Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Buntikus – barvení hrou

buntikus-11

Kdysi byl svět černobílý. Jen linie, které rozháněly bílou barvu do všech stran a dávaly prostředí jeho tvar. Jenže pak přišly děti, vzaly do svých rukou pastelky a začaly vybarvovat. Svoji krásu postupně dostala jablíčka, tráva i stromy. A najednou byl svět mnohem lepším místem.

Pastelky jsou v hlavní roli také v dětské hře Buntikus, kterou si připravili autoři Lena a Günter Burkhardtovi. Jejich výtvoru svojí grafikou dodala opravdový tvar ilustrátorka Sandra Kretzmann. Hru vydává společnost HABA.

Malá žlutá krabička na svém víku ukazuje rozpracovanou duhu obklopenou zvířátky a pastelkami. Uvnitř čekají v sáčku právě takové pastelky a to hned deset kusů v pěti různých barvách. Ještě než se k nim obrátí pozornost všech malých účastníků, nejdříve si z trhacího bločku musí vybrat jeden obrázek, který budou vybarvovat. Odpovídající list dostane každý svůj. Hráči si pak každý vyberou jednu barvu a vybarví libovolné jedno políčko na svém obrázku. Potom všechny pastelky i sada kostek zůstanou ležet uprostřed a partie začíná.

buntikus-03

Hráč ve svém tahu (začíná ten, kdo má nejbarevnější oblečení) hodí čtveřicí kostek a určí tak čísla a barvy pro všechny a celé toto kolo. Každý si může vybrat libovolnou kombinaci číslice a barvy, na svém listu najít odpovídající políčko, a to si vybarvit. Jenže jakmile se v každé ze čtyř oblastí ocitne jedna barva, už zde nemůže být jiná.

Díky tomu se s dalšími koly výrazně omezuje hráčům výběr. V každém kole se v hodu kostkami hráči střídají a snadno se může stát, že v některém tahu hráč nemá žádné políčko na vybarvení. Přijde tedy o tah. Stejně tak v některých situacích padne na obou kostkách stejná barva, čímž se výběr ještě omezí. Hráči se ale stejně tak mohou dočkat hvězdičky, což je žolík. Jakmile jeden z hráčů dokázal vybarvit všechna políčka na svém listu, stává se vítězem.

Buntikus, aneb Color It! je jednoduchou kostkovou hrou pro ty nejmenší. Má totiž za úkol trénovat číslice (puntíky) a barvy. Jejich kombinováním se hráči dostávají k jednotlivými políčkám a ty postupně vybarvují.

buntikus-08

Je jasné, že celou hru rozhoduje náhoda. Ale současně hráč má v jednotlivých kolech alespoň určitou úroveň svobody. To platí hlavně pro začátek partie, kde si hráči určují, ve které části obrázku bude jaká barva.

A je dobře, že na výběr je hned několik ilustrací, které nabízí různé rozložení barev. A v závislosti na tom, jak je děti rozloží, také výsledek jejich snažení vypadá jinak. Co je ale důležité – průběh hry tvoří kombinace tvoření a soupeření, což je vlastně ten úplně nejlepší možný součet. Děti se učí hrou a tahle novinka to umí krásným způsobem podat.

buntikus-07

Navíc námi popsaná varianta je doporučená pro děti od pěti let. V pravidlech je ale popsaná ještě jedna jednodušší, kterou zvládnou už čtyřletí prcci. A teprve když si věří, mohou přejít k té složitější. O to přístupnější hra je a může se do ní vrhnout vlastně každý mrňous, který v ruce udrží pastelku tak, aby dokázal trochu souvisle vybarvovat.

Právě vybarvování je takovou vedlejší činností, která vlastně vypadá jen navíc. Ve skutečnosti se ale i zde ukrývá další výuková vrstva, protože přetahování je nešvarem, kterým oplývá řada dětí. A tyhle obrázky, kde se barvy rozdělují, je donutí se více snažit, aby jejich obrázek byl hezčí než ten soupeřů.

buntikus-04

Buntikus je krásnou kreslicí hrou, ve které děti podle kostky vybírají políčko na vybarvení. Funguje skvěle a děti čmárání barvičkami vždy baví. Když jim k tomu ale dáte ještě navíc možnost poměřit síly, i když s pomocí kostky, stává se z Buntikusu jednoznačný hit u těch nejmenších.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorLena Burkhardt, Günter Burkhardt
IlustraceSandra Kretzmann
VydavatelHABA
Rok vydání2020
Počet hráčů2 - 4
Herní doba10
Minimální věk4 and up
KategorieChildren's Game
MechanismyDice Rolling, Pattern Building, Simultaneous Action Selection
RodinaMechanism: Roll-and-Write, Series: Mitbringspiele S (HABA)
Alternativní názvyBuntikus, Colorus, Multicolor

Více o hře.

Prozkoumávejte dál
Recenze: Encyklopedie jako desková hra – Lidské tělo a Dinosauři