Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Ke stažení 4: Agricola – část druhá

Znovu uplynulo čtrnáct dní a je tu další díl našeho seriálu Ke stažení. V minulém díle jsme opustili uživatelské rozšíření Agricoly v polovině. Pověděli jsme si o možnosti vycestovat do města a obchodovat, zahrát si původně zamýšlenou verzi Agricoly s kostkami nebo si vyzdobit své žetony surovin a rodinných příslušníků pěkně zpracovanými polepkami. Všechno uvedené si můžete zopakovat ve článku Ke stažení 3: Agricola – první část.

Dnes budeme pokračovat rozšířením dalších možností, takže už nebudeme zdržovat a vrhneme se na to.

1) Agricola – doplňovací kostky (není třeba znalost angličtiny)

Doplňování surovin na hrací plán je většinou zdlouhavý proces, který je třeba opakovat každé kolo. Tyto kostky vám velice usnadní situaci. Každou z nich umístíte na pole, kam se normálně doplňují suroviny, a otočíte ji číslem 0 (nebo výchozím počtem, pokud se jedná o suroviny do začátku) nahoru.

Protože kostka na sobě má pouze čtyři čísla, stačí vždy všechny otočit stejným směrem a máte doplněné suroviny. Jedná se o velice elegantní řešení. Jediným problémem je samotné slepení kostek a pak samozřejmě situace, kdy počet surovin na jednom políčku přesáhne maximální počet, který kostka je schopná ukazovat – tedy tři hodnoty (1,2,3 nebo 2,4,6. V takovém případě můžete buď přidat druhou kostku, nebo nějak označit, že již kostka byla jednou celá přetočena.

Odkaz ke stažení: http://www.boardgamegeek.com/filepage/49069/agricola-replenishment-cubes

2)Agricola Duplus (pravidla v angličtině)

Dospěli jste již do fáze, kdy starost o jedinou farmu není pro vás žádnou výzvou? Právě pro vás připravil Juan Garcia dvojnásobnou variantu, která nese názve Duplus.

Autor se snaží o nový přístup k herním mechanismům, vytváří velkou výzvu především pro dva hráče a dokonce i kooperativní variantu pro čtveřici hráčů.
Každý hráč dostane do začátku dvě farmy a všechny ostatní komponenty ve dvou různých barvách. Varianta obsahuje některé úpravy v hraní rozšiřujících karet, přičemž vždy platí, že počáteční výběr karet a všech možností odpovídá hře pro čtyři.

Kooperativní varianta zahrnuje souboj dvou týmů po dvou hráčích, kteří vždy spravují společně propojenou dvojici farem a musí tedy spolupracovat. Ve všech jiných ohledech se Agricola hraje v podstatě stejným způsobem. V kompletních pravidlech Duplusu se opět dočtete o několika změnách v efektu karet, především pak v závěrečném bodování.

Odkaz ke stažení: http://www.boardgamegeek.com/filepage/54352/duplus-agricola-variant

3) Agricola Solitaire (není třeba znalost angličtiny)

Tento bod bude tak trošku speciální, protože se v něm nezabýváme až tak samotnou deskovkou. Agricola Solitaire je totiž program, konkrétně pak flash hra, která umožňuje si své farmářské dovednosti cvičit i na počítači. Autorem programu je Ben Hodgson z Velké Británie.

Hra disponuje dokonce i českým jazykem. Poslední verze 1.2 je ze srpna 2008, což znamená, že hra pravděpodobně bude v současném stavu bezproblémově odladěná.

Umožňuje pěknou a bezproblémovou hru jednoho hráče v grafice odpovídající deskové hře. Jediný rozdíl je, že karty povolání, vybavení a kol jsou nahrazeny textovými políčky s jejich názvy. Na najetí myši pak zjistíte všechny důležité informace o každém políčku.

Odkaz ke stažení: http://www.boardgamegeek.com/filepage/29447/agricola-solitaire

4) České přelepky žetonů rodiny (není třeba znalost angličtiny)

Pokud vám nestačily polepky z minulého dílu, pak můžete sáhnout ještě po jedněch české výroby. Jedná se o polepky členů rodiny, které opět počítají s rozlišením rodinných potomků.

Odkaz ke stažení: http://www.zatrolene-hry.cz/soubory/203/agricola-prelepky-zetonu-postav-cz.pdf

5) L-Deck (karty v angličtině)

Přímo na oficiálních stránkách firmy Lookout Games můžete najít jedno rozšíření Agricoly zdarma. Jedná se o 14 karet z takzvaného L-Decku. Jedná se o karty s portréty lidí z firmy Lookout Games a vliv většiny karet je opravdu zajímavý, například Simplifier (Zjednodušovač) ruší efekt všech povolání s textem delším než tři řádky nebo The last one in alphabet (Poslední v abecedě) umožňuje zdarma aktivovat všechny karty, které ve svém názvu obsahují písmeno Z.

Všechny karty naleznete na stránkách ve dvou jazykových verzích – německé a anglické.

Navíc o několik řádků výše můžete narazit na dalších šest bonusových karet, které nejsou součástí L-Decku.

Odkaz ke stažení: http://lookout-games.de/downloads/

6) My Deck Expansion (karty v angličtině)

Nadšenec jménem Michael Young vytvořil svoje karetní rozšíření, které nazval M-Deck. Obsahuje celkem patnáct povolání, jedenáct malých a jedno velké vybavení.

Karty mají humorné ilustrace a spoustu nových nápadů, které mohou obohatit vaši Agricolu.

Odkaz ke stažení: http://interactivitiesink.com/cardgames/agricola/agricola.html

7) Agricola Express (kompletně v angličtině)

Agricola Express je v podstatě kompletně nová hra, která vůbec nevyužívá agricolovských komponent. Do hry přidává svoje speciální šestistěnné kostky a také bodovací listinu.

Cílem hry je stále vybudovat svoji farmu, vypěstovat zeleninu, vychovat zvířata, rozšířit rodinu i obydlí. Rozdíl však je v tom, jak toho dosáhnete.

Hra se odehrává během tří let, tedy tří sklizní v jazyce Agricoly. V každém tahu však nevybíráte akce z hracího plánu, ale házíte kostkami a na základě hozených hodnot vybíráte příslušné akce, které chcete provést.

Každý z obrázků na celkovém počtu třinácti (!) kostek má hned několik funkcí a můžete s nimi provádět všechny ty věci, které jste zvyklí absolvovat v klasické Agricole, tedy stavět ploty, sázet, získávat vybavení nebo povolání a podobně.

Ovšem Agricola Express nevyužívá ani povolání, ani vybavení z klasické Agricoly, ale předem v pravidlech dané možnosti, kterých je od každého typu šest. Jednotlivé tahy si zaznamenáváte do bodovací listiny, ze které není problém na konci jednoduše sečíst závěrečný bodový výsledek.

V podstatě je tedy zřejmé, že nepotřebujete vlastnit krabici s nápisem Agricola, abyste si hru zahráli. Jedná se o zajímavý nápad, který obsahuje vliv náhody díky využití kostek, které pak musíte seskupovat do dvojic až trojic, abyste je mohli aktivovat k nějakému efektu.

Další informace o Agricole Express:
http://www.boardgamegeek.com/boardgame/45020/agricola-express

Odkaz ke stažení kostek a bodovací listiny:
http://boardgame.geekdo.com/filepage/48361/agricola-express-v1-3-dice-and-score-sheet?

Odkaz ke stažení pravidel:
http://boardgame.geekdo.com/filepage/48334/agricola-express-v1-3-rules?

8) Agricola Fruit (pravidla v angličtině, přeložena zde)

Ovoce je to, na co Uwe Rosenberg ve své hře úplně zapomněl, což napravuje španělský uživatel jménem Pere.

V tomto rozšíření naleznete k vytištění připravený rozšiřující plán, díky němuž si můžete brát do zásoby ovoce, které můžete použít i jako jídlo v období sklizně. Celkem na plánu jsou tři políčka, horní z nich při aktivaci některým z rodinných příslušníků umožňuje vzít si jedno ovoce. Druhé dvě políčka jsou kombinované zdroje, které se však využívají pouze ve čtyřech, respektive pěti hráčích (číslovka v levém horním rohu).

Kdykoliv využijete akci zasít, můžete zasadit libovolné množství ovoce. To můžete udělat na jakémkoliv volném místě na farmě, ale opět je třeba dodržet pravidlo, že pokud již nějaké ovocné stromy máte, musí na sebe navazovat. Na jednom čtverečku farmy můžete zasadit až dvě ovoce.

Při každé sklizni získáte za každý z vyrostlých stromů jeden kus ovoce. Po ukončení sklizně se ze zasazeného ovoce stává strom, který bude plodit každou sklizeň ovoce a zůstane zde do konce hry nebo dokud jej nepokácíte. Kdykoliv chcete, můžete pokácet ovocný strom a vzít si za něj ze společné zásoby dvě dřeva.

Na konci hry pak získáte body za vzrostlé stromy v závislosti na tabulce uvedené ve spodní části dodatečného plánu.

Balíček obsahuje i grafiku, která není popsaná textem a čeká na zaplnění jiným jazykem, takže není problém si dopsat správnou verzi pravidel. Třeba se jich jednou dočkáme i v češtině ke stažení.

Odkaz ke stažení: http://www.boardgamegeek.com/filepage/45278/fruit-trees-mini-mat-and-rules

9) Agricola Vesnice (Agricola Village Expansion) (velké množství anglického textu)

Na závěr jsme si nechali vesnické rozšíření Agricoly, které je rozděleno do tří částí podle úrovně (E, I+K a pro sólo hru). V balíčcích najdete celkem šest rozšiřujících desek se spoustou rozličných pravidel, které výrazně rozšiřují taktické možnosti partie Agricoly. Pravidla ke každé z částí pak jsou velice obsáhlá a obsahují obvykle kolem pěti stránek textu, který vysvětluje využití jednotlivých polí.

Jedná se o velice zajímavý přídavek do rodiny Agricoly, který však zde nebudeme detailněji rozebírat vzhledem k jeho obsáhlosti. V článku můžete najít několik obrázků, z nichž můžete získat představu o tomto rozšíření.

V případě velkého zájmu bychom někdy v budoucnu mohli uvažovat o překladu jeho pravidel v rámci dalšího z článků.

Odkaz ke stažení rozšíření 1: http://www.boardgamegeek.com/filepage/46307/agricolavillageexpansions1-3_v1-pdf

Odkaz ke stažení rozšíření 2: http://www.boardgamegeek.com/filepage/46319

Odkaz ke stažení rozšíření 3: http://www.boardgamegeek.com/filepage/46343

****

Na závěr celého článku ještě uvedeme pár zjednodušujících listů k samotným oficiálním pravidlům Agricoly.

Zhodnocení jednotlivých povolání (všechna včetně rozšíření) (anglicky):
http://www.boardgamegeek.com/filepage/55137/evaluation-of-occupations

Jumbo Playing Guide
Výborný obrazový přehled všech důležitých informací pro Agricolu.
http://www.boardgamegeek.com/filepage/41924/jumbo-playing-guide-for-agricola

Přefrázovaná česká pravidla
Pokud by vám nebylo z původních pravidel něco jasného.
http://www.boardgamegeek.com/filepage/39218/agricola-rules-in-cz-re-phrased

Encyklopedie Agricoly
Kompletní seznam vybavení a povolání z Agricoly.
http://www.boardgamegeek.com/filepage/34830/the-unofficial-agricola-compendium-2

Navzdory rozdělení do dvou článků se jejich délka poměrně natáhla, tak snad jste se při jeho čtení nenudili. Příště se již podíváme na zoubek zase nějaké jiné hře. Jaké? Nechte se překvapit…

Ke stažení 4: Agricola – část druhá
Klady:
Zápory:
Prozkoumávejte dál
Ke stažení 5: Blokus