Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Wetthüpfen – malí skokani na lovu

wetthupfen-01

Jsme sice malé, ale to neznamená, že bychom měly mít menší hlad. A tak když se nad hladinou objeví poletující mušky, nikdo nemeškáme a pokusíme se jich pochytat co nejvíce. Potřebujeme rychlý jazyk a taky trochu štěstí, protože ty malé potvůrky jsou opravdu rychlé.

Nad hladinou budou skákat také hráči v deskové hře Wetthüpfen, která v angličtině dostala název Jump Around Frogs. Jedná se o hru z roku 2019, kterou vytvořila Antje Gleichmann pod hlavičkou firmy HABA. O ilustrace se postaral Oliver Freudenreich.

Hráči ve žluté krabici najdou řadu žabek, z nichž některé jsou k vidění i na víku. Jsou to pořádně kulatá stvoření. Před první hrou je třeba vyložit dno s pomocí kartonových lišt, na které se pak pro partii položí herní deska. Kolem celé plochy vede trasa a uprostřed vzniknou čtyři lekníny, každý ze čtyř lístků se stejnou barvou uprostřed. Jednotliví hráči by si měli vybrat každý svoji kulatou žabku podle oblíbené barvy a poté by se měl posadit právě ke stejně zbarvenému rohu herního plánu.

wetthupfen-08

V partii se hráči střídají na tahu, ve kterém vždy hodí kostkou a musí pak na základě výsledků posunout po trati. Pokud na kostce padne puntík, posune se hráč vždy na nejbližší políčko se stejnou barvou po směru hodinových ručiček. Při tom ale přeskakuje pozice, které jsou obsazené jinými žabkami. Na kostce jsou ale také dva obrázky s mouchou. V takové situaci se postavička může posunout dokonce až na pozici, ve které se nachází první moucha.

Za každé kolo, které dokáže žába oběhnout, si může její majitel otočit jeden květinový lístek svojí barvou nahoru. A ve chvíli, kdy někdo dokáže otočit i čtvrtý a tím zkompletovat květinu ve své barvě, může ve svém následujícím tahu usadit žábu doprostřed leknínu a nechat jej rozkvést. Stává se tím okamžitě vítězem.

wetthupfen-03

Wetthüpfen je hopsací hra pro ty nejmenší děti, kterým nebude vadit, že jen skáčou vpřed podle hozené strany kostky. Nic víc z hlediska hráčských voleb se zde dít nebude. Děti prostě dělají to, co jim kostka řekne. A baví je to. Tedy alespoň ty nejmenší kolem tří až čtyř let, protože v tu chvíli současně trénují počítání a především barvy.

Naštěstí autor nezapomněl ani na děti mírně starší, které zrovna začínají školní docházku a zatoužily by po trochu napínavější náplni. Mohou totiž najednou používat rovnou obě kostky, které jsou ve hře obsažené. Jejich pořadí je čistě na samotném hráči. Navíc druhá kostka má strany, které sdílejí hned dvě barvy. Děti si mohou vybrat tu, která jim vyhovuje více. Správná kombinace a pořadí může výrazně ovlivnit, jak daleko žabka v daném tahu dohopká.

wetthupfen-04

Dvě úrovně hry jsou skvělým počinem, protože děti si s hrou užijí zábavu hned několik let. Při tom je ale hlavní samotné zpracování, které působí roztomile od začátku s kulatými žabkami. Teprve na konci partie ale mohou hráči ocenit opravdovou vynalézavost autora, protože jak žába zatíží střed květiny, její lístky se zvednou. Tím vítěz doslova oslaví svůj triumf a dočká se tak zasloužené odměny.

Partie samozřejmě není nijak náročná a tedy ani dlouhá. Patnáct minut vám bude stačit a to bez ohledu na variantu, kterou zrovna hrajete. Ve více hráčích se děje výraznější přeskakování a je možné více využívat pozice soupeřů. Ale hra je zábavná bez ohledu na množství účastníků, protože to není to nejdůležitější.

wetthupfen-10

Wetthüpfen je krásnou hrou pro malé děti, které by se měly učit barvy a počítání. Jakmile se ale toto všechno naučí, nemusí hru odložit. Místo toho pokročí na druhou úroveň a budou najednou mít po ruce také nějaké ty taktické a kombinační možnosti. Díky těmto dvěma úrovním a nádhernému zpracování je novinka Wetthüpfen luxusním dárkem pro všechny malé děti.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorAntje Gleichmann, Annemarie Hölscher
IlustraceOliver Freudenreich
VydavatelHABA
Rok vydání2019
Počet hráčů2 - 4
Herní doba15
Minimální věk3 and up
KategorieAnimals, Children's Game
MechanismyStorytelling
RodinaAnimals: Frogs / Toads, Series: Mitbringspiele M (HABA)
Alternativní názvyKikkersprongen

Více o hře.

Recenze: Wetthüpfen – malí skokani na lovu
Wetthüpfen jsou náplní velmi jednoduchou hrou. Stačí hodit kostkou a posunout kupředu figurku žáby po okruhu. Štěstí hraje zásadní roli a děti nic neovlivní. To je pravda, ale hra nádherně vypadá a věkové doporučení tomu odpovídá. Tím ale všechno nekončí, protože pak přichází druhá úroveň, ve které už jsou kostky dvě a jejich pořadí rozhoduje o vzdálenosti skoku. Najednou mají hráči možnost ovlivňovat dění a děti hra nepřestává bavit .Wetthüpfen jako hra rozkvete, kdykoliv si k ní sednou děti.
Klady:

+ luxusní a chytré zpracování
+ od tří let
+ dvě varianty
Zápory:

- nic
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Cortex+ Challenge – velká chytrá hra