Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: V hlavní roli – vžijte se do kůže slavných osobností

V hlavní roli - balení

Každý bychom se rádi ocitli v hlavní roli. Někdo chce hrát prim ve vlastním životě, zatímco jiným to nestačí a potřebují k tomu i kameru. Ale v centru dění se může ocitnout úplně každý, stačí se jen na chvilku stát někým více známým. Nepotřebujete žádnou masku, jen kartu s jeho obrázkem.

A právě zde nastupuje karetní hra V hlavní roli, která se teprve nedávno (v roce 2013) objevila v nabídce českého vydavatelství MindOK. Hra pochází z hlavy Reinera Knizii, který ji vytvořil pro polskou společnost Bard Centrum Gier pod názvem Kto z Kim?. Ilustrace pro hru zpracoval Karol Górniak.
Pokud si říkáte, že jsme tu už něco podobného se slavnými jmény měli, tak máte pravdu. A stála za tím také společnost MindOK. Hra se jmenuje Time’s Up (recenze) a jedná se o velice populární party hru. Ovšem V hlavní roli se od ní velice výrazně odlišuje, protože tady nebudete zastupovat jednu postavu, ale místo toho budete mít svoji stáj a vsadíte vždy na jednoho koně.

V krabici, do které vás zve trojice kreslených postav, najdete pravidla na jednom oboustranném A5 listu (ano, to je vše!). Druhý papír stejných rozměrů obsahuje natištěná jména všech postav, se kterými se ve hře setkáte a jejich základní popis v textovém řádku. Je jich rovných 200, stejně jako karet v balení a obsahují vždy portrét, jméno postavy, její zařazení (například slovenský zbojník nebo americký zpěvák) a letopočet, kdy žila. Dalších 64 karet obsahuje texty výzev. Ty mají modré pozadí s natištěnou otázkou.

V hlavní roli - připravená hra

A to je všechno. V krabici nenajdete vůbec nic víc, takže se rovnou můžeme vrhnout do víru převtělování. Na začátku partie z 64 výzev vytřídíte náhodných dvanáct, které budou odpočítávat kola celé partie. To karty osobností zamícháte pořádně všechny a rozdáte každému z hráčů právě pět z nich.

V každém kole se stane jeden z hráčů vyzyvatelem, otočí horní z tuctu karet a přečte její text ostatním. Všichni (včetně vyzyvatele) pak musí vybrat jednu z pěti osobností v ruce, která by se pro danou činnost (například let na Měsíc, opravu počítače nebo vysvobození zakleté princezny) nejlépe hodila.

Všechny karty se sejdou na hromádce obrázkem dolů. Vyzyvatel je nyní zamíchá, vyloží je tak, aby na ně všichni dobře viděli, a přečte jejich jména. Tohle je pětice, která se pokusí splnit úkol, ale pouze jeden z nich se na tu práci hodí nejlépe. A je na hráčích, aby odhalili, kdo.

V hlavní roli - rozehraná hra

Nejdříve začínající hráč vybere jednu z postav, která se podle něj hodí na úkol nejméně a odloží ji stranou. Musí ale současně zdůvodnit, proč právě ona není vhodným kandidátem. Proti jeho rozhodnutí se nelze bránit, ale současně se také přihlásí hráč, který tuto kartu zahrál. Dostane nyní možnost vybrat ze zbývajících karet znovu jednu, která tam podle něj nepatří.

Takto kolo pokračuje, dokud nezůstane uprostřed ležet jen jeden portrét. Taková postava vyhrála a stala se nejlepším kandidátem. Její majitel si ji vezme zpět a položí si ji před sebe jako vítězný bod. A ten z hráčů, který nasbírá nejvíce karet do chvíle, kdy dojdou úkoly, se stává vítězem.

V hlavní roli je velice jednoduchá párty hra. Možná až příliš jednoduchá, protože hru samotnou si prostě nemůžete pořádně užít. Ona tu vlastně ani není, protože jen vybíráte kartu a čekáte, jestli vám ji ostatní nevyřadí. Není tu moc šancí, jak to všechno ovlivnit a nepomůže vám ani sebelepší výběr.

V hlavní roli - rozehraná hra

Právě proto je v této hře velice důležité, aby hráči vzali osud do svých rukou. Nevyplatí se jen pasivně čekat, až vám vaši kartu ostatní vyřadí. Měli byste vyzdvihovat silné stránky karet, ale opatrně, aby ostatní nezjistili, kterou vám vyřadili. Bohužel velmi často dojde k tomu, že karty se nevyřazují podle vhodnosti. Důvod, proč kartu vyřadit, si najdete vždycky a to je prostě problém.

U hry se zasmějete, ale ne tak moc, jak byste čekali. Některé postavy se dostanou do vtipných situací, ale většina vtípků přichází od samotných hráčů. Právě hlášky, proč některé postavy nemohou vyhrát zápas s medvědem (třeba Lucie Bílá), jsou zdrojem zábavy. Jenže ta pak opravdu hodně závisí na skupině hráčů, která si ke hře sedne.

Hře chybí tempo. Její průběh je takový příliš klidný a bez napínavých okamžiků. Vlastně ani vyřazení vaší karty vás zase tolik nemrzí. Sice dostanete šanci se pomstít někomu dalšímu, ale všechno to je tak trochu o náhodě a záleží jen na tom, jak hráči přistoupí k výběru vhodných postav.

V hlavní roli - karty

Velkou výhodou V hlavní roli zůstává fakt, že ji tvoří pouze karty. Díky tomu si ji snadno můžete vzít s sebou na cesty a hrát třeba ve vlaku. K vykládání a podávání karet nepotřebujete žádné místo, stačí jen udržet karty v ruce a mít si kde schovávat svoje vítězné body (získané karty, které přežily celé vyřazovací kolo).

Pokud se týká zpracování, tak je pěkně kreslené. Největší zklamání se v naší skupině odehrálo, když zjistíte, že se nejen mnoho obrázků opakuje, ale některá počeštěná jména mají vzhled jiných postav ze světového dění. Například Albus Brumbál sdílí svůj vousatý obrázek s Buddhou a Ježíš. Mafiáni mají svoji postavu (například Al Capone), stejně jako filmové hvězdy.

Díky tomu vypadá Vlasta Burian stejně, jako Sean Connery, Popelka jako Lara Croft a Karel Čapek jako Sheldon Cooper. Na druhou stranu Julius Caesar, Giacomo Casanova, Marie Curie se povedli. To už ale neplatí o Chucku Norrisovi černé pleti či naopak současném prezidentovi Barracku Obamovi pleti bílé. Pokud jste tedy zaměření na realitu, pak vás tahle hra určitě nepotěší a ačkoliv je odlišných ilustrací v konečném součtu dost, určitě by neuškodilo jejich navýšení. Ostatně vytvořit karikatury 200 osobností by určitě nebyl takový problém. Ten by ale stejně ležel v překladu z německého originálu.

V hlavní roli - karty

V hlavní roli se snaží být zábavou a v některých momentech se jí to i daří. Jenže pak tu jsou nedotažené ilustrace. A nejen proto se nezařadí do zlatého fondu party her a zmiňované Time’s Up sahá jen po pás. Sice může dosáhnout toho, že se občas zasmějete, ale na výjimečnou hru to bohužel nestačí..

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorReiner Knizia
VydavatelBard Centrum Gier, MINDOK
Rok vydání2013
Počet hráčů3 - 8
Herní doba30
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostExtensive use of text - massive conversion needed to be playable
(2 voters)
KategorieCard Game, Party Game
MechanismyVoting
Alternativní názvyV hlavní roli

Více o hře.

Recenze: V hlavní roli – vžijte se do kůže slavných osobností
V hlavní roli je další z party her, která vás vezme do společnosti slavných osobností. Stačí k tomu pořádně tlustý balíček karet a ilustrace, které navodí tu správnou atmosféru. Jako skupinka soupeřů vždy dostanete jeden úkol a musíte vybrat tu správnou postavu z ruky, která bude vhodná na jeho splnění. Společnými silami pak hráči zdůvodní vyřazení karty po kartě až zbude pouze jeden vítěz kola. Bohužel vlastně nemáte příliš možností (kromě orodování za svůj obrázek, kterým ale můžete způsobit opačný efekt), jak ovlivnit, jestli váš zástupce vyhraje nebo ne. Vybírá vždy ten z hráčů, kterému byla vyřazena karta naposled, takže je pouze na jeho rozhodnutí, kterou osobnost odloží. Stačí jen jakékoliv zdůvodnění. Atmosféru hry narušuje opakující se grafika u některých postav (každý archetyp má svůj jeden obrázek) a samotné kombinace karet nezaručují zábavu. Ta záleží na účastnících partie. Díky všem výtkám se tak V hlavní roli řadí spíš do průměru současné nabídky party her.
Klady:

+ velká nabídka osobností
+ velký počet karet zadání
+ pěkné ilustrace
+ tvoří ji jen karty, takže je snadno přenosná
+ jednoduchý mechanismus
Zápory:

- obrázky se opakují
- není tak legrační, jak byste čekali
- hodně záleží na hráčích, kteří se hry účastní
- jen výběr karet bez možnosti ovlivnit výsledek
2
Prozkoumávejte dál
Recenze: Zombicide Black Plague – zpátky do středověku