Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Dobyvatelé jednotek pozornosti

Ať už chcete šířit jakékoliv informace, potřebujete k tomu jedno jediné: spoustu párů očí, které budou sledovat a stejný počet párů očí, kteří budou poslouchat. Pozornost je tím, co každý influencer potřebuje a každý je těží po svém.

A jak to dělá Martin Mikyska ve své show Múpi, tedy Mikýřova úžasná pouť internetem? Hra vznikla v dílně Midu Games a dostala do vínku jméno dobyvatelé jednotek pozornosti.

Pod zářícím pohledem tvořitele názorů a pána všech pimpulů se nesmíme sklonit a místo toho raději rychle otevřeme podlouhlý box. Uvnitř najdeme herní plán se spoustou polí, která se točí pěkně dokola. Na startovní políčko postaví hráči figurku rakety. Jednotliví účastníci si vezmou z hromady žetonů tolik, aby měli v držení celkem dvacet jednotek pozornosti. Ze zamíchaného balíčku karet dostane každý dva exempláře a zbytek vytvoří dobírací hromádku na určeném místě na plánu.

Hráči se v partii střídají na tahu, ve kterém si vždy doberou jednu novou kartu do ruky. Poté hodí kostkou a popoletí raketou po obvodu plánu. Ta podle puntíků dosedne na novou pozici a aktivní hráč se musí nyní podle toho zařídit a splnit požadavky tohoto pole. To může přinést nějaké plusy (nové jednotky nebo karty), ale také ztrátu všech jednotek pozornosti (symbol lebky). Ikony na výsečích hráčům řeknou také to, jestli se efekt týká jen aktivního hráče nebo i těch ostatních.

Nyní může hráč využít karty v ruce a použít z ruky až dvě, kterými bude obvykle útočit na protivníky. Pokud se napadený influencer nedokáže bránit, ukradne mu útočník tolik jednotek pozornosti, kolik předepisuje karta. Na útoky lze ale reagovat také s pomocí poutníků, což jsou obranné karty, které dokážou ubránit určitý počet jednotek.

Takto se hráči přetahují o jednotky pozornosti, útočí na sebe, brání se a především se musí zařídit vždy podle vrtkavého pokynu kostky a přelétavé rakety.  

Dobyvatelé jednotek pozornosti je karetní hra, ve které nemusíte prezentovat své znalosti youtube scény ani předvádět nějaké influencerské triky. Místo toho budete muset vzývat všechny pohanské bohy, abyste získali jejich náklonnost a trochu toho štěstí navíc.

Hráči totiž potřebují zastavit na správném místě na plánu, aby vůbec jejich tah měl kýžený efekt. No a poté potřebují mít v ruce vhodné karty, aby mohli ukrást jednotky pozornosti někomu jinému. Jenže to zdaleka nestačí, protože na každý útok existuje obrana. Jenže to opět záleží na štěstí, protože musí napadený hráč v ruce držet kartu obrany.

Není snadné tuhle hru hodnotit objektivně. Pokud jste fanoušci Mikýře nebo české youtube scény, má hra potenciál vás pobavit. V opačném případě není ale příliš hráčů, kteří by její koupě potěšila. Naštěstí ale ani není způsob, jak by na ni narazili hráči, kteří nejsou fanoušky Múpi. A to je vlastně nakonec dobře.

Přesto jsou Dobyvatelé jednotek pozornosti zábavným merch produktem. Takovým, kterým se odliší od ostatních, je našlapaný zábavnými hláškami, které potěší fanoušky všech Pimpulů. Ale ostatní hra příliš bavit nebude, protože ona tam vlastně ani žádná hra není. Je to legrácka a jako u takové ji také necháme bez hvězdičkového hodnocení. 

Prozkoumávejte dál
Recenze: Tripolo – všechno má tři vrcholy