Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Došel benzín – když dojde palivo, pomůže logika

Došel benzín - balení

Tak dobře to všechno začalo. Naplánovali jsme si krásný výlet k moři, sbalili se a ve tři ráno vyrazili autem po dálnici směr Itálie. Všechno šlo dobře až do chvíle než ručička palivové nádrže dosáhla kritického místa s písmenkem E, které v našem případě znamenalo citoslovce Ejhle.

Řidič si všiml svítícího hladového oka pozdě a cedule na rakouské dálnici hlásila, že další benzinová pumpa nás čeká UŽ za 25 kilometrů. Jenže auto si o téhle vzdálenosti myslelo svoje. Udělalo škyt, kuck a blaf a motor přestal běžet. Naštěstí zrovna na dobrém místě, odkud jsme ještě na volnoběh dojeli na odpočívadlo.

Jenže co teď? Co budeme dělat? Možná to zní bláznivě, ale v takové situaci je nejlepší si zahrát logickou hru! Tedy alespoň to si myslí ve firmě Popular Playthings, která je vydavatelem tohoto hlavolamu na cesty s názvem Došel benzín. Do češtiny ji spolu se sloganem „To pravé palivo pro váš mozek“ přeložila společnost Albi. Jako autoři konceptu jsou podepsaní Bill Hanlon a Steve Wagner.

Došel benzín - připravený hlavolam

Jejímu přenosnému pojetí odpovídá rozměr krabičky, která spíš vypadá jako nějaká karetní hra. Nebo možná spíš dvě karetní hry vedle sebe. Ale na logickou hru se jedná stále opravdu o téměř kapesní vydání. Té velikosti muselo udělat ústupek i otevírání, které je na straně krabičky a všechen její obsah musíte vysypat. Díky tomu si pořádně užijete obrázek na vrchní straně krabice, kde najdete velkou frontu před benzinovou stanicí, dokonce s českými nápisy v oknech. Všímaví rozeznají i vtipné značky na parkujících autech, které zůstaly v původním anglickém znění.

Co z krabičky vysypete? Na první pohled to vypadá pouze jako jedna destička s auty čekajícími u stojanů. Jaksi vám na první pohled chybí jakékoliv zadání, pravidla nebo další klasické papírové brožurky, na něž jsme zvyklí. Po trošce zkoumání vás překvapí zadní (vlastně spodní) strana, kde najdete vytištěných všech dvanáct zadání tohoto hlavolamu. A jeden odstaveček s instrukcí, který by vám měl stačit.

Zadání na desce představuje váš úkol. Do takovéhoto postavení musíte všechny auta, stojany a budovy dostat, abyste mohli natankovat. A především se tak pozná správně vyřešený rébus. A jaká je k tomu cesta?

Došel benzín - průběh řešení

Jednoduše na začátku každého luštění odklopíte pokladnu s nápisem GAS dozadu. Tím vám na ploše dvanácti obdélníků vznikne jedno volné místo. A tady už nastupuje mechanismus, který všichni moc dobře známe. Posouváním dílků sem a tam po kolejničkách se musíte jednoduše proklouzat až k cíli, tedy stejnému rozestavení jako na vybraném zadání. Pak už stačí jen vítězně zaklapnout pokladnu zpět na volné místo a radovat se ze správně splněného úkolu.

Došel benzín je logická hra, která si bere svůj základ z klasické hry Patnáctka. Tady je políček ovšem pouze dvanáct a nejsou očíslované, nýbrž mají na sobě autíčka. Díky tomu se hra výborně hodí především pro malé kluky, které potěší a ještě něco naučí.

Nemůžete dvakrát po sobě luštit stejný hlavolam, například pokud byste chtěli porovnávat časy třeba dvou dětí. To je možná trochu v rozporu s jinak výborně řešenou hrou na cesty. Proto je vhodné úkoly řešit po sobě v pořadí, které najdete na zadní straně nebo třeba losovat úkol pomocí dvanáctistěnné kostky..

Došel benzín - průběh řešení

Současně ale je totéž výhodou. Hlavolam začínáte luštit vždy z jiné pozice. Proto i dvanáct úkolů stačí na dlouhou dobu a splní tu svoji hlavní úlohu – zabavit při cestě autem alespoň na několik minut a ukrátit jinak nudnou a dlouhou jízdu.

Největším plusem celé hry je její cestovní provedení. Všechny budovy jsou nerozlučně spojené s plánem. Dokonce i přídavná pokladna se pouze odklopí, abyste mohli začít s luštěním. To je také jediná budova, která zůstane na stejném místě. Ale aby výsledek vždy odpovídal vzhledu tankovací stanice, ve středu najdete také stojany seřazené od jedničky do trojky. To je také vaše nejlepší vodítko v tom, jestli jste na dobré cestě k řešení.

Hra překvapivě kromě logického uvažování a kombinačních schopností trénuje také paměť. Snažíte si zapamatovat úkol tak, abyste nemuseli neustále herní desku otáčet. A to přesto, že její otočení je jednoduché a neznamená to pro vás žádný problém. Dílky zůstanou přesně tam, kde jste je nechali a díky tomu můžete luštění klidně i v průběhu přerušit třeba na zastávku u opravdové benzínky.

Došel benzín - zadání

Dvanáct zadání nám připadalo málo na začátku a stejný pocit máme i teď. Ale je třeba zdůraznit, že tady počet vlastně není podstatný. Původní Patnáctka má úkol jen jeden – seřadit čísla do postupky a kolik zábavy jsme si s ní užili. Z tohoto pohledu je pak tucet opravdu dostatečný počet.

Došel benzín je zajímavým přepracováním klasického hlavolamu. Pokud tedy Patnáctku nemáte a chtěli byste nějakou hru pro malého milovníka aut (hra je vhodná od šesti let a to také díky svému bytelnému zpracování), pak s touhle hříčkou nemůžete sáhnout vedle. Jako její nástupce se Došel benzín rozhodně podařil.

Recenze: Došel benzín – když dojde palivo, pomůže logika
Došel benzín je logickou hrou založenou na posouvání dílků na desce. Není to tedy žádný nový mechanismus a kromě odklápěcí pokladny nepřináší ani tato hra do mechanismu nic nového. Naopak dílků máte na ploše méně a jejich uspořádání je tak jednodušší než u klasické patnáctky. Bohužel v krabičce najdete za vyšší cenu pouze málo úkolů, což je velká škoda. Hra se hodí určitě i pro menší děti než je doporučených osm let a to také díky kvalitnímu zpracování. Došel benzín je hlavolam, který ničím nevynikne a ještě vás trochu odradí svojí cenou.
Klady:

+ parádní provedení
+ vhodné i pro menší děti
+ vychází z populární hry
Zápory:

- vzhledem k obsahu vysoká cena
- zadání pouze na zadní straně herního plánu
- málo úkolů
2
Prozkoumávejte dál
Recenze: Hra o trůny Karetní hra – trůn Sedmi království je na prodej!