Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Ke stažení 7: Dominion – část druhá

V minulém díle jsme se naučili hrát Dominion trochu jinak. V tomto díle se však podíváme na něco zcela odlišného (s výjimkou prvního bodu, kterým dokončíme téma z první části), těšte se na novou grafiku, ale také zcela nové světy, které můžete v dominionovském stylu navštívit!

5) Sólo Dominion (rozsáhlá pravidla v agličtině)

Autoři skrývající se pod uživatelským jménem SoloPlayGames připravili další propracovanou sólovou variantu Dominionu. Její pravidla se však rozkládají na čtyřech A4 anglického textu, proto je zde nebudeme vysvětlovat. Nejzajímavější na variantě je přidání takzvaného krále do hry, který umožňuje měnit hodnotu, za kterou se nakupují karty království. Navíc zde najdete i speciální podložku na organizování pokládaných karet. Varianta je určena středně pokročilým až pokročilým hráčům Dominionu. Autoři uvádí hrací dobu kolem třiceti minut.

V prvním komentáři u našeho odkazu naleznete také podrobný popis speciálního bodování, který zde uveřejnili autoři.

Odkaz ke stažení: http://www.boardgamegeek.com/filepage/43713/soloplay_dominion_v1-pdf

—–

Tři poslední body budou asi důležitější především graficky, protože se jedná především o tematické přepracování. Za těmito variantami stojí ohromná hromada práce a zaslouží si opravdové uznání, protože autoři za tuto práci nechtějí žádnou odměnu a mají radost z toho, že jejich variaci pochválíte. Ostatně tak to funguje se všemi rozšířeními, která v našem seriálu Ke stažení prezentujeme.

6) Battletech: Domination (text karet v angličtině, pravidla přeložena v následujícím textu)

Na začátek předělávek Dominionu se společně podíváme do světa Battletech. Jedná se o totální koverzi hry Dominion speciálně určené pro dva hráče, které má na svědomí autor Scott Heise. Po stažení (a vytištění) získáte balíček 330 karet, tvořený 62 různými unikátními kartami.

Ačkoliv se jedná o opravdu velkou změnu, začátek je stejný – oba hráči začnou s totožným malým balíčkem karet a uprostřed stolu najdete balíčky karet, které si můžete koupit, jakmile na ně máte finance.

Ovšem k akčním kartám a kartám peněz mohou hráči nakupovat také karty jednotek, které reprezentují jednotlivé mechy, vozidla a pěší jednotky. Touto armádou pak mohou napadat soupeře, případně se bránit nepřátelským nájezdům, přičemž cílem útoku je samotný hráčův balíček karet.

Jedná se tedy o zdokonalení jednoduchého dominionovského principu budování balíčku a snaží se najít nejúčinnější cestu k vítězství tím, že napadá soupeře, ale zároveň nesmí zapomínat na obranu. Nyní na níže zobrazeném odkazu najdeme už pátou verzi, která obsahuje nové karty a odladěný herní mechanismus, který určitě stojí za vyzkoušení. Co je na Battletech: Domination neméně zajímavé je celkové grafické zpracování, které působí velmi luxusním dojmem. A jakže se tedy Battletech hraje?

Po vytištění (případně otevření PDF souborů, v jejichž pojmenování najdete také recept na to, kolikrát si je máte vytisknout) najdete na papíře 15 továren na zbraně, 10 pokročilých továren a 20 čet pěších jednotek. Další karty jsou rozdělené podle barev na jednotlivé typy:
– žluté jsou karty surovin (poskytují suroviny potřebné pro nákup karet)
– šedé jsou podpůrné karty (můžete je zahrát v průběhu svého tahu, čímž vám poskytnou nějaké výhody)
– modré jsou podpůrné útočné karty (hrajete je také v průběhu svého tahu, ale můžete jím uškodit svému soupeři)
– červené, oranžové a zelené jsou karty jednotek (s těmi pak můžete v bojové fázi zaútočit, případně se bránit)

Příprava hry:

V každé partii použijete pouze 16 z celkových šedesáti druhů karet:
– čtyři sady standardních karet budou použity v každé partii: Basic Factory (základní továrna), Arms Factory (továrna zbraní), Advanced Factory (pokročilá továrna) a Infantry Platoon (jednotka pěších vojáků). Dále náhodně vyberete (lze samozřejmě stejně jako v Dominionu vybrat konkrétní balíčky a nelosovat):
– náhodně šest sad podpůrných karet
– náhodně šest sad karet jednotek

Je doporučené šest sad od každého typu, ale samozřejmě si můžete karty nakombinovat podle sebe. Celkových šestnáct balíčků karet ve hře se nazývá jednotně Zásoba.

Na stole je třeba připravit také místo, kam se budou odkládat „zničené“ karty, z Dominionu známe toto místo jako Smetiště, takže toto názvosloví zachováme i zde.

Každý hráč dostane do počátečního balíčku sedm základních továren (basic factory) a tři pěší čety (infantry platoon), těchto deset karet zamíchá a vytvoří si tak svůj startovní balíček. Poté, co si zvolíte začínajícího hráče může první partie Battletech: Domination začít.

První hráč si v úvodním kole dobere pouze tři karty ze svého dobíracího balíčku, všichni hráči ve všech dalších kolech však budou dobírat karet pět, stejně jako v Dominionu. Poté následuje jeho tah skládající se ze čtyř fází, které musí hráč projít postupně.

A) Bojová fáze
Hráč, který je na tahu, automaticky útočí na svého soupeře všemi jednotkami, které má ve své Výsadkové zóně a to v tomto pořadí:
– útočník si zvolí, jestli chce využít nějaké speciální schopnosti svých jednotek
– obránce si zvolí, jestli chce využít nějaké speciální schopnosti svých jednotek
– útočník si spočítá celkovou útočnou sílu jednotek ve výsadkové zóně a přičte k ní jakékoliv další bonusy z podpůrných karet
– obránce si spočítá celkovou obrannou sílu jednotek včetně jakýchkoliv dalších bonusů z podpůrných karet
– pokud je celková útoční síla vyšší než celková obranná síla, pak je obránce obsazen. Rozdíl mezi celkovou útočnou a celkovou obrannou hodnotou ukáže na Hodnotu obsazení (minimálně 0).
– obránce musí okamžitě zahodit na Smetiště tolik karet, kolik je hodnota obsazení. Obránce nikdy nemůže zahodit v jedné bojové fázi více než tři karty, i kdyby byla Hodnota obsazení vyšší. Karty mohou být zahazovány z obráncovy ruky, z horních karet jeho dobíracího balíčku nebo využitím kombinace obou (záleží na volbě obránce).
– navíc, pokud je útočná síla větší než 1, obránce musí vždy zahodit jednu jednotku ze svojí výsadkové zóny a to i v případě, že nebyl obsazen.
Zbytek fází už probíhá v podstatě podobně, jako jsme zvyklí z Dominionu:

B) Akční fáze
Hráč na tahu může provést dvě akce za tah (plus může získat nějaké další akce z podpůrných karet). Akce mohou být použity k jedné nebo oběma z těchto možností:
– zahrát podpůrnou kartu z ruky (stojí jednu akci) a/nebo
– vyložit z ruky jednotku do výsadkové zóny
Karty, které případně získá, jsou umístěny na odkládací hromádku.

C) Nákupní fáze
Hráč na tahu si může koupit jednu kartu ze zásoby a to až do hodnoty karet suroviny, které má v ruce, případně může využít bonusy vyložených podpůrných karet z akční fáze. I zde může hráč získat další možnost nákupu jako výsledek vyložené podpůrné karty. Nakoupené karty umístí hráč na odkládací hromádku.

D) Fáze úklidu
Hráč na tahu odloží všechny vyložené podpůrné karty A také karty, které mu zbyly v ruce na svoji odkládací hromádku (vyložené karty jednotek zůstávají ve Výsadkové zóně). Nyní si z dobíracího balíčku lízne nových pět karet. V případě, že karty v dobíracím balíčku dojdou, zamíchá si hráč svůj odkládací balíček. Nyní je na tahu soupeř, který začíná bojovou fází.

Hra končí ve chvíli, kdy je splněna některá z následujících podmínek:
– hráč nemá žádné karty v balíčku (dobírací + odkládací + v ruce)
– libovolné čtyři hromádky v Zásobě jsou prázdné

Vítězného hráče určí jednoduše počet karet, které získal, tedy dobírací hromádka + odkládací hromádka + karty v ruce. Vyložené jednotky ve Výsadkové zóně se nepočítají.

Tato hra nemá nahrazovat karetní hru Dominion a předtím než si ji stáhnete byste měli vlastnit původní Dominion.

Odkaz ke stažení: http://www.boardgamegeek.com/filepage/54843/battletech-domination-v1-fan-created-total-convers

7) Galaxy Trucker Dominion (na kartách je anglický text)

Jste fanoušci Galaxy Truckera i Dominionu? Pak vás určitě bude zajímat toto rozšíření od Scotta Andersona, které přebírá veškeré principy Dominionu, ale na kartách naleznete grafiku z Galaxy Truckeru. Místo vítězných bodů zde najdete Výplatu, zatímco platidlo jsou cenné baterie. Černý trh je nahrazen Tajnou zbraní, ale narazíte zde i na piráty a mimozešťany. Texty na kartách jsou ovšem pouze v jazyce anglickém, takže ten je nezbytným předpokladem.

Tato hra nemá nahrazovat karetní hru Dominion a předtím než si ji stáhnete byste měli vlastnit původní Dominion.

Odkaz ke stažení: http://www.boardgamegeek.com/filepage/39561/galaxy-trucker-themed-dominion

8) Zombinion (Zombie Retheme Dominion) (na kartách je anglický text)

Podobně jako u tématu Galaxy Truckeru, i zde se jedná o novou grafickou podobu karet při zachování většiny principů Dominionu. Tentokrát se jedná o téma dospělejší, protože hlavním objektem jsou zde zombie, proto také Randal Lloyd pojmenoval své dílko Zombinion. Graficky se jedná opravdu o vynikající počin.

Popisky karet jsou v angličtině, proto pro využití této varianty je třeba znalost angličtiny.

Tato hra nemá nahrazovat karetní hru Dominion a předtím než si ji stáhnete byste měli vlastnit původní Dominion.

Odkaz ke stažení: http://www.boardgamegeek.com/filepage/37598/zombie-retheme-of-dominion-pdf-format

A to je ze světa Dominionu všechno, přátelé. Za čtrnáct dní se podíváme zase do jiného světa, abychom si společně obohatili svoje každodenní zážitky u deskových her.

Ke stažení 7: Dominion – část druhá
Klady:
Zápory:
Prozkoumávejte dál
Ke stažení 11: Dixit – část první