Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Vzhůru nohama – když máte rozbité brýle

Dokážete si představit, jak vidí svět kolem sebe netopýři, když visí na stropě? Pokud jste někdy měli na nose rozbité brýle, tak možná ano. Nebudeme chtít, abyste někam v tomhle stavu letěli, ale myslíte, že byste tak dokázali někam dojít nebo něco opsat?

Na vlastní kůži si to vyzkoušíte díky brýlím a zrcadlům ve hře Vzhůru nohama. Tu si pro všechny milovníky legrace připravili ve společnosti Epee Czech, která tuto novinku přináší na český trh.

Novinka se nenachází v krabici, ale v plastovém obalu, kterému vládnou brýle. Ty si můžete dokonce prohlédnout ještě dřív, než box otevřete. Poté objevíte uvnitř i karty, brožuru pravidel a prázdný bloček. Samotný obal už ale znovu nepoužijete. Karty stačí zamíchat, položit brýle i papírky do středu a hra může započít.

Jeden z hráčů nejdříve odhalí náhodnou kartu z balíčku a přečte zadání všem. Teprve poté postupně berou do ruky brýle, nasadí si a pokusí se splnit zadaný úkol, a to v časovém termínu, který je na kartě uveden. Jeden za druhém to hráči zkouší a ostatní se baví jejich marným snažením.

Každý hráč, který ve výzvě uspěje, si zapíše ke svému jménu na papír jeden bod. Hráči postupně prochází jednu výzvu za druhou, získávají body nebo je dokonce i ztrácí, když se jim něco nepovede. A teprve ten hráč, který získá jako první součet pět bodů, se stává vítězem.

Vzhůru nohama staví hráče do velmi netradiční role a do situace, kterou neznají. Spouštěčem legrace je totiž fakt, že brýle mají zrcadlovou plochu a po jejich nasazení vidíte opravdu doslova vzhůru nohama. A v takovém pohledu jsou pak i ty nejsnadnější úkoly neskutečně obtížné.

Hráči tak budou plnit výzvy a nikdy nemají předem jistotu, že splní a získají body. Budou se trefovat do terče zmuchlaným papírem, budou kličkovat překážkovou drahou s nasazenými brýlemi, dělat ze dvou karet pyramidu nebo budou dokonce něco kresli (například psa) na list papíru.

Pocit z pohledu vzhůru nohama je opravdu zvláštní. Ať se snažíte nad vším přemýšlet sebevíc, na rozměry a pojetí světa kolem sebe jsme tak zvyklí, že nejste schopní s jistotou provádět úkony s převráceným vnímáním. Často pohnete intuitivně hlavou na opačnou stranu nebo rukou prostě úplně minete svůj cíl. Pro vás náročné snažení, pro ostatní legrace. No, a právě tento škodolibý smích je to, na čem hra staví svůj úspěch.

Jenže pětadvacet karet s úkoly je málo, i když pro vás autoři připravili i pár dalších prázdných karet pro sepsání vlastních výzev. Naštěstí brýle nejsou nijak závislé na tom, co si vymyslíte bokem a můžete si tedy hrát se svými úkoly tak, jak si je vymyslíte.

Bodování je trochu zvláštní. Nejenže není přesně v pravidlech popsané, ale ztráta bodů znamená, že hra se může poměrně nepříjemně táhnout. Partie tak bude s přehledem trvat půl hodiny a někdy i více, což na takto snadnou legrační hru je až dost.

Karty jsou z překvapivě pevného materiálu a brýle jsou pevné a dobře drží na hlavě. Zrcadla působí kvalitním dojmem, nijak nerozostřují obraz a skýtají ostrý odraz. Díky tomu nemusíte mít strach, že by hra měla vám nebo dětem nějak kazit oči. Výrazně ale zužují zorné pole, takže někdy není snadné dostat do záběru vše, co chcete a potřebujete dělat.

Vzhůru nohama je hra, která zaujme hlavně svým nápadem a zpracováním. Samotný zážitek je mnohem větší pro ty, kdo vás sledují. Ale co se týká reálného průběhu, tam už to není tak docela ono, ať už jde o bodování nebo malý počet úkolů. Pokud vám ale nevadí, že si budete muset vymyslet i nějaké svoje a rádi se smějete sobě i ostatním, pak Vzhůru nohama je originální párty zábavou.

Recenze: Vzhůru nohama – když máte rozbité brýle
Vzhůru nohama je párty hra, která vám nasadí brýle. Ale ne jen tak ledajaké. Jakmile si je nasadíte, najednou uvidíte svět obráceně, to co je nahoře, je najednou dole a to co je dole je nahoře. A s takovým výhledem pak není vůbec snadné plnit i jednoduché úkoly, nad kterými byste normálně ani nepřemýšleli. Jen se na znovuhratelnosti podepíše malý počet karet. Vzhůru nohama umí rozesmát, jen to je spíš legrácka než hra.
Klady:
+ zajímavý nápad
+ kvalitní ostré zrcadlo
+ zábava pro každého
+ rozesměje
Zápory:
= málo úkolů
= hra se může protáhnout
= nedostatečně detailní pravidla
3.4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Zombicide Invader Black Ops – nová jednotka na lovu