Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Burg Klettermax – vezměte hrad útokem

burg-klettermax-01

Každý hrad vypadá nedobytný, ale jen do chvíle, než se ti praví rytíři rozhodnou získat jeho bohatství pro sebe. Tentokrát jsou navíc bojovníci v právu, protože právě na tom hradě několik let žili. Král jim ale neplatil žold, a když se vzbouřili, byli vyhnáni do nedalekého lesa. Teď se vrací s plánem, jak překonat vysoké zdi a získat zlato, které jim vladař dluží.

Za penězi i spravedlností se s rytíři vydáme i my v deskové hře Burg Klettermax (Klettermax Castle), kterou vymyslel Gunter Baars. Jeho nápad ozdobil obrázky Stephan Pricken a hotové dílko nabídli společnosti HABA, která jej s radostí vydala jako svoji novinku pro rok 2012.

My na hrad zavítáme až nyní o pár let později, ale přesto zjišťujeme, že zdi stále stojí a v pokladnici jsou pořád zlaťáky k ukořistění. To vidíme už z víka menší krabičky, na které je pyramida z rytířů snažících se dostat ke králi. Ten hrozí z nedaleké věže a nechce dát zbývající zlato z truhlice.

burg-klettermax-05

Na dně najdeme čtveřici kartonových zdí, které díky ilustracím vypadají jako z kamene. Je tu ale i pytlík s dřevěnými figurkami a dvojicí kostek a pak hromada čtvercových destiček, které obsahují symboly. Právě tyto dílky jsou pokladem, který je umístěný v truhlici a bude před začátkem každé partie rozházený po celém hradu.

Na začátku partie tak je třeba složit právě hradní zdi, které pak společně se dnem krabice vytvoří cíl celého dobývání. Jednotliví hráči si rozdělí pouze jeden dílek, který slouží jako jejich startovní a liší se barvami. Než si hráči vyberou, kterou místnost by rádi vyloupili jako první, je třeba náhodně rozdělit destičky s pokladem do všech devíti komnat a to po třech kusech. Z nich bude ale viditelný pouze ten horní. Poté každý hráč vybere jedno místo a k němu zvenku položí svoji destičku.

První z účastníků dostane do ruky dvojici kostek a pokusí se získat co nejlepší kombinaci ikon. Za každý štít, který získá, může vzít rytíře a naverbovat jej do svých řad. Barvou musí odpovídat hozenému erbu (pokud hráč nehodil žolíka, který nahrazuje libovolnou barvu). Z těchto figurek bude hráč stavět svoji dobývací věž rytířů, pěkně jednoho na záda druhému. Ale může použít pouze jednoho rytíře od každé barvy.

burg-klettermax-06

Často se ale stane, že hráč na kostce uvidí erb, který už ve svojí pyramidě má. V tu chvíli nastává zajímavá situace, protože figurku musí nabídnout soupeři po směru hodinových ručiček. Ten si může figurku ponechat, pokud se hodí do jeho věže nebo ji dále přesune. V případě, že se nikomu takový rytíř nehodí, čeká na aktivního hráče odměna v podobě volného výběru jednoho bojovníka.

Jakmile některý z hráčů zdárně získá na plošinu všech pět, může se pokusit horního bojovníka cvrnknout do jedné z místností. Právě tak hráč může získat jednu z destiček s pokladem. Tu mu už nikdo nevezme.

V případě úspěchu se všichni rytíři vrací zpět na hromádku a stavba začíná nanovo. Patie pokračuje tak dlouho, dokud některý z útočníků nezíská pátý poklad. V tu chvíli má důvod k oslavám a to nejen proto, že se stal bohatým, ale také vyhrál partii!

burg-klettermax-10

Burg Klettermax je hrou pro všechny šikovné zloděje, kteří si chtějí vzít zpět, co bylo jejich. Stačí jen postavit několik rytířů jednoho druhému na záda. Chce to trochu šikovnosti a pořádnou dávku štěstí, protože o celé situaci a úspěchu rozhodují kostky.

A jak už to s kostkami bývá, nedá se jim věřit. Náhoda je prostě nevypočitatelná a právě proto je hra nejlepší pro úplně malé hráče. Nepotřebují vůbec umět počítat ani nic dalšího, stačí jen mít trochu šikovné prstíky a narovnat rytíře jednoho na druhého. Jemná motorika je ostatně tím hlavním, co tato hra umí u malých prcků trénovat.

Na hře si nejvíc ceníme faktu, že žádný hod nepřijde nazmar. Protože rytíři jsou posílaní dál sousedům, hráči musí neustále sledovat průběh a nenudí se ani při tazích protivníka. Honba za pokladem pak je nejen o tom, kdo postaví nejdříve věž z rytířů, ale také o šikovnosti při cvrnkání.

burg-klettermax-15

Protože hra nemá žádné snadno odlišitelné prvky, je zde znovuhratelnost velice vysoká. Děti na ní ocení legrační ilustrace a prostorovost plánu. Budou se bavit nešikovnosti druhých a užijí si napětí až do konce. Každý může vyhrát, i když je chvíli třeba na posledním místě.

Burg Klettermax je šancí pro malé hráče od čtyř let, jak prokázat šikovnost. V kombinaci s kostkou je to pořádná legrace, která zaručuje zábavu v mnoha partiích. Nepředvídatelnost završuje cvrnkání, které rozhodne o uloveném pokladu. Burg Klettermax je výbornou hrou pro ty nejmenší, která si zaslouží místo na poličce v dětském pokoji.

<br><br>

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorGunter Baars
IlustraceStephan Pricken
VydavatelHABA
Rok vydání2012
Počet hráčů2 - 4
Herní doba15
Minimální věk4 and up
KategorieAction / Dexterity, Children's Game, Medieval
MechanismyStacking and Balancing
RodinaMechanism: Finger Flicking Games
Alternativní názvyEl castillo Escalamax, Cat Burgling Knights' Castle, Kasteel Klimop, Klettermax Castle, Linnanvaltias, Scalata al castello!, Tous à l'assaut !

Více o hře.

Recenze: Burg Klettermax – vezměte hrad útokem
Burg Klettermax je hrou pro děti a právě jako takovou je ji třeba hodnotit. Nevadí, že tu rozhoduje kostka, protože dětem právě toto vyhovuje. Navíc v kombinaci s chytrými nápady, trefováním se do hradu a povinností posílat rytíře sousedům, hra u dětí slaví opravdový úspěch. Budou mít radost za každou šanci vzít hrad útokem ve hře Burg Klettermax.
Klady:

+ kombinace štěstí a šikovnosti
+ podávání rytířů mezi hráči
+ rychlé partie
+ i pro úplně nejmenší
+ trénuje motoriku
+ i dospělí se pobaví
Zápory:

- nic
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Janod Bláznivé paličky – hrst tyčinek