Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Dragon’s Breath The Hatching

funkelschatz-drachen-ei-01

Legenda praví, že draci mají jen jedno vejce za rok. A proto si jej velmi pečlivě hlídají. Právě proto je toto ten okamžik, kdy se všichni zloději schází k hnízdu a doufají, že se dračice raději vzdá některého ze svých diamantových pokladů, než aby opustila svoje místo.

Takovými zloději se stanou hráči, kterým ale naštěstí nehrozí tolik nebezpečí, protože dračí máma nebude chrlit oheň. Nabídka je na stole díky autorské dvojici Lena a Günter Burkhardtovi a ilustrátorovi Danielu Döbnerovi. Jejich hru vydává společnost HABA a poprvé si ji mohli hráči užít v roce 2019.

Novinka se ukrývá v malém žlutém boxu, na jehož víku číhá dračí máma, omotaná kolem vejde, sedící na hromadě diamantů. Na hráče uvnitř čeká kartonová truhlička na poklady, kterou musí před první partií poskládat. Dobrou zprávou je, že i v tomto stavu se zpět do krabice vejde a není ji tedy třeba znovu rozebírat. Na začátku partie ji ale položí stranou, vedle ní postaví dřevěnou figurku dračí mámy a také zamíchaný balíček karet amuletu.

funkelschatz-drachen-ei-09

Ve středu stolu musí mít hráči prostor pro tři světle modré kroužky, které ve fantazii účastníků jsou vyrobené z ledu. Její dno vytvoří kulatý žeton hnízda. Právě sem nasypou všechny drahé kameny a na jejich špičce se usadí bělostné vejce.

Na začátku každého kola dostanou hráči do ruky tři karty amuletu, které si rozloží před sebe do řady obrázkem nahoru. Pouze jeden ze všech účastníků se stane chrličem ohně (fire breather) a právě jemu bude patřit první fáze kola. Zde je jeho úkolem pouze opatrně odložit na stranu horní ledový kruh tak, aby vejce ze své pozice nespadlo. V takovém případě je vše v pořádku a hra může pokračovat. Pokud ale vejce spadlo, dračí máma se rozzlobí, vrátí jej zpět na hromádku (prostřednictvím hráče) a poté se postaví do otvoru v truhličce pokladů.

Potom už se mohou hráči postupně střídat ve sběru drahokamů, které v důsledku odstranění kroužku spadly na stůl. Snaží se tak zaplnit volná místa na svých kartách amuletů, které mají vždy předepsanou nějakou barvu. I později je možné kameny přeskládat, protože některá políčka mají barvu duhy a lze tedy na ně položit diamant jakékoliv barvy.

funkelschatz-drachen-ei-06

Tato pravidla ale platí pro všechny kromě samotného chrliče ohně. Tento hráč zvolené kameny vhazuje do truhlice pokladů. Jakmile už nezbývá žádný diamant, který by ještě bylo možné zvednout ze stolu, končí kolo a je třeba odstranit další kruh. Až po odstranění třetího kroužku a posbírání všech barevných blyštivých kamenů končí celé kolo.

Hráči si mohou ponechat karty, které zdárně dokončili. Pokud se někomu nepodařilo dokončit kartu amuletu, musí ji vrátit společně se všemi kameny. Hráči vyprázdní i truhlici a všechno uvedou do původního stavu. Nové kolo začíná rozdáním nových karet, a především posunutím role chrliče ohně. Jakmile se v této roli vystřídají všichni účastníci, pak zbývá už jen sečíst body ze všech nastřádaných amuletů a ten, kdo má nejvyšší sumu, se stává vítězem.

Dragon’s Breath: The Hatching je rodinná hra, která navazuje na dva roky starou hru, která s novinkou sdílí i základ názvu. Hře tedy opět dominují na sobě postavené kruhy, které na sobě krásně drží a umí překvapit, když se kameny vysypou.

funkelschatz-drachen-ei-10

Jenže barvy ležící na stole ještě nejsou samy předpokladem úspěchu. Hráči musí mít štěstí a dostat ty správné karty amuletů, do kterých tyto kameny chtějí zasadit. Každá pozice má jasně předepsanou barvu, takže jde hodně o štěstí a smůlu. Pokud se ve hře sejde více karet se stejnými barvami, pak nabídka dojde rychleji.

Hráči musí velmi pečlivě sledovat, kdo jaké barvy potřebuje a tomu uzpůsobit braní tak, aby si vzali nejdříve ty, o něž bude největší zájem. Partie je tedy jasně zaměřená na pozornost a tu budou muset prokázat hlavně menší hráči. Ti jsou totiž nejdůležitějším publikem, protože hra je ve výsledku velmi jednoduchá.

funkelschatz-drachen-ei-11

Zcela jiným zážitkem je kolo, ve kterém se hráč stane chrličem ohně. V tomto kole nesbírá kameny ani nemá žádné karty, místo toho se snaží škodit ostatním a brát jim drahokamy barev, které by potřebovali. Navíc při odstraňování kroužku jde o šikovnost, protože vejce nesmí spadnout. Pokud se totiž tak stane, hráč přijde o svoji výhodu a nemůže odstranit soupeřům z nabídky tolik kamenů.

Partie je extrémně rychlá, protože má jasně daný počet kol. V nižším počtu účastníků je tedy souboj u konce klidně i po patnácti minutách, přičemž s více hráči naroste doba jen o nějakých pět minut.

funkelschatz-drachen-ei-12

Dragon’s Breath: The Hatching je hrou náhodnou a není tedy ani nijak překvapením, že je určená především pro děti. A u těch má manipulace s kameny velký úspěch. Ještě víc ale malé hráče baví možnost krást kameny rodičům, respektive protivníkům. Škodolibost se do rodinné hry jednoduše hodí. Dragon’s Breath: The Hatching je trochu jinou hrou, ale zase s drahými kameny.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorGünter Burkhardt, Lena Burkhardt, Annemarie Hölscher
IlustraceDaniel Döbner
VydavatelHABA
Rok vydání2019
Počet hráčů2 - 4
Herní doba20
Minimální věk6 and up
KategorieAnimals, Children's Game
MechanismyStorytelling
RodinaCreatures: Dragons, Series: Mitbringspiele S (HABA)
Alternativní názvyFonkelschat: Het drakenei, Funkelschatz: Das Drachen-Ei

Více o hře.

Recenze: Dragon’s Breath The Hatching
Dragon’s Breath: The Hatching znovu hráčům přináší nebezpečný sběr drahých kamenů z dračího hnízda. Tentokrát do hry vstupuje navíc náhoda a přímé soupeření, kde si mohou hráči krást potřebné kameny. Všechny informace jsou otevřené. Celá partie postupuje velmi rychle a děti i rodiče si ji užijí. Dragon’s Breat: The Hatching je opět krásně vypadající a zábavnou dětskou hrou, které se kromě náhody nedá nic vytknout.
Klady:

+ zpracování
+ rychlá herní doba
+ děti baví škodění
+ jednoduchost
+ vajíčko dává důraz na šikovnost
Zápory:

- náhoda
- škodění někomu nesedí
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Širé pláně – lišky proti hadům