Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Vánoční poradna 2018 – Rodinné hry

A co děti? Mají si s čím hrát. Takže po minulé poradně pro děti můžeme přejít na hry rodinné. Je to trochu ošemetná kategorie, ale v podstatě by měli zabavit menší i větší, mladé i starší, hráče i ty, co naposledy hrály dostihy a sázky.

Gravitrax (Ravensburger)
http://www.deskovehry.com/recenze-stavebnice-gravitrax-hon-na-kulicku/

Kde je kulička? Tady je kulička! Sledujte kuličku! Nebojte se, nejde o hazardní hru. Právě naopak, jediným hazarderm je, že se od hry už neodtrhnete. Ono hra možná není úplně přesné označení. Spíše jde o stavebnici, která vypadá jako horská dráha pro kuličku a k ní jsou přidruženy úkoly. Někdy máte částečně rozestavěnou trať a tu musíte doplnit. Jindy postavíte trať pro více kuliček a musíte odhadnout, která dojede první. Vzhledem k tomu, že ke hře nejsou přiložena řešení, musíte na ně prostě přijít nebo je empiricky vyzkoušet. Pokud si po tomto hrubém popisu hru nedokážete úplně představit, podívejte se na fotografie v recenzi. Ovšem mějte na paměti varování ministra financí, protože potom hru budete nutně potřebovat.

gravitrax-01

Hrdinové bez záruky (REXhry)
http://www.deskovehry.com/recenze-hrdinove-bez-zaruky-okradeni-bojovnici-na-nakupech/

Vejít do obchodu, co nejrychleji nakoupit a nepronést u toho ani jedno slovo. O tom možná kde kdo sní, ale díky hře Hrdinové bez záruky, si na to můžete alespoň hrát. Jste skupina fantasy hrdinů, kteří přišli o své vybavení a tak se vydáte do obchodního centra na nákup (tedy bez nákup bez peněz). Jde o kooperativní hru, kdy se musíte pohybovat po mapě se svými hrdiny a v časovém limitu splnit zadání. Každý z hráčů má určitou schopnost. Jeden umí hýbat figurkami doleva, jiný doprava další umí jezdit po eskalátorech. Celé to je ztíženo tím, že u hry nesmíte mluvit. Jediná možnost komunikace je tím, že před někoho šoupnete figurku a tím mu dáte najevo, že by měl něco dělat. On taky často něco udělá, ale třeba s úplně jiným dobrodruhem, než jste mysleli vy. A tak vzniká krásný a veselý chaos, na kterém je tato hra postavena.

hrdinove-bez-zaruky-01

Dice Forge (Blackfire)
http://www.deskovehry.com/recenze-dice-forge-i-kostky-se-musi-nekde-narodit/

Dice Forge neboli Kostkovárna (osobně mne mrzí, že se tento název nedostal na krabici) je hrou o vytváření kostek. Postupně získávate suroviny a ty můžete utrácet za lepší strany vaší kostky. A to doslova. Na strany kostek se umisťují vyndavatelné kartonové žetonky, tudíž je vaše kostka stále mocnější. To všechno je okořeněno trochou umisťování pracovníků (workerplacement mechanikou) a navrch doslazeno třešničkou na dortu, kterou je krásné a kvalitní zpracování.

dice-forge-01

Plyšová hlídka (MindOK)
http://www.deskovehry.com/recenze-stuffed-fables-plysove-dobrodruzstvi/

Malá holčička nemůže spát, protože ji trápí noční můry. To se nelíbí jejím plyšákům a rozhodnou se jí pomoci. V této kooperativní hře převezmete roli těchto plyšových hraček a vypravíte se do holččiných snů. Tam budete společně bojovat s nočními můrami. Hra se neodehrává na klasickém herním plánu, ale na stránkách knihy, kdy na jedné straně je mapa a na druhé příběh, který máte hrát. Pravidla jsou jednoduchá, hra se dá kdykoliv přerušit a jednotlivá kola netrvají dlouho. Je prostě zaměřená na dětské publikum, ale výborně se u ní baví i dospělí.

stuffed-fables-29

Příběhy pirátů (MindOK)
http://www.deskovehry.com/recenze-a-tale-of-pirates-plavba-s-lebkou-na-zadech/

Všichni muži na palubu! No, muži. Přesýpací hodiny. V této poměrně originální hře se vžijete do role pirátů na lodi. Uprostřed stolu postavíte krásnou kartonovou loď, obložíte ji kartami a pustíte aplikaci, která bude hru řídit. Vaše piráty opravdu reprezentují přesýpací hodiny, které vám umožní provést akci na dané části lodi, ovšem až potom, co se hodiny přesypou. Loď musíte navigovat, řešit různé problémy na moři a také získat nějaké ty poklady. Hra vás postupně provází různými scénáři, kterých je ve hře 10. Ale nebojte se, není problém hrát je vícekrát.

a-tale-of-pirates-19

Rivalové (MindOK)
http://www.deskovehry.com/recenze-rivalove-klickovani-a-sazky/

Auta na startu túrují motory a vy si můžete vsadit na to kdo vyhraje. I tak by se dala popsat hra Rivalové, ale to bych tuto zajímavou hru velmi odbyl. Na začátku hry dostanete karty pohybů, které vám ukáží vaše možnosti v závodě. Budete totiž moci hýbat všemi formulemi. Pak nastane čas dražby, kdy si můžete nějaké auto koupit a pokud vyhraje nebo se dobře umístí dostane za něj pořádnou finanční odměnu. Ovšem vítězství vašeho vozu nemusí nutně znamenat vítězství ve hře. V průběhu závodu můžete třikrát sázet na vítěze. A za to jsou také velmi slušné finanční odměny. V konečném důsledku totiž vyhraje ten, kdo získá nejvíce peněz (což můžete brát jako přípravu dětí na život).

rivalove-01

Ďábelský profesor a Citadela času (Blackfire)
http://www.deskovehry.com/recenze-dabelsky-profesor-a-citadela-casu-boj-s-rucickami-hodin/

Ďábelský profesor vymyslel stroj času a protože přídomek „ďábelský“ nemá jen tak z legrace, rozhodl se krást umělecká díla a cenné artefakty skrz celou historii. Vy jako skupina hrdinů se snažíte artefakty z jeho domu, no dejme tomu vysvobodit. Ovšem profesor je doma a opravdu nechcete, aby vás chytil („ďábelský“ vzpomínáte?). Takže se mu musíte vyhnout a dostat se k artefaktu včas. Ony se totiž poklady objevují různě po domě, ale profesor je chodí po nějaké době uklidit do sejfu, do kterého se opravdu nedostanete. A tak běháte po době, schováváte se před profesore a vynášíte, co se dá. Hra je příjemně rychlá a pro rodinné hraní tak akorát obtížná (tedy pokud jsou vám kostky milostivy).

dabelsky-profesor-a-citadela-casu-17

Farao (Dino)
http://www.deskovehry.com/recenze-farao-tajemstvi-prastare-hrobky-po-stopach-tajemnych-napisu/

Česká archeologie má ve světě dobrý zvuk, což hezky koresponduje s tím, že Farao je původní česká hra. Podle názvu vás nepřekvapí, že se přesuneme do oblasti, kde je žhavý písek a žhavá poušť. A někde v té poušti si nalézá hrobka Faraona. A vy se snažíte získat její poklady jako první. Na herním plánu složeném náhodně z dílků se snažíte najít cestu do středu hrobky jako první před vašimi soupeři. Cestou musíte objevit všechny potřebné hieroglyfy k otevření dveří a zároveň nenarazit na některou z pastí. Občas můžete uškodit soupeřům, pokud na ně narazíte. Prostě Indiana Jones v českém deskoherním podání.

Prozkoumávejte dál
Recenze: Programovatelný robot – slalom ve čtyřech směrech