Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Brick Party – hledá se mistr stavitel

brick-party-01

Víte, jak vypadá taková párty, pokud ji pořádají kostičky? Obvykle si vyslechnete přednášku o osvobození kostiček. Revoluce je prý na spadnutí. Všichni jsou připraveni, ale pořád hledají toho pravého vůdce. Vyvoleného, který se stane mistrem stavitelem.

Připomíná vám to něco? Vlastně jen v náznacích se odkazuje hra Brick Party na LEGO a jeho celovečerní film. Ale ačkoliv hra obsahuje stavební dílky, tváří se nezávisle. Právě tak ji autor Luca Bellini vytvořil a společně s firmou Post Scriptum uvedl na trh. Distribuci si vzala na bedra společnost Esdevium Games a ilustrace pak dvojice Erika Signini a Paolo Vallerga.

V nečekaně malé zelené krabičce nenajdeme nic, co by na stole zabíralo hodně místa. Největzší je úctyhodná hromádka 144 karet tvarů. Ty lze rozdělit podle barvy a hodnoty na čtyři stejně velké balíčky. Pak je tu devět kostiček v každé barvě (různých velikostí), tedy celkem 36 kousků, ale také karty pravidel, bodování a jedny přesýpací hodiny.

brick-party-06

Každý hráč dostane na začátku osm karet tvarů, po dvou z každé barevné hromádky. Ty jsou zvlášť zamíchané a položené na stůl společně s kartami pravidel. To bodovací karty je třeba rozdělit na tři balíčky podle číslice na zadní straně. Do středu stolu pak stačí položit celou hromádku kostiček a partie může začít.

Na začátku každého kola je třeba odhalit horní kartu z nabídky pravidel a položit do středu na viditelné místo. Hráči si poté sami vyberou svoje parťáky do týmu tak, aby byli v každé skupince dva. V té chvíli se také rozeběhne časomíra v podobě přesýpacích hodin. Už v průběhu limitu se musí hráči dohodnout, kdo z nich bude architektem a který stavitelem. Prvně jmenovaný si pak vybere kartu z ruky, kterou by chtěl v tomto kole se svým partnerem postavit.

Mezitím doběhne písek v hodinách. Na samotné stavění pevný časový limit nastavení není a určují si ho hráči sami. Architekti mohou využívat všech prostředků, aby svému spoluhráči napověděli, jakou budovu má postavit. Společně se snaží, ale stavitel současně musí dodržovat omezení určená aktivní kartou pravidel (ohledně barvy, ale také použití končetin).

brick-party-03

Jakmile se to jedné dvojici podaří, otočí přesýpací hodiny a tím omezí snažení ostatních týmů. Po uplynutí času pak následuje bodování. Každý hráč, který byl součástí úspěšného týmu, dostane kartu s body odpovídajícími úkolu. K tomu navíc nejrychlejší tým je odměněn další sadou bodů podle obtížnosti kola (číslice na kartě pravidel). Souboj pokračuje dalšími koly, kdy si zase hráči volí nové týmy a všechno pokračuje, dokud se v roli začínajícího hráče nevystřídají všichni. Vítězem se stává ten hráč, který nasbíral dohromady s různými partnery nejvíce bodů.

Brick Party jde tedy ve stopách klasických stavěcích party her a ačkoliv to podle víka a obsahu vypadá, nenabízí z hlediska průběhu partie vlastně nic nového. Ano, bodování je trochu jiné a karet je opravdu hodně, ale to všechno dobře známe. Naštěstí tu pořád je několik drobných změn, které mohou zaujmout.

Trochu překvapení je fakt, že spoluhráči volné ruce k napovídání. Není tu vlastně žádné omezení kromě bodů na kartě. Ty jako jediné nesmí být spoluhráči sděleny. Hráči tak velmi dobře vyzkouší svoji komunikaci a právě na ní bude velmi záviset celkový výsledek.

brick-party-08

Už od doby, kdy jsme hráli La Boca, jsme si zamilovali možnost vytvářet tým pokaždé s někým jiným. Tady se jednotlivé páry nevystřídají spravedlivě, ale záleží pouze na osobních preferencích. Hráči schopnostem svého partnera musí podřizovat volbu úkolu a jeho obtížnosti, aby byli schopní v potřebném čase úkol dokončit.

Jak se parťáci střídají, liší se také bodové zisky a ve výsledku opravdu vyhraje ten, kdo je nejlepší. Nemusí to ale vyjadřovat jeho schopnosti v obou rolích, protože někdo může partií projít pouze jako stavitel, zatímco jiný jako architekt. A právě proto tu máme jednu překvapivou vlastnost – nemusíte být šikovní ve stavění, abyste si mohli Brick Party zahrát.

brick-party-12

Do partie vstupují zvraty v podobě karet pravidel. Těch je pouze deset, ale každá je jiná a jednotlivé úkoly tak dělají výrazně obtížnější. Není vůbec snadné stavět poslepu nebo bez palců. A přesto vás to v téhle hře čeká.

Na krabici najdeme doporučení už od dvou, ale tohle číslo dost klame. Ve dvojici si totiž můžete maximálně tak trénovat. Dokonce ani ve třech to nebude ono. Tedy pokud se budete držet pravidel, protože pak odehrajete pouze tři kola. A to je zoufale málo. Hra ve větších počtech je mnohem lepší a ideálně by toto číslo počtu hráčů mělo být vyšší než pět. V lichých počtech se jeden vždy nezúčastní jednoho kola, ale celkově se partie vejde do třiceti minut i v nejvyšším množství. Zpracování pak je zajímavé především díky samotným kostičkám, které ale nejsou nijak originální.

brick-party-16

Brick Party nabízí stavěcí party a to především, pokud budete mít dostatek spoluhráčů. Tentokrát jsou to týmy po dvou, kdo budou kompletovat stavby. Ale v každém kole budou dvojice stejné, což nabízí fungující dynamiku. Hra je díky některým prvkům zajímavá, ale musí vás být hodně. Brick Party je stavěcí hrou, která zaujme především ty, kdo ještě podobnou hru nevlastní.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorLuca Bellini
IlustraceErika Signini
VydavatelBlack Monk, Heidelberger Spieleverlag, IELLO, Post Scriptum, Raven Distribution, Renegade Game Studios, SD Games
Rok vydání2015
Počet hráčů2 - 9
Herní doba30
Minimální věk5 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(4 voters)
KategorieAction / Dexterity, Party Game, Real-time
MechanismyHand Management
Alternativní názvyHocki Klocki

Více o hře.

Recenze: Brick Party – hledá se mistr stavitel
Brick Party je zajímavou stavěcí hrou, ve které kostičky do sebe budete zacvakávat. Je jedno, jestli jen tak podle popisu spoluhráče nebo s různými ztíženými podmínkami. Napovídat bude ale pokaždé někdo jiný, protože složení týmů odpovídají pouze přáním samotných hráčů. Vybírá si pokaždé někdo jiný. A právě proto je potřeba, aby hráčů bylo dost a byla zachovaná zajímavost a dostatečný počet jednotlivých kol. Brick Party je jinak fungující hrou, ve které ke stavění potřebujete především dobrou komunikaci.
Klady:

+ střídání týmů
+ volnost napovídání
+ karty pravidel omezují stavitele
+ mohou hrát i méně šikovní hráči (v roli architektů)
+ dostatek karet zadání
Zápory:

- vyžaduje více hráčů
- nic podstatně nového
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Food Chain aneb Predátor – na vrcholu potravinového řetězce