Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Test hračky: Mini Rami – na tobogánu dvojkové soustavy

mini-rami-07

Počítače umí dělat matematické operace mnohem lépe, než náš mozek. Není to ale proto, že by lépe chápal čísla. Když byste mu nakreslili příklad 52 * 327, nebude na tom o nic líp, než vy. Ovšem jakmile si rovnici rozloží do jazyka, kterému rozumí, nebudete s ním moci soupeřit. Ve světě jedniček a nul je jasný král.

A dnes je čas, abychom se společně této binární soustavě dostali na kobylku. Právě proto nám dorazila do redakce zajímavá hračka pro děti – Mini Rami (koupit). Tím zahajujeme další (snad pravidelnou) sekci našeho webu, která se bude věnovat a vyzdvihovat zajímavé nové nápady, se kterými se můžete setkat na pultech obchodů. Tuhle novinku představila italská firma Quercetti a s českým návodem se nám objevila v ruku zásluhou firmy Pygmalino.

Quercetti je řada a tahle krabička má pořadové číslo 1009. Na jejím víku už rovnou vidíme, co by nás tak mohlo čekat uvnitř. Balení je ale současně řešeno jako kufřík, což určitě děti uvítají, protože obsah je skvělý na cesty.

mini-rami-06

 

Co tedy uvnitř ve skutečnosti najdeme? Rozkládací pravidla s řadou jazyků, mezi kterými čeština není. Překlad je nalepený rovnou na krabici, kde se můžete seznámit s možnostmi. Tím hlavním a jediným zábavným prvkem v celé krabici je ale plastová krabička naplněná kuličkami různých barev. Leží si poklidně na dvou protichůdných šikmých plochách ve výřezu v kartonu.

Samotný box se skládá z potrubí, které se dělí několikrát, až se dostaneme zrakem k číslicím u jednotlivých závěrečných boxů. To ale není všechno, protože po stranách najdeme také několik plastových ovládacích prvků. Jedná se o dvoupolohové ovladače – první z nich pouští kuličky z horního zásobníku, zatímco zbývající čtyři mají na polohách vepsanou jedničku nebo nulu. Tu také představují.

Základní hra se zaměřuje pouze na barvy, šikovnost a schopnost vizuální identifikace. Hráči tak mají za úkol do každého chlívečku přivést kuličku odpovídající barvy a vyplnit tak všech patnáct pozic. Ke hře jsou potřeba také stopky, protože komu se to podaří nejrychleji, ten se stává vítězem.

mini-rami-05

Druhou možností, která už začíná učit základní binární soustavy, je zaplnění pěti prvních políček. I tady jde především o schopnost nalézt správné polohy páček. Děti si tak ale nenásilně také všimnou, v jaké poloze páčky jsou. Právě jejich poloha odpovídá reprezentaci čísla v dvojkovém systému.

A tady začíná legrace, protože hra opravdu umí napsat libovolné číslo do patnáctky i v binární soustavě. Když nastavíte páčky na náhodnou pozici a pošlete kuličku dovnitř, dostane se na jedno místo. Cílové číslo odpovídá hodnotě, která je na páčkách na volných místech, tedy na opačných pozicích než stojí přepínače.

Děti tak mohou snadno zjistit, že například takové číslo 1100 odpovídá v našem světě číslici dvanáct. S využitím vizuálních vodítek tak dětí na první pohled vidí, jak vlastně celá binární soustava funguje a je pro ně mnohem jednodušší na pochopení. Jakmile všechny kuličky naleznou svoje místo, stačí využít poslední páčku IN/OUT, kterou dostanete kuličky rychle zpět do zásobníku.

mini-rami-02

Kromě měření na čas funguje Mini Rami skvěle i jen jako hračka s kuličkami. Obecně tak trénuje trpělivost a schopnost manipulovat s neposednými kuličkami a dostat je tam, kam chcete. Děti umí u této plastové krabičky strávit překvapivě hodně času a ani o nich nebudete vědět.

Plasty jsou pevné a všechno i po několika týdnech zacházení bez problémů dál funguje. Jsou to vlastně jen obyčejná táhla na pérkách, která se vrací sem a tam. Ale to nevadí, hlavní je fakt, že to všechno opravdu funguje.

Jako zásadní nevýhodu spatřujeme fakt, že pravidla nejsou přeložena kompletně. Děti se tak sice naučí dvě popsané hry na čas, ale už se nedozví o skládání číslic z jedniček a nul. To je popsané ve skládací příručce, která je v několika jazycích. Naštěstí se zde mezi italštinou, francouzštinou a němčinou nachází také angličtina.

Mini Rami připomíná kuličkové hračky našeho dětství. Opět budou prckové honit malé barevné nezbedy po ploše a snažit se s nimi doputovat do cíle. Tentokrát jim ale cestu mohou děti stanovit s pomocí páček. A ještě k tomu pochopí dvojkovou soustavu a pořádně si potrénují svoje motorické schopnosti. Ty jsou důležité při výběru té správné kuličky, kterou pak pustíte tobogánem dolů.

Prozkoumávejte dál
Recenze: Čekáme miminko – devět měsíců ve dvou hodinách