Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Catan Hvězdoplavci – přátelé mezi hvězdami

catan-hvezdoplavci-20

Jako lidstvo vždy předpokládáme to nejhorší. Náš první kontakt s mimozemskou civilizací byl tedy velice nervózní, protože všichni očekávali, že nás napadne a zotročí. Místo toho jsme navázali skvělé obchodní vztahy, které nás posunuly technologicky mnohem dál. Vznikly vesmírné koridory, kterými začaly létat obrovské přepravní lodě. Obchod se posunul na úplně jinou úroveň.

A trochu v jiném měřítku se bude odehrávat i nová verze deskové hry Osadníci z Katanu, která tentokrát nese název Catan: Hvězdoplavci. Podobně jako Star Trek Catan opět hráče přenáší do vesmíru, ale tentokrát slibuje nabídnout hodně odlišný zážitek než předloha. Přesto je pod hrou opět podepsaný stejný designér, Klaus Teuber a zatímco v originále vyšla jeho hra v produkci společnosti KOSMOS, v češtině jsme se jí dočkali zásluhou firmy Albi.

catan-hvezdoplavci-10

Jedná se o opravdu masivní krabici, na jejímž víku vidíme oběžnou dráhu Země a na ní dvojici vesmírných plavidel. Uvnitř pak hráči kromě dvou knih s pravidly (základní a almanach) dostanou hlavně obrovský herní plán, který hráči s pomocí puzzle výřezů spojí v mapu známého vesmíru. Řada kruhových políček ale zůstane po vycvakání volná a tato volná místa je třeba zaplnit planetami a také vesmírnými stanicemi. Většina očíslovaných žetonů zůstane prozatím otočená tak, aby její hodnota byla skrytá. Pouze startovní planetární soustavy hráčů budou objevené a zaplní se figurkami kolonií, lodí a přístavů.

Ty si právě hráči musí nejdříve vybrat ve svojí barvě a teprve poté jimi zaplní svoji soustavu podle zadání. Ukazatel vítězných bodů ve stejném odstínu umístí na startovní pozici čtyři na stupnici. Jednotliví obchodníci dostanou pro partii ale především mateřskou loď vybavenou jednou přídavnou pohonnou jednotkou, přičemž trup každé je naplněný pěticí barevných kuliček (otevíratelnou špičkou). Pouze dvě jsou viditelné. Hráči začínají se třemi surovinami a jednou půlmedailí. Společnou nabídku vedle plánu vytvoří karty surovin v plastovém zásobníku a také další komponenty (mezi další karty, nimi moduly lodí, žetony či kostky).

catan-hvezdoplavci-01

A pak už nezbývá nic jiného, než vyrazit a stát se také hvězdoplavcem. Na hráče čeká samotná partie a její kola, která vždy začínají fází surovin, respektive výnosů. Jak už jsme u Katanu zvyklí, hráči jednoduše hodí dvojicí kostek a jejich součet určí, na jakých planetách se urodí nové zásoby zdrojů. Na mapu ale takové příbytky nepatří, místo toho zamíří rovnou do kapes hráčů, kteří mají štěstí a jsou na jejich orbitě. Navíc hráči dostanou jednu až dvě karty z balíčku zásob, a to podle počtu vítězných bodů, které nasbírali. Pokud jsou úspěšnější a blíž k vítězství, získají karet méně nebo dokonce žádnou.

Potom se hráči pustí do stavění. Na umístění nové stavby na orbitu potřebují mít v držení předepsanou sadu surovin, přičemž může jít o jednu ze tří různých lodí, respektive o přístav. Postavené lodě se budou moci pohybovat už chvíli na to, co jsou postaveny. Samotné postavení přístavu v jiné části vesmíru je důležité mít místo, odkud lze startovat s kolonizačními i obchodními loďmi. Je možné budovat také vylepšení pro svoji mateřskou loď.

catan-hvezdoplavci-09

V rámci této fáze mohou hráči také obchodovat se spoluhráči nebo bankem a měnit tak jednotlivé suroviny za jiné, které jsou pro ně v danou chvíli potřebnější. Poměr s bankou je jasně daný, zatímco samotní účastníci si mezi sebou vyjednávají své vlastní podmínky.

Poslední fází je průzkum vesmíru a ten se jmenuje fáze letu. Hráči nejdříve posunou svoji velkou mateřskou loď, jejíž rychlost je určená barevnými kuličkami v trupu. Jejich složení určí, kolik políček (čar na šestiúhelníkové mapě) se může loď posunout.

Jak hráči prozkoumávají neznámé oblasti, postupně objevují také žetony a otáčení jejich hodnoty. Kolonizační loď pak dokáže na správném místě mezi planetami umožnit založení kolonie (každá soustava planet nabízí tři takové pozice), přičemž taková stavba má rovnou hodnotu jednoho vítězného bodu.

catan-hvezdoplavci-15

Obchodní lodí je zase možné na orbitě zakládat obchodní stanice. Hráči se tím spřátelí s některými národy a získají jejich výhody, ale především za to mohou do svého skóre přičíst další dva body. Ty jsou ale dočasné, protože soupeři mohou tyto navázaná spojenectví přetahovat s pomocí vyššího počtu obchodních stanic.

Zajímavostí je černá kulička v každé lodi. Ta znamená nějakou nečekanou událost, kterou hráči odhalí z balíčku karet setkání. Na kartu se ale nesmí koukat přímo hráč na tahu. Místo toho se dozví pouze zadání, na které musí odpovědět a podle toho se dočká nějakých následků. Lze tak získat různá překvapení, ale třeba i další vítězné body nebo jejich části (půlmedaile).

Body se počítají ale také za postavená plavidla. Hráči ze všech dostupných zdrojů sbírají právě tyto vítězné body (také z dobývání pirátských planet), posouvají si jejich ukazatel na stupnici a snaží se být tím prvním, kdo nastřádá patnáct bodů.

catan-hvezdoplavci-14

Catan Hvězdoplavci je desková hra, která má v názvu Katan a jako taková se hlásí k Osadníkům z Katanu a svému dědictví. Ve středu celé partie opravdu je produkování surovin podle hodu kostkou, tedy náhoda, a také obchodování a politikaření s ostatními hráči.

Jenže to jsou také jediné spojovací prvky, protože hra vás nechá opravdu se rozletět po vesmíru a nasávat jeho ohromná překvapení. Nejde pouze o objevování souhvězdí, jejich osídlování a navazování přátelství s cizími rasami. I to by bylo dostačující, protože hráči mají neustále motivaci posouvat své lodě dál a rozšiřovat svůj vliv.

Kromě toho jsou tu ale také karty setkání, které okořeňují celý zážitek ještě další úrovní rozhodování a překvapení. Jsou to právě ony, které nás stále nutily se k partii vracet a čekat, co si pro nás ještě vesmír připraví. Balíček obsahuje celkem 32 karet, které mají vždy více výsledků. Je tedy jasné, že bohužel po několika partiích jejich zásobu vyčerpáte.

catan-hvezdoplavci-17

Z hlediska variability to ale naštěstí není konec. Ačkoliv základní pravidla nabízí jasně dané rozestavení všech planet, zkušení hráči mohou většinu nechat na náhodě. Díky tomu je vesmír pokaždé jiný.

Ale náhoda je právě tím tématem, které bude asi v kontextu této hry zaznívat často. Všechno je v ní náhodné a o úspěchu rozhoduje vlastně jen štěstí. Přesto hráči mají pocit, že se mnohem víc účastní hry a mají pod kontrolou alespoň lodě, když ne polohu planet, identitu karet a hody kostkou.

Ano, uvnitř je to stále Katan. S tou svojí náhodou na začátku tahu, ale hra vám v rámci pohybu nabízí tolik volnosti, že úvodní fázi brzy přestanete vnímat. Při tom zůstává (až na souboje s piráty) mírumilovná a nenechává hráče bojovat mezi sebou napřímo. To je dobře, protože o tom vlastně Katan jako takový vůbec není.

catan-hvezdoplavci-19

Je jasné, že tahle partie nebude krátká. Hráči tak mohou být zaskočení, že k dokončení souboje o obchodní nadvládu nad vesmírem budou potřebovat klidně dvě hodiny času. Rozmezí počtu pak je velmi omezené a pustit do boje se můžete buď ve třech nebo čtyřech. Při tom v obou těchto počtech je hra výborná.

Posledním dílkem do úspěšné skládačky je pak zpracování. Masivní krabice nezklame a uvnitř obsahuje nádherné figurky, mezi kterými se jasně vyjímají obrovské mateřské lodě. Ale obecně se hra dočkala provedení, které jí dělá jen čest.

Catan Hvězdoplavci jsou přesně tou evolucí Katanu, kterou si zaslouží a jako taková jsou fantastickou hrou pro nové tisíciletí. Pětadvacet let po vydání originálu je to přesně to překvapení, které nám mohlo vyrazit dech. No a přesně to se stalo. Jsou tu nějaké problémy, které znamenají, že nebude pro všechny. Ale přesto jsou Catan Hvězdoplavci masivním vesmírným dobrodružstvím, které byste si neměli nechat ujít.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorKlaus Teuber
IlustraceMichaela Kienle, Franz Vohwinkel
VydavatelCatan Studio, KOSMOS, 999 Games, Albi, Devir, Galakta, Giochi Uniti, HaKubia, Lautapelit.fi, Piatnik, Spilbræt.dk
Rok vydání2019
Počet hráčů3 - 4
Herní doba120
Minimální věk14 and up
Jazyková závislostModerate in-game text - needs crib sheet or paste ups
(5 voters)
KategorieExploration, Negotiation, Science Fiction, Space Exploration
MechanismyHexagon Grid, Modular Board, Trading, Variable Set-up
RozšířeníCATAN: Starfarers –  New Encounters, Catan: Starfarers – 5-6 Player Extension, Catan: Starfarers – Asteroid Fields, Catan: Starfarers – Space Jump, Catan: Sternenfahrer – Begegnungskarten für Sternenfahrer: Erster Kontakt
RodinaGame: Catan, Misc: LongPack Games
Alternativní názvyCatan: Astropionieri, Catan: Csillaghajósok, Catan: Gwiezdni osadnicy, Catan: Hvězdoplavci, Catan: Kosmonauten, Catan: Sternenfahrer, Catan: Stjärnfarare / Mod Stjernerne, Catan: Viajeros de las estrellas, Catan: Voyageurs Galactiques, קטאן: גיבורי החלל

Více o hře.

Recenze: Catan Hvězdoplavci – přátelé mezi hvězdami
Catan Hvězdoplavci je novinkou, která ví přesně, jak překvapit. S nápisem Catan na krabici vám nabídne objevování vesmíru a přetahování o nadvládu nad jednotlivými soustavami. To vše ale bez reálných bojů. Hra nabízí spoustu zajímavých lahůdek, kterými průběh okoření, ale současně tak bitva trvá překvapivě dlouho. A hlavně jsou všichni hráči vydaní náhodě napospas. To ale nemůže zabránit tomu, aby Catan Hvězdoplavci byli nejlepším Katanem na trhu!
Klady:

+ pocit objevování vesmíru
+ pohybování lodí
+ možnost vylepšovat mateřskou loď
+ setkání
+ obchodování se spoluhráči
+ zpracování
+ variabilita základního rozestavení
Zápory:

- náhoda je všude
- delší partie
- jen pro 3 nebo 4 hráče
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Sunrise City – město, kde slunce vychází