Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Chňapni pejska.. a čuníka k tomu!

chnapni-pejska-13

Chňapali jsme čuníky. Chňapali jsme lední medvědy. Ale je čas se vrátit domů k těm nejlepším přátelům člověka. Je na čase si chňapnout nějakého pejska. Právě Chňapni pejska se jmenuje nová karetní hra od Torstena Landsvogta. Hru vydaly REXhry a původně vyšla krabička pod záštitou Jolly Thinkers. Ilustrace pak připravil Ari Wong.

Malá krabička ukazuje dvě spokojená stvoření, která baští popcorn. Překvapení ale je, že kromě pejska tu je i růžové prasátko. Proč? Uvidíme. Uvnitř zatím hráči najdou balíček karet, který zamíchají a vytvoří dobírací hromádku. Z ní každý ze soupeřů dostane jednu kartu, kterou si ale zatím nesmí prohlížet. Položí ji tedy obrázkem dolů před sebe. Poté vytvoří ze zásoby mřížku pět krát šest karet. Tady už ale není třeba dělat žádné tajnosti, takže všechny karty jsou hrané obrázky nahoru.

Teprve poté mohou hráči společným odpočtem zahájit první kolo. Teprve po odpočítání a ohlášení začátku mohou všichni současně kouknout na svoji kartu a prohlédnout si ji. Nyní se snaží jednou rukou vybírat mezi kartami na stole takové, které se liší vždy pouze v jednom prvku od té předchozí. Tak sbírají jednu kartu za druhou, ale mohou k tomu používat pouze jednu ruku. Pejsci mají celkem pět znaků, kterými se mohou odlišovat. Kromě velikosti a barvy to je také vybavení (brýle a popcorn) a počet viditelných rukou.

chnapni-pejska-04

Jakmile už nikdo z hráčů nemůže najít další vhodnou kartu, kolo končí. Jedna za druhou jsou hromádky zkontrolované, jestli opravdu jejich postupka odpovídá pravidlům. Teprve poté hráči doplní volná místa na stole z balíčku, každý dostane nový startovní obrázek a partie pokračuje dalším kolem. To všechno probíhá, dokud nedojde zásoba karet. Hráči si pak posčítají množství korektně sesbíraných karet a vítězem se stává ten, kdo jich má nejvíce.

Pokud jste někdy hráli jinou z řady Chňapni her, pak vám je podle popisu jasné, že v pravidlech se nedočkáte žádné změny. Jediný rozdíl tak je v obrázcích. A i tady je to pouze drobná změna z prasátka na pejska.

Ale právě teď je také čas se vrátit k důvodu, proč je na úvodním obrázku nejen šedý bafan, ale i růžový čuník. Jak napovídá už razítko na víku krabice, tato novinka se dá totiž kombinovat s původní hrou Chňapni čuníka a rozšířit tak počet hráčů až na osm!

chnapni-pejska-01

Tím dostanete ještě napínavější soupeření. Každé kolo je mnohem vyrovnanější a bláznivější. To proto, že karet v každém kole je rovnou 49 (čtverec sedm krát sedm). Hráč tedy má více karet na výběr a i v osmi tak mohou vzniknout poměrně dlouhé řady karet v držení jednoho z účastníků. Více hráčů ale znamená, že karty mizí opravdu rychle. To je ale jediný zásadní rozdíl, protože celkový dojem i délka partie zůstává prakticky stejná.

Do hry vstupuje šestý znak – druh zvířete. A hráči místo zvýšení počtu hráčů mohou jednoduše prodloužit svoji partii. Tady ale doporučujeme navýšit počet karet pouze o šest. Je to proto, že šestá vlastnost karet snižuje pravděpodobnost, že se vám ve výběru objeví dostatek vhodných karet.

chnapni-pejska-11

Stále ale platí, že hra jako taková je výborná a zábavná. Schopnosti hráčů prověří opravdu do posledního puntíku, ať už se jedná o rychlost, tak i o správné vnímání rozdílů. Chyba je tady hodně drahá, protože hráč celý svůj balíček odevzdá. Pokud ostatní uspěli, znamená to velkou ztrátu oproti ostatním. Ta se pak už těžko dohání.

Chňapni pejska tak je ceněným přírůstkem do rodiny party karetních her. Samostatně baví úplně stejně jako čuníci, ale po spojení obou krabiček dostanete ještě bohatší a zajímavější zážitek.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorTorsten Landsvogt
IlustraceAri Wong
Vydavatel999 Games, AURUM, Inc., Eagle-Gryphon Games, Granna, Heidelberger Spieleverlag, HomoLudicus, IELLO Games, Jolly Thinkers, Kikigagne?, Lifestyle Boardgames Ltd, REXhry, Swan Panasia Co., Ltd., Zhiyanjia
Rok vydání2012
Počet hráčů1 - 5
Herní doba15
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(6 voters)
KategorieAction / Dexterity, Animals, Card Game, Children's Game, Party Game, Puzzle, Real-time
MechanismyPattern Recognition
RozšířeníPick-a-Dog: Polar Bear Expansion
RodinaAnimals: Dogs, Animals: Pigs, Series: Jolly Pets
Alternativní názvyC'est Chien!, C'est Cochon!, Chňapni čuníka, Chňapni pejska, Łap prosiaka, Łap psiaka, Pick-a-Cerdo, Pick-a-Dog: Schnapp' den Hund, Pick-a-Perro, Pick-a-Pig, Pick-a-Pig: Schnapp' die Sau, 豬朋狗友, 피카독, 피카픽

Více o hře.

Recenze: Chňapni pejska.. a čuníka k tomu!
Chňapni pejska je v podstatě stejná krabička jako Chňapni čuníka. To znamená, že nepřináší nic nového o samotě. To ale nahrazuje balíček karet s pejsky ve chvíli, kdy jej zamícháte dohromady s čuníky. Tím okamžitě přibude karet, zvýší se počet možných účastníků a naroste i obtížnost. To proto, že najednou je tu šestá vlastnost, tedy druh zvířete. Chňapni pejska tak je další příjemnou karetkou a nejlepší je v kombinaci se svým bráškou.
Klady:

+ možnost spojení s Chňapni čuníka
+ díky tomu až pro osm hráčů
+ stále výborná zábava
+ prověří hráčův přehled a postřeh
Zápory:

- nic nového proti druhé krabičce s prasátky
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Výbušná koťátka – síla roztomilosti