových roztomilých ilustrací, které si každého získají.

Je na čase přejít do útoku s legendárními stvořeními v řadách těchto pohádkových bytostí. Jednorožci tu nosí brnění, helmy a halapartny. A opět naše cesta začíná s těmi základními bojovníky, kteří opět jen tak stojí na stráži a nejdou do protiútoku, protože nenabízí žádnou schopnost. Karet s podobnými schopnostmi, které jsme tu už měli, je tu o kapku víc.

Novinku ale přináší třeba karta Zapalte stáje (Raze the Stables), která umožňuje hráči zničit libovolné vylepšení. Větší legrací je nekromancie, která hráči umožní za oběť jednoho jednorožce z ruky oživit libovolnou kartu z odhazovacího balíčku.

unstable-unicorns-second-expansions-12

Jsou tu ale nově především ochrany před ničením karet nebo celkovou aktivací karet, ať už se jedná o sanitaci (Medieval Sanitation) nebo Božský mír (Divine Peace). Velmi zajímavé vylepšení je kritický zásah (Critical Hit), která umožní jednou (vylepšení je zničeno) vrátit magickou kartu zpět do ruky a použít ji znovu podruhé. Takové kombo má na svědomí zajímavé zvraty.

Jsou tu ale nově tři varianty reakčních karet Neigh (Neigh M’Lord, Neigh Peasant a Neigh Scoundrel), které se liší pouze mírně v doplňkovém efektu. I tak je to ale příjemná novinka, protože dosud byly jejich efekty stejné.

Ilustrace v tomto balíčku nejsou tak roztomilé, ale i tak jsou kresby velice povedené a hodí se k tématu hrdinných bitev.

unstable-unicorns-second-expansions-08

Obě rozšíření jsou bezpochyby zábavné a dále navyšují zajímavost základní sady.  Více než padesátka karet v každé krabičce má za následek opravdu velkolepou výslednou hru. I když jsou exempláře jednotlivých karet obvykle přítomné ve vyšším množství, těžko se za partii zopakují a to i s přihlédnutím k nepředvídatelné délce celé partie.

Karty jsou opět v pravém dolním rohu označené symbolem odpovídajícím rozšíření, takže je kdykoliv možné je vytřídit. Bohužel jsme se už tentokrát dostali nad objemové možnosti krabičky základního boxu, takže nové rozšíření musíte skladovat stranou, protože celkový počet karet je už příliš vysoký.

unstable-unicorns-second-expansions-13

Unstable Unicorns je hra, která nás nepřestává svojí nepředvídatelností bavit. Svojí trvanlivostí na našich stolech ji můžeme přirovnat snad jen k Fluxxu. I nové krabičky si udržují kvalitu a přidávají sice nenápadně odlišné, ale zajímavé prvky. Ve středu každého z boxíků je ústřední téma, ale především humor a krásné ilustrace. Unicorns of Legends a Rainbow Apocalypse jsou rozšířeními, které potěší fanoušky hry!

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorRamy Badie
IlustraceRamy Badie
VydavatelUnstable Games, (Self-Published), ADC Blackfire Entertainment, Gém Klub Kft., Rebel Sp. z o.o.
Rok vydání2018
Počet hráčů2 - 8
Herní doba45
Minimální věk14 and up
Jazyková závislostExtensive use of text - massive conversion needed to be playable
(1 voters)
KategorieExpansion for Base-game, Card Game, Party Game
MechanismyHand Management, Set Collection, Take That
RozšířeníUnstable Unicorns, Unstable Unicorns: Chaos, Unstable Unicorns: Control, Unstable Unicorns: NSFW Base Game
RodinaCard Games: Adding, Creatures: Unicorns, Crowdfunding: Kickstarter, Game: Unstable unicorns, Misc: LongPack Games
Alternativní názvyLabilní jednorožci Duhová apokalypsa, Odjechane Jednorożce: Tęczowa apokalipsa, Unikornisok: Szivárvány apokalipszis, Unstable Unicorns: Rainbow Apocalypse Espansione, Unstable Unicorns: Regenbogen Apokalypse Erweiterungsset

Více o hře.

Recenze: Unstable Unicorns – další rozšíření nabízí jízdu na duze!
Unstable Unicorns se nežene za vylepšením svých mechanismů. Není důvod. Hra funguje tak, jak je. Chaotická, náhodná, ale zábavná. Nové boxy nabízí zase karty pro obohacení a variabilitu, která má z velké části vliv pouze vizuální. Naštěstí karty nabízí opravdu i mírně odlišné akce, které zase více variují výsledný dojem. Rozšíření Unicorns of Legends a Rainbow Apocalypse jsou jistým a sebevědomým rozšířením populárního hitu.
Klady:

+ tři varianty reakčních karet
+ krásné a zábavné ilustrace
+ více variability
+ zajímavé nové schopnosti (i když nejsou nijak extra jiné)
Zápory:

- zůstávají všechny nedostatky původní hry
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Osadníci z Katanu Obchod v Evropě