Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Zombie Teenz Evoluce – nemrtví se vyvinuli

Když jsme kráčeli po městě, všude byly rozvěšené nejrůznější varování a cedule. Většinou hlásaly pouze to, že bychom neměli dál pokračovat. Varování různých podob. Jako by to už nebylo to naše město, ve kterém jsme si ještě před pár týdny hráli na honěnou.

Novinka je pokračováním příběhového vyprávění s obálkami a překvapením. A zatímco původní hra se jmenovala Zombie Kids. Děti vyrostly, takže se z nich staly teenageři a nově k názvu autoři přidali ještě přívlastek Evoluce. Pod hrou je podepsaná vydavatelská společnost Scorpion Masqué. O ilustrace se postaral NIKAO. Českou verzí navazuje na úspěch prvního dílu firma ADC Blackfire.

Hra je sice na plochu malá, ale na výšku docela překvapí. A je to potřeba, protože pod překvapivě barvitým víkem s teenagerským obsazením a nemrtvými, se ukrývá kopa očíslovaných obálek. Je jich čtrnáct a jejich obsah je tajemstvím pro všechny. Prozatím se tedy hráči musí spokojit s rozkládacím herním plánem, který položí do středu stolu. Do každého rohu města položí jednu bednu ingrediencí.

Každý z hráčů si vybere svého hrdinu a jeho figurku postaví do středu plánu. Vedle mapy je třeba položit destičky obsazených budov, zamíchané karty událostí, bílou kostku a tři libovolné žetony hord zombií.

Hráči se střídají na tahu a každý takový tak začne trochu jinak, než je obvyklé – objeví se totiž nové zombie, které vykouknou ze stok, kde se schovávaly. O tom, kde přesně začnou město terorizovat, rozhodne hod bílou kostkou. Může to být tedy jedno ze čtyř rohových polí.

Dříve nebo později ale dojde k situaci, kdy výsledná barva mančaftů zombíků už na plánu je. V takovém případě se taková horda posune po plánu ve směru stop směrem k budovám. Do dalších budov už nepostupují pěšky, ale s pomocí postavených trampolín, takže obsazují jednu stavbu za druhou už skokem. Navíc každé takové zabrání místa nelze vrátit.

Teprve poté může reagovat aktivní hráč přesunem svého hrdiny na sousední pole mapy. Místo toho může jako jednu ze svých dvou povolených akcí v plánu provést také útok na některou z pobíhajících hord zombií, čímž je zažene zpět do stok. Lze vyhnat nemrtvé i z budovy, ale hráči si ji tím nepřivlastní, pouze zabrání dalšímu postupu zombie útoku.

Třetí a poslední dostupnou akcí na výběr na začátku kampaně je předání bedny ingrediencí mezi hrdiny. Ten, který ji nese, ji může podat spoluhráči na sousedním poli. A on ten přesun beden je naprosto zásadní, protože právě jejich přeprava do školy ležící uprostřed plánu znamená vítězství týmu hráčů. Je pak jasné, že prohrají, pokud dokáží nemrtví obsadit budovy dřív.

Zombie Teenz Evoluce je kooperativní příběhová hra pro děti. Možná vás překvapí cílové publikum, když se vlastně po plánu budou po celou dobu plazit nemrtví a volat po ochutnávce jejich mozků. Ale úspěch prvního dílu ukázal, že hlad po takových hrách je. Mohla za to ale především kvalita originálu.

Naštěstí nová krabice nejenže vyráží v jejích šlépějích, ale především se stává komplexnější hrou a tím i zajímavější. Je super mít v centru dění propojený příběh a kampaň, neustále se těšit na další otevírání obálek, a dokonce i lepení samolepek. Pokud jste školák, pak tomu prostě nedokážete odolat.

Jednotlivé obálky přidávají zajímavé prvky a novoty, které si hráči elegantně doplňují do bločku s pravidly, kde je spousta volného místa. Ale ani po odehrání toho více než tuctu partií nemusíte mít strach, že by vám zůstala nehratelná krabice. Naopak bude to zábavný kus na polici, který i poté rádi vytáhnete nejen za zavzpomínání, ale i na zábavnou hru, která navazuje na přítomný legacy element.

Na úvod je hra krásně jednoduchá a nepřináší vlastně nic komplikovaného, co by bylo třeba hlídat. Prosté posouvání boxů po plánu je něco, co vás zaměstná a nutí spolupracovat, ale nenechá váš mozek vařit. Každý je zodpovědný za jednu svoji figurku a její pohyb, ale děti se mohou domlouvat. Navíc boj není nijak složitý.

O úspěchu týmu hráčů může dost rozhodnout kostka, protože pokud padají neustále nějaké barvy a zombíci se vrhají na jednu budovu za druhou, pak nemají hráči ani chvilku klidu. Závisí to ale hodně na štěstí, jak se kostka kutálí a zastavuje.

Partie jsou u konce během dvaceti minut, což je dalším krokem k tomu, aby hra měla úspěch ve své cílovce. Aby spolupráce vynikla, je lepší účast většího počtu členů týmu, tedy alespoň tři. 

Ale nechápejte nás špatně. Zombie Teenz Evoluce je hra, která dokáže zabavit nejen děti, ale i zvědavé a bojechtivé dospělé. Partie žijí v představivosti dětí, které pak vymýšlí příběhy z daného světa a těší se na každou další hru. No a co může být lepším znakem kvality, než minulá věta? Chcete napínavou hru pro své děti, pak jděte do Zombie Teenz Evoluce!

Recenze: Zombie Teenz Evoluce – nemrtví se vyvinuli
Zombie Teenz Evoluce je parádní dětskou legacy hrou. Tedy pokud vám nevadí, že budete s šestiletými bojovat v ulicích se zombíky. Na druhou stranu ve hře není žádné násilí, jen zaháníte nemrtvé a stěhujete bedny. Především je ale lákavá hromada obálek, které ukrývají spoustu překvapení a komplexností. Hra, která na začátku vypadá jednoduše, se tedy stane složitější, než její starší bratříček. Zombie Teenz Evoluce je vynikající zábavou.
Klady:
+ už od školního věku
+ smysluplná kooperace
+ herní doba
+ otevírání obálek
+ baví od začátku do konce
+ lze hrát i po dohrání kampaně
Zápory:
= snad jen náhoda při přivolávání hord zombie
4.7
Prozkoumávejte dál
Recenze: Hádej kdo? Shuffle Card Game – karty a obrazovky