Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Bengál – vyhrát může jen pořádný řev

Bengál - balení

Zvířátka hledají nového krále. A nemusí to nutně být lev, nepotřebuje hřívu a ani není třeba, aby uměl řvát. Stačí jen, aby byl pořádným zvířetem. Musí v sobě najít ty nejvíce zvířecí instinkty a předvést se před komisí, která zasedá u kořene toho největšího stromu v lese. Krávy protestovaly, když se dozvěděly, že v porotě sedí prase od sousedů. Největšími favority jsou ale chytrý žabák a namyšlená žába..

Ale když nezaváháte, králem zvířat se můžete stát i vy. Právě k tomu vás vyzývá nová karetní hra Bengál od firmy Dino Toys. Pochází z Francie, kde ji pod názvem Joomba! vydala firma IELLO. Jejím autorem je Roberto Fraga. Na náš trh se ale dostala teprve před pár měsíci, tedy v roce 2013 a to včetně originálních ilustrací Igora Polouchinea.

Všichni uchazeči o královské křeslo se nachází v malé oranžové krabičce, které vévodí právě zvířátka. Jakmile překonáte sílu magnetu, na které je krabička zavřená a odklopíte stranou víko, otevře se před vámi balení s příručkou pravidel nahoře. Jsou rozkládací a mají celkem šest stran malého čtvercového formátu.

Bengál - rozehraná hra

Stejně tak jsou čtvercové i samotné karty, kterých je v balení 56 kusů. Každá z nich je rozdělená na barevné poloviny. V horní oranžové části najdete jednu číslici, zatímco ve druhé modré je hned řada číslic v určitém pořadí. Každá půlka slouží jiné obtížnosti a variantě hry. Ty jsou v pravidlech popsané hned tři, takže už teď víte, že se máte na co těšit.

A to jste se ještě nepodívali na druhou stranu karty, kde vždy odpočívá řada zvířátek. Některé jsou zde jednou, další dvakrát, jiné třikrát a ty úplně nejdravější čtyřikrát. Postavičky se ale liší také velikostí a občas je není jednoduché od sebe rozeznat. Setkáte se nejen s žábou, ale také s kočkou, vlkem, ovečkou nebo pejskem. Celkem tu je tedy deset obrázků a žádný nechybí. Tentokrát nebudete hledat nic, co by na obrázku nebylo, místo toho se budete soustředit na to, co tam je.

Na začátku partie tak stačí jen zamíchat balíček karet a položit jej do středu stolu číslicemi nahoru. Všichni hráči si sednou tak, aby na balíček dobře a zblízka viděli, začnou se soustředit a partie může začít otočením první karty.

Bengál - rozehraná hra

Jejím otočením získáte první obrázkové zadání. Další informace k úkolu ale získáte na kartě, která nyní leží nahoře na dobíracím balíčku. Právě horní číslo na oranžovém pozadí určuje, které zvíře vás zajímá. Jak? Důležitý je počet výskytů na kartě. Pokud tam tedy je dvojka, hledáte zvířátko, které je na obrázku dvakrát.

Prvnímu, kdo takové zvíře najde, ale nestačí jen zakřičet jeho jméno. Místo toho musí napodobit typický zvuk pro toto stvoření, ale také jej doprovodit správným pohybem. Jen ten, kdo tohle všechno zvládne bez chyby, získá kartu za odměnu, stejně jako v podobných hrách.

Partie pak končí ve chvíli, kdy dojde hromádka karet. Jakmile mají hráči všechny karty rozebrané, je na čase spočítat, kdo jich kolik získal. Hráč s největším balíčkem může začít slavit a to libovolným zvířecím nebo lidským zvukem.

Bengál - rozehraná hra

Bengál je postřehovou hrou, která se na první pohled hodně podobá stylem populárnímu Dobble (recenze). Obě se ale hrají dostatečně odlišně, a co Bengál odlišuje nejvíc, jsou různé obtížnosti. Konkrétně tři, z nichž jsme si popsali pouze tu nejjednodušší, kde hledáte jeden obrázek. I tady se často zmýlíte, protože jak se mění jejich velikost, je snadné se v hledání ztratit.

Takže už samotná nejjednodušší obtížnost stačí na to, aby vás po nějakou dobu zabavila. Navíc pokud se partie budou účastnit děti, je lepší zpočátku zůstat na první úrovni. Zábava je i tak zachovaná zásluhou napodobování zvířat, ale přitom klade menší důraz na pozorovací schopnost. Stačí objevit jednu sadu obrázků.

Jakmile postoupíte k Velkému bengálu, jak se jmenuje druhá varianta, využijete druhou polovinu karty. Ta je podbarvená modře nebo zeleně. Podle toho jsou na ní natištěná také čísla vzestupně nebo naopak v klesající postupce.

Bengál - karty

Je tedy jasné, že hráči budou mít za úkol napodobit všechna zvířata na kartičce a to ve správném pořadí. O vítězi ale rozhoduje až to, kdo se nejrychleji dostane k závěrečné číslici v pořadí a i tu správně splní. Tady už nastává opravdový bengál, protože všichni hráči začnou současně napodobovat zvířata a o vítězství rozhoduje jen rychlost. Zvýšit obtížnost pak můžete tak, že poslední v pořadí musí navíc ještě odhodit jednu kartu.

Šílený bengál je poslední v pořadí a do hry zařadí úplně všechny číslice na kartách. Jak? Hra začne s klasickými pravidly s jednou číslicí. Ale úkol pro hráče se změní ve chvíli, kdy se na otočené kartě objeví oranžové šipky. Tak se osmkrát za partii promění věci, na které se musí hráči soustředit. Tato varianta se hodí pro zkušené hráče.

Stejně jako u podobných reakčních her, i u Bengálu jsou jednotlivé partie rychlé. U jedné hry tak rozhodně nezůstane. Jen dejte pozor, protože zatímco základní Turbobengál můžete hrát už od dvou, pokročilejší varianty jsou obě od tří. Je to proto, aby od sebe hráči navzájem neopisovali.

Bengál - karty

Česká verze hry má naprosto skvěle vymyšlený název, který ke hře dokonale sedí. Ať už hrajete jakoukoliv z variant, bengál zažijete. Hráči se překřikují, navzájem se předbíhají a po úspěšném či neúspěšném kole jej nadšeně komentují. Atmosféra ve hře je velice dobrá především zásluhou pohybů, kterými musí soupeři doprovodit svůj zvukový projev. Se serióznějšími spoluhráči vám nic nebrání tuto povinnost vyřadit, ale připravujete se tím o řadu legrace.

Zpracování je pěkné, včetně legračních ilustrací. Jen krabička je o krapet nižší, než by bylo potřeba. Do přihrádky se tak nevejdou všechny karty a některé přesahují horní okraj. Díky tomu se rozutíkají po krabičce a neleží úhledně v balíčku, jak by měly. A ještě máme jednu výtku k pravidlům, která jsou z pro nás nepochopitelného důvodu rozdělená na obecný popis hry, kterému dodá smysl až přečtení jednotlivých variant.

Bengál není nijak objevnou hrou, ale staví na spolehlivých základech párty her. I tuhle si můžete zahrát až v osmi soupeřích, kteří se budou překřikovat, jak budou napodobovat zvířátka na kartě. Zvuky a pohyby slibují zábavu, kterou dostanete. A pokud se rádi navzájem překřikujete, její hraní si užijete.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorRoberto Fraga
IlustraceIgor Polouchine
VydavatelAsterion Press, Hobby World, IELLO, Smart Ltd
Rok vydání2012
Počet hráčů2 - 8
Herní doba15
Minimální věk6 and up
KategorieAnimals, Children's Game, Party Game
MechanismyPattern Recognition
Alternativní názvyДжумба!

Více o hře.

Recenze: Bengál – vyhrát může jen pořádný řev
Bengál navazuje na popularitu reakčních her a pokračuje tam, kde jsme skončili. Znovu budeme koukat na řadu obrázků na kartě, ale tentokrát hledáme to, co na nich je, ne to, co chybí. Některé ze zvířátek tam je přesně tolikrát, kolikrát potřebujete. Jakmile ho objevíte, jak se schovává, musíte napodobit jeho zvuk, ale současně ho připomenout také pohyby. Nenabízí nic nového, co by tu ještě nebylo, ale to není podmínkou úspěchu. Pokud vám základní verze připadá příliš jednoduchá, můžete přidat nová pravidla a zapojit další číslice na kartách. Díky tomu nabízí Bengál dlouhotrvající zábavu, kterou se musíte naučit s pomocí nepříliš povedené příručky. Ale tím hlavním je legrace, kterou byste si měli u takové hry užít. A tu budete nabírat plnými doušky.
Klady:

+ více obtížností hry
+ nehledáte, co chybí
+ ke zvukům přidáváte i pohyb těla
+ veselé ilustrace
+ cena
Zápory:

- podobný mechanismus jako v jiných hrách
- zvláštně rozdělená pravidla
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Family Inc. – rodinná firma s hazardem