Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Muffin Kreativní sada – pečení jako hra

muffin-01

Když dobrota zavoní z trouby, vím, že je čas chystat talířky. Slaďoučké košíčky už jsou tou dobou skoro hotové, jen je budeme muset ještě nazdobit. Připravím šlehačku, rozpustím čokoládu a nachystám všechny drobné dekorace. Ty nejhezčí muffiny chutnají vždy nejlíp.

Trochu toho pečení si pro nás připravili také v designérské kuchyni firmy Dino, pro kterou vytvořila Lucie Kovaříková novou dětskou hru Muffin s podtitulem Kreativní sada (Creative Set). Hra vyšla v kategorii Dětská s odznakem Český výrobek a to vše v roce 2015. A to včetně ilustrací, jejichž autorem je Matthew Cole.

Jako troubu, i růžovou krabici je třeba otevřít a pořádně nahřát. Tady se ta druhá fáze neprovádí otočením knoflíku, ale poskládáním hlavního kartonového stojánku z několika dílků – základní kulatý herní plán s řadou políček a pod ním pak fialové nohy, které se složí do kříže. To všechno vytvoří malý podnos, který hráči položí doprostřed stolu.

muffin-05

Vedle něj položí obrázkem dolů zásobu šestnácti žetonů do čtverce čtyři krát čtyři. Hráči si vyberou figurku té barvy, která se jim líbí a postaví ji na zelené políčko s knihou. Jednotliví hráči dostanou po jedné kartě receptu, kterou položí otevřeně před sebe.

Když na hráče přijde řada, hodí kostkou a posune svojí figurkou podle počtu puntíků na kostce. Hráči vždy běhají dokolečka a pouze na modrých políčkách postavičky Týnky mohou mezi soustřednými kružnicemi přecházet. Při zastavení na hráče a jeho figurku okamžitě zapůsobí efekt cílového políčka, který může hráči dovolit získat suroviny pro vaření z obchodu. Naopak mravenci si jednu ze surovin hráče odnesou zpět do svého úkrytu.

Partie pokračuje běháním malých kuchtíků dokolečka a sháněním receptů až do chvíle, kdy se některému podaří nastřádat všechny potřebné suroviny pro vaření. V tom okamžiku je jeho úkolem pospíšit si a doběhnout do středu herního plánu na žluté políčko kuchtíka. Ten, komu se to celé podaří nejrychleji, se stane vítězem a může si pochutnat na lahodných muffinech.

muffin-03

Muffin je hra pro ty nejmenší kuchtíky. Jedná se o naprosto základní chodičku. Hráči pouze hází kostkou a podle toho posouvají svoji figurku. Nemají možnost určit směr ani jinak ovlivnit svoje šance. Políčko, kde skončí, jim prostě předepíše další dění. A to je bohužel už dnes málo.

Naštěstí to trochu narušuje paměťový prvek, protože suroviny v obchodě jsou ukryté a žetony si musí hráči najít. Vždy mohou nakupovat pouze mléko a vejce nebo cokoliv jiného. Musí tak mít přehled o tom, které suroviny se nachází na kterých pozicích.

Ovšem i přes tento lehký nádech nápadu nás hra v celkovém dojmu zklamala, protože jsme očekávali nějaké další možnosti. Takhle se jedná opravdu o tu nejzákladnější zábavu, která děti sice osloví, ale v trochu jiné podobě ji měli možnost hrát už hodněkrát. Podobých her je prostě přebytek a není jednoduché obstát.

muffin-12

Díky tomu štěstí není vlastně ani možné ovlivnit délku partie. Ta závisí pouze na tom, jak dobře posouvá kostka figurky. Ovšem i s trochou smůly se celé pečení omezí na nějakých patnáct či dvacet minut, které je pro pětileté děti stále schůdné. Hra má ale především téma, které zaujme všechny malé kuchtíky. Děti mají tendenci pomáhat maminkám v kuchyni a tady se něco i naučí. Částečně i proto, že v pravidlech je obsažený i recept na skutečné muffiny.

Muffin je hra, která zaujme svým podnosem. Hraje se tak na vyvýšené ploše, která ale nemá žádný další efekt. Hra je náhodná, ale úspěch trochu závisí i na paměti. Muffin je hrou pro ty úplně nejmenší, kterým nevadí prosté házení kostkou.

Recenze: Muffin Kreativní sada – pečení jako hra
Muffin je kostkovou hrou, ve které se posouvají figurky kupředu podle počtu puntíků a políčka určují, co se stane. Náhoda tak v mnoha situacích rozhoduje o šancích všech účastníků. Předškoláci si průběh užijí především díky zajímavému tématu. Hra je to jednoduchá a s mírným důrazem na paměť. Muffin je tu pro všechny malé kuchtíky. Jen nepřináší nic nového do žánru dětských her.
Klady:

+ pěkný herní plán
+ paměťový prvek
+ dobré téma pro malé děti
Zápory:

- pouze házení kostkou
- délka partie není v rukou hráčů
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: King of Tokyo Halloween – monstra svátky neslaví