Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Zázračná mrkev – o mrkvi, která rostla v králičí noře

Všichni se mi smáli. Dokonce i kamarádi, kteří přišli na návštěvu, jen kroutili hlavou, že nic takového ještě neviděli. Prý jen blázen si může zasázet mrkev do vlastní nory a doufat, že mu vyroste. Skoro jsem začal mít pochyby, ale když mi pak jednoho dne nad hlavou objevila oranžová špička, zbývá už vyřešit jen sklizeň. Snad mi střecha nespadne na hlavu.

Do králičí nory plné mrkví nás zavede příběh dětské hry Magic Carrot, která vznikla v dílně francouzské značky Janod. Ačkoliv to z krabice není na první pohled patrné (při bližším zkoumání najdete českou vlajku), uvnitř se ukrývá brožura s pravidly a dvě stránky jsou zde i v češtině. Za překladem stojí distributor značky Janod. V češtině ji najdete pod názvem Zázračná mrkev.

Na víku středně velkého boxu vidíme králíka i jeho noru přesně tak, jak se ukrývají uvnitř. Tam najdou hráči kompletně dřevěné komponenty, úhledně zabalené do tenkého papíru, aby se jim při přepravě nic nestalo. Ze čtyř destiček vytvoří králičí noru, která je posetá z přední a zadní strany podélnými otvory.

To proto, že právě tudy bude vyrůstat řada mrkví. Ty mají různé barvy a odpovídá jim šestistěnná barevná kostka. A zatímco kostku položí hráči zatím na stůl před sebe, jednotlivé mrkve náhodně zasunou do otvorů a na jejich oporu postaví velkou figurku králíka.

Hráč na tahu si vezme kostku, hodí s ní a sleduje dobře, jaká barva puntíku se na kostce objeví po zastavení. Právě mrkvičku této barvy musí vytáhnout z králičí nory. Při tom od každé barvy má k dispozici hned dva exempláře, ze kterých na začátku partie může vybírat. Postupně se ale výběr tenčí. Když už jsou obě mrkve barvy, která padla na kostce, vytržené ze země, hráč má štěstí a jeho tah končí.

Proč má štěstí? Protože každé tahání mrkve je nepříjemností, které se chce hráč vyhnout. S tím, jak postupuje čas, totiž hrozí, že po vytažení mrkve se figurka králíka propadne až na dno nory. Ten hráč, kterému se to stane, prohrává.

Řekli byste si nejspíš, že hra Zázračná mrkev je příliš jednoduchá. Jenže její doporučený věk je od tří let, čímž se všechny hodnocení výrazně mění. Jedná se o jednu z prvních her, které si děti mohou zahrát a kombinace kostky, krásného dřevěného zpracování a zábavného tématu je přesně to, proč je tak úspěšná.

Děti se totiž skvěle baví vytahováním mrkviček, které jsou náhodně rozmístěné. Někdy tedy kus zeleniny podpírá přímo figurku králíčka, jindy jej vytáhnou děti bez jakýchkoliv potíží. Ale vždy je to napínavé.

Partie je samozřejmě blesková, protože mrkviček je omezený počet a není problém vše dokončit za pět minut. A ono to je potřeba, protože při hře s tříletými se snažíte hlavně učit pochopení pravidel, manipulaci s mrkvičkami a házení kostkou. To jsou všechno dovednosti, které se budou brzy hodit a hra je učí velmi pěkně.

Hra je samozřejmě náhodná, ale děti si mohou vybírat alespoň na začátku partie ze dvou mrkví a měly by si tedy správně zvolit tu, která je bezpečnější. Na druhou stranu na začátku nijak nehrozí, že by měla figurka králíčka kudy propadnout, protože je celá nora protkaná mrkvičkami, které ho s přehledem podpírají.

Asi hlavním lákadlem je celkový vzhled a zpracování. Destičky jsou pevné a manipuluje se s nimi dobře. Komponenty jsou všechny ze dřeva, ačkoliv při položení na stůl jsou stále skvěle barevné a působí moc pěkně. Magic Carrot je hra, kde se v králičí noře schovává zábava pro ty úplně nejmenší hráče. Už od tří let mohou děti doufat, že na ně nepadne černý petr a neuvidí králíčka padat do jeho nory. A takových pěkných her pro nejmenší nikdy není dost (ono jich je překvapivě málo). Proto s otevřenou náručí vítáme Zázračná mrkev, která děti umí zaujmout a ještě k tomu něco naučit.

Facebook: @JanodCeskoSlovensko
Instagram: @janod_cesko_slovensko

Prozkoumávejte dál
Recenze: Vzhůru do podzemí – kdo nejde s námi, ten je srab