Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Cvak! – magnetické klapání

Cvak! - balení

Když nastane noc, všude je klid a ticho. Jen z oblohy kouká na zemi malá hvězdička, která se jmenuje Amigo. Ona jediná slyší tiché cvak, které se kdesi ve tmě ozývá zas a znova. To do sebe zapadají malé kloboučky, které hrají tajnou hru. Nikdo ji ještě neviděl, ale pouze do chvíle, než na ni malá odvážná hvězdička jedním svým paprskem zasvítila.

Hra se jmenuje jak jinak než Cvak. A kdože ji to tam dole na zemi v úplné tmě hraje? Jsou to malí domácí skřítkové, kteří se tak baví po dlouhém a vyčerpávajícím úklidu domácnosti. Stejně jako hru, ani jednoho z nich jste nikdy neviděli. To nám ale naštěstí nemůže zabránit si od nich hru na chvilku vypůjčit.

Nevíme, jestli Haim Shafir je také skřítek. Možná v Izraeli žijí víc lidem na očích než u nás ve střední Evropě. Čím si jsme ale naprosto jistí je fakt, že vymyslel už například hry Pirátské kostky (recenze) nebo Cink (recenze). Jeho novinka se jmenuje v originále Klack! a ilustrace k ní přidal Markus Wagner. Všechno to společně zabalili do batohu, a odnesli do firmy Amigo Spiele, kde jí dodali konečnou podobu.

Cvak! - připravená hra

To všechno se stalo v roce 2012. Teprve v tom následujícím roce 2013 si hra našla cestu i k nám do republiky a na hráčské stoly. Prsty v tom má vydavatelství Corfix Distribution, které připravilo kompletní českou verzi.

Malá čtvercová krabička hry pokreslená bílými kulatými žetonky je vyplněná pevným červeným plastem. V jeho středu je otvor, který je do posledního kousku vyplněný komponentami. Jsou zde v pytlíku dvě kostky. Jedna z nich má na sobě barevné puntíky šesti různých barev a druhá zase nejrůznější tvary od kytičky, přes lidské chodidlo až po blesk.

Ale síly těchto dvou kostek by určitě na vyplnění krabice nestačily, stejně jako na zabavení chtivých hráčů. Proto se v krabici ukrývá ještě další lákadlo – šestatřicet bílých žetonů. Na každém z nich je nakreslená trojice obrázků. Mají obrysy z jedné kostky a barvy z druhé. Tady už se nám pomalu začíná rýsovat představa o hře. Ještě pořád ale nevíte, že tyhle žetony (mají cca tři centimetry v průměru) jsou zespodu duté a v malé nožičce se ukrývá slabý magnet. Díky tomu krásně drží jeden na druhém.

Cvak! - rozehraná hra

Proto také potřebují bezpečné úložiště v krabici. Ale odsud je teď vylovíme společně s brožurkou pravidel, která nás naučí, jak Cvak! hrát. Vlastně je to víc než jednoduché. Všechny magnetky rozložíte do jedné velké skupinky na stůl a to obrázkem nahoru, aby na ně všichni dobře viděli.

Tak nějak automaticky očekáváme, že budou zamíchané, protože znaky jsou si hodně podobné a v tom množství se začnete za chvilku ztrácet. Hned vedle skupinky žetonků položíte dvojici kostek. Nyní zbývá jen určit začínajícího hráče, který s nimi hodí a zahájí první sbírání.

Co se symbolem a barvou, které padnou na kostce? Bez otálení je zkombinujte! Dohromady vám dají obrázek, který máte hledat na magnetkách na stole. Všichni hráči se o to snaží současně a nechce se po nich nic jiného, než aby vysbírali všechny správné žetony.

Cvak! - rozehraná hra

Jakmile už na stole neleží žádný další žeton, který by na sobě měl hozenou kombinaci barvy a tvaru, je na řadě další hráč, který znovu hodí kostkami. A tak partie pokračuje, dokud všechny žetony nezmizí v hromádkách hráčů. Ti si z nich staví svoje bílé věžičky, které drží zásluhou magnetů velice dobře na sobě.

Někdy partie končí rychleji. Stačí, aby padla na některé kostce bílá barva, která představuje žolíka. V tu chvíli hledáte vlastně pouze podle jedné kostky – všechny tvary nebo barvy. Tady je sbírání ještě dramatičtější. Bitva končí ve chvíli, kdy na stole nezůstanou žádné dílky. Hráč s nejvyšší pyramidou se stává vítězem.

Cvak! není nijak výjimečnou hrou. Ale kdo by si čas od času nezahrál rád nějakou postřehovku? My jí určitě nepohrdneme. A dokonce ani nevadí, že je takhle jednoduchá. Hledané žetony nejsou žádné jehly v kupce sena, a když se dobře díváte, rychle je objevíte. Jenže stejně tak dobře můžete symbol přehlédnout.

Cvak! - kostky

Ostatní soupeři se snaží o totéž, takže nabídka ke sbírání mizí opravdu velice rychle. Kromě rychlosti a přehledu potřebujete také trochu štěstí. Čím dál od vás se žetony nachází, tím vám trvá déle, než se k nim dostanete. Nejen při hledání, ale i natažením ruky, protože tady hraje roli každá desetina vteřiny. Právě v těchto nerovných šancích může být Cvak! trochu nespravedlivé, ale nakonec na začátku mají všichni u sebe podobný počet žetonů. Partie je doslova blesková. Často vám padnou bílé strany, které slouží jako žolík a znamenají sbírání hromady magnetků.

Pokud si budeme chvilku povídat o zpracování, pak určitě potěší magnetky. Hra by bez nich fungovala také, ale takhle vám větičky nasbíraných žetonů drží pevně a nemusíte je tolik hlídat. Místo toho se plně soustředíte na sbírání žetonů. Symboly jsou na žetonech různě veliké po vzoru Dobble (recenze), ale vždy snadno čitelné a od sebe rozeznatelné. I barvy jsou dobře zvolené a nejblíž si jsou asi fialová a modrá, které jsou obě hodně tmavé.

Ale abychom byli k Cvak! spravedliví, jedná se o hru doporučenou už od čtyř let! Právě proto ty magnetky a celková jednoduchost. Tady pak veškeré výtky ustupují stranou, protože takto pěkně a jednoduše hratelných her pro malé caparty moc nenajdete. Naučí je rozeznávat základní tvary a barvy, ale především zde tolik nezáleží na té již zmiňované rychlosti.

Cvak! - dílky

Cvak! je skvělou hrou pro ty nejmenší, ale přitom ji mohou klidně bez újmy na zdraví hrát i starší děti nebo dospělí. Taky přemýšlíte, jak na ty žetony domácí skřítkové vlastně viděli? To je tajemství, které zůstane jen a pouze jim. Ale na to, abyste se u Cvak dobře pobavili, nepotřebujete tmu. Stačí jen nějaký ten kamarád a trocha času!

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorHaim Shafir
IlustraceMarkus Wagner
VydavatelAMIGO, 999 Games, Brain Games, Corfix, Gigamic, Lautapelit.fi, Mercurio, Shafir Games (המשחקים של חיים שפיר), VR Distribution
Rok vydání2012
Počet hráčů2 - 6
Herní doba10
Minimální věk4 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(3 voters)
KategorieChildren's Game, Party Game, Real-time
MechanismyDice Rolling, Pattern Recognition, Speed Matching
RodinaComponents: Dice with Icons
Alternativní názvyClac Clac, Clack!, Crazy Clack!, Cvak!, Halli Klack!, Klack!, Klik!, קלאק

Více o hře.

Recenze: Cvak! – magnetické klapání
Cvak! je základní postřehová hra, ve které hledáte na rozložených žetonech symboly odpovídající tvarem a barvou hozeným kostkám. Od každého obrázku na stole leží hned několik žetonů, které se hráči snaží sbírat. V tom jim pomáhají magnetky, které dělají právě to titulní "cvak". Rychlostí a jednoduchostí je hra skvěle vhodná i pro malé děti, které naučí rychlé orientaci a reflexům. Ovšem neurazí ani dospělé, pokud si budou hrát s nimi. Celkově je Cvak! pěknou dětskou hrou, která sice vychází z mnohokrát viděného principu, ale zaujme vás svým zpracováním.
Klady:

+ rychlá hledací hra
+ kvalitní provedení
+ výborná pro děti
+ magnetické žetony
Zápory:

- další postřehovka s hledáním symbolů
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Findnix – najděte rozdíly