Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Vítejte ve svém vysněném domově

vitejte-ve-svem-vysnenem-domove-01

Pošlete rodiče na dovolenou. Zavolejte Tye a jeho bandu a dejte jim volnou ruku. Za pár dnů se všichni vrátíte a přivítá vás zcela nový dům na místě toho starého. Všichni vás rádi vidí a křičí: Vítejte ve svém vysněném domově.

Asi tak nějak by mohla znít zápletka deskové hry, která má stejné jméno, jako zmiňované zvolání: Vítejte ve svém vysněném domově. Místo toho ale nebudete konstruovat jeden dům, ale celou čtvrť a to v příběhu zasazeném do poloviny minulého století. Jako autor se pod ni podepsal Benoit Turpin a grafiku má na svědomí Anne Heidsieck. Hra vychází pod jménem vydavatele Blue Cocker Games ve Francii. Odsud ji do České republiky přivezla v kompletní lokalizaci firma REXhry.

Na víku poměrně malé krabičky vidíme stavitele. Velkou část prostoru uvnitř (a podílí se výrazně i váhově) zabírá trhací bloček, z něhož si jednotliví účastníci vezmou do začátku jeden kus a položí jej přes sebe. V krabici papírkům dělají společnost také karty projektů a stavby. A zatímco projekty jsou určené tři náhodné a vyloženy do středu, balíček stavby hráči využijí bezezbytku. Je třeba jej pořádně zamíchat a rozdělit na tři hromádky s odhalenými čísly.

vitejte-ve-svem-vysnenem-domove-07

Základním principem je v každém kole otočení jedné karty z každého z trojice stavebních balíčků. Tím vznikne nabídka tří dvojic – čísla a akce. Hráči si mohou vybrat jednu z těchto tří variant, jak přistoupí ke svému aktuálnímu tahu.

Ten probíhá současně, protože opíšou do libovolného domu číslici z karty. K tomu smí využít (ale není to povinné) akci z doprovodné druhé karty. S jejich pomocí hráči zaškrtávají různá pomocná políčka, kterými domy vybavují bazény, parkem nebo urychlují celkovou výstavbu. Vždy to znamená označení určitého úspěchu, který je z velké části důležitý až v závěru partie.

Parky je ale možné postavit v každé ulici separátně, protože každá řada domů má svoji vlastní stupnici zeleně. Zajímavou funkci mají hlavně ploty, které uzavírají domy do obytných celků, a jejich hodnotu pak lze navyšovat s pomocí akce realitního agenta. Všechno to je jen o kombinaci číslice a akce a jejich využití.

vitejte-ve-svem-vysnenem-domove-03

Každá řada domů musí obsahovat číslice, jejichž hodnota postupně stoupá. Při jejich psaní mohou hráči vyplňovat čísla libovolně, tedy i přeskakovat. V umisťování hodnot má prostě hráč naprostou volnost. Aby se pak hráči vešly vedle sebe dvě stejné číslice, existuje dokonce akce dělení domu, která umožní k číslům dát písmenka. Přináší to s sebou ale cenu odečítání bodů na konci.

Hráči se snaží zapisovat svoje zvolené stavby, ale dříve nebo později se mohou dostat do situace, kdy vybranou číslici nikam nemohou při dodržení vzestupné řady zapsat. A za takové omyly si musí naopak poznačit trestný bod. Pokud jich někdo z účastníků nasbírá dostatek, pak partie končí. Partii uzavřít mohou i jiné podmínky, ať už splnění všech tří projektů nebo zaplnění všech ulic a volných domů číslicemi.

Prvním menším bodovacím cílem pro hráče je plnění společných karet projektů. Ty přinesou tomu, kdo je splní jako první, cenné body. Na konci partie si k nim ale účastníci přičtou také další skóre za bazény, agentury a obytné bloky. Ten, kdo má bodů nejvíce, se stává vítězem.

vitejte-ve-svem-vysnenem-domove-11

Vítejte ve svém vysněném domově je zajímavým pokusem o oživení žánru zapisovacích her. Místo kostek, které jsou pro tuto zábavu typické, tu hráči vybírají z karet. Díky tomu je hra výrazně strategičtější a není jednoduché nastřádat opravdu kvalitní skóre.

Velkým plusem je také fakt, že hráči mají mnohem lepší volnost a manévrování. Díky tomu nemohou ani později v partii zavřít svoje možnosti. Už jen samotný výběr ze tří číslovek už by byl dostačující. Jenže kromě toho je třeba mít neustále na mysli i akční karty, které právě mají sílu všechno rozhodnout. Bez obou částí se nelze obejít, pokud chcete uspět.

Obrovským kladem, který ale vlastně platí pro většinu zapisovacích (roll and write) her, je prakticky chybějící horní limit na počet hráčů. Můžete si otevřít klub na bingo a místo něj zde hrát právě Vítejte ve svém vysněném domově a budete mít určitě úspěch. Stačí, aby každý viděl na dostupné tři páry karet a vybíral si podle pravidel.

vitejte-ve-svem-vysnenem-domove-15

Ale ani s tím se nemusíte spokojit. V boxu jsou totiž různé varianty pro pokročilé, které nejenže přidávají variabilitu (a obtížnost) projektů, ale také doplňují možnosti v podobě kruhového objezdu. Nejzajímavější ze všech je odstranění společné volby. Místo ní si každý hráč ve svém tahu vezme tři karty a z nich může libovolně kombinovat číslo a akci.

K počtu hráčů už jsme se vyjadřovali. Tedy alespoň k tomu nejvyššímu číslu. Pravidla pro pokročilé přidávají do průběhu také podávání třetí nevyužité karty soupeři pro následující kolo. Jinak si každý hráč kreslí čísla na svém vlastním písečku. O to cennější je ale zpráva, že hra obsahuje také sólovou variantu!

Hra je tedy méně náhodná zásluhou karet, než je její konkurence s kostkami (Railroad Ink). A funguje to lépe. Od začátku do konce nás hra nepřestala udivovat, a ačkoliv nenabízí prakticky žádnou interakci (kromě předávání karet v pokročilé variantě), je překvapivě zábavné stavět domy a smysluplně zaplňovat celou čtvrť.

vitejte-ve-svem-vysnenem-domove-19

Zpracování je výborné, ačkoliv velké části dojmu dominuje zápisník s trhacími listy. Karty jsou kvalitní. Nejvíc ale pobaví  karty nápovědy. Ty jsou sice z tenkého papíru, ale na své zadní straně nabízí humorné dobové obrázky (reklamy).

Vítejte ve svém vysněném domově je zajímavou bodovačkou. Hraje se moc dobře ve vyšších počtech účastníků, ale při tom nikdy nebude trvat zbytečně dlouho. Prakticky spolehlivě se vejdete do půl hodiny času. Hra nabízí spoustu možností a zábavy, takže rozhodně nebudete litovat nákupu. Vítejte ve svém vysněném domově je super zábava s tužkou v ruce!

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorBenoit Turpin
IlustraceAnne Heidsieck
VydavatelBlue Cocker Games, Broadway Toys LTD, Deep Water Games, Dude Games, Engames, Fever Games, GateOnGames, Gém Klub Kft., Jumping Turtle Games, Kaissa Chess & Games, Lautapelit.fi, Lifestyle Boardgames Ltd, Lord of Boards, Ludofy Creative, Pegasus Spiele, Rebel Sp. z o.o., REXhry, SD Games, sternenschimmermeer
Rok vydání2018
Počet hráčů1 - 100
Herní doba25
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(39 voters)
KategorieCity Building
MechanismyBingo, Contracts, Paper-and-Pencil, Pattern Building, Simultaneous Action Selection, Solo / Solitaire Game
RozšířeníWelcome to La Petite Mort, Welcome To...: Doomsday Thematic Neighborhood, Welcome To...: Dry Erase Expansions, Welcome To...: Easter Egg Hunt & Doomsday Thematic Neighborhoods, Welcome To...: Halloween & Christmas Lights Thematic Neighborhoods, Welcome To...: Halloween Thematic Neighborhood, Welcome To...: Ice Cream Truck & Outbreak Thematic Neighborhoods, Welcome To...: Outbreak Thematic Neighborhood, Welcome To...: Quack, Welcome To...: Scoring Pad & Goodies, Welcome To...: Solo Mode, Welcome To...: Spring Thematic Neighborhood, Welcome To...: Summer Thematic Neighborhood, Welcome To...: Winter Wonderland Thematic Neighborhood
RodinaDecades: The 1950's, Digital Implementations: Board Game Arena, Mechanism: Flip-and-Write, Players: Games with Solitaire Rules, Series: Welcome To ..., Theme: Retro
Alternativní názvyKöszöntünk... álmaid városában!, Vítejte ve svém vysněném domově, Welcome to your perfect Home, Welcome To Містечко мрій, Welcome to... Miasteczko marzeń, Welcome to... Seu Lar Perfeito, Welcome Στο Σπίτι των Ονείρων σας, Бумажные кварталы, 歡迎來到, 웰컴 투...

Více o hře.

Recenze: Vítejte ve svém vysněném domově
Vítejte ve svém vysněném domově je zatím nejlepší zapisovací hrou, kterou jsme mohli vyzkoušet. Snad jen to téma není úplně nejlepší, ale z hlediska herní náplně zábavy funguje výtečně. Může za to hlavně skvělé využití karet a jejich dvojic. Pokud si tedy chcete vyzkoušet něco trochu jiného a zábavného, pak byste tuto hru určitě neměli vynechat!
Klady:

+ chytré využití dvojic karet
+ kontrola nad každým tahem
+ spousta možností, kam číslo napsat
+ různé hráčské počty
+ pokročilé varianty
+ sólo hra
Zápory:

- téma
- chybí hráčská interakce
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Bears! – přežijte noc v lese