Nevíte, co koupit na Vánoce? Podívejte se do naší poradny!

Recenze: Munchkin Dungeon Side Quest

munchkin-dungeon-side-quest-17

Stále mám na mysli náš hlavní úkol, ale cítím chuť objevovat a zažívat dobrodružství. Pokud se nenacházím v ohrožení života, nemám pocit, že jsem něčeho dosáhnul. Proto hledám nebezpečí za každým rohem, který by spousta jiných hrdinů přešla, jako nezajímavý kout. A čas od času právě v těchto místech narazím na poklady, které jste ještě neviděli. Nebo na hrůzu nad hrůzy.

Hra Munchkin Dungeon vyšla v češtině jako Munchkin Podzemí s logem firmy ADC Blackfire. Novinka ale v zahraničí už dostala řadu rozšíření, to větší z nich nese název Side Quest a vytvořili jej Andrea Chiarvesio a Eric M. Lang na motivy původní hry Stevea Jacksona. Hra vychází pod hlavičkou firem Steve Jackson Games a CMON s nezapomenutelnými ilustracemi Johna Kovalice. I tento nižší box byl výsledkem úspěšné kampaně na Kickstarteru. Hru distribuuje v Evropě Esdevium Games.

Víko krabice ukazuje nenasytné hrdiny a jejich možné zlaté poklady. A pod ním se ukrývá nová sada figurek, čtyři hrdinové a šest příšer. Nechybí ale hlavně karty místností, pokladů i hrozeb. Novinku slibují žetony vedlejších úkolů a dýky pro označení těch dokončených.

munchkin-dungeon-side-quest-01

Každý z účastníků si v klasické hry Munchkin Podzemí vybere jednoho svého hrdinu, lektvar a jeden zlaťák, který jasně naznačuje jeho prázdné kapsy. Se svojí postavičkou budou pak každý pobíhat po plánu, který je zaplněný různými místnostmi v různé hloubce pod zemí. Čím dále od povrchu, tím je obtížnější přežít. Mohou se vyhýbat některým místnostem, ale za jejich proběhnutí získávají žetony hrozby, které pak proti nim využijí soupeři na hraní svých vlastních karet. Jakmile někdo zastaví, musí poměřit síly s příšerou s pomocí kostky a svého vybavení. Za jejich poražení dostanou finance, odměnu podle místnosti a mohou utracením zlaťáků pokročit na další úroveň. Postupně se dostávají hlouběji, až narazí na hlavního záporáka. Při tom končí partie nasbíráním určeného počtu bodů, které jsou ponížené o penalizace (žetony hanby, pokud některé z monster hrdinu porazí) a výsledná hodnota určí vítěze.

Základ hry se samozřejmě v tomto rozšíření nezmění. Základem je rozšíření nabídky místností, které obohatí základní sadu jednoduše tak, že je hráči zamíchají do balíčku a nikdy neví, které z nových přírůstků se zrovna v jimi prozkoumávané jeskyni objeví.

munchkin-dungeon-side-quest-09

Jako druhé už jsme zmiňovali hrdiny. Čtyři nové postavy přináší do partie lučištníky (ranger) a půlčíky (halfling). Pokaždé svému majiteli nabídne v závislosti na své příslušnosti odlišnou startovací výhodu, díky které si hned od prvního tahu všimnete, že je něco trochu jinak. A poznávání vašeho druhu pokračuje i v rámci partie, kde se odlišují od ostatních prostřednictvím dvou speciálních schopností.

Nové postavy tu mají ale naprosto zásadní povahu navýšení celkové variability a výběru na začátku partie. Nic jiného nedostanete s ohledem na celkový průběh partie. Schopnosti jsou jen takovým speciálním štípnutím do ramene, které sem tam cítíte, ale není to žádný zvrat.

deskové hry - TLAMA games

munchkin-dungeon-side-quest-15

Jenže právě tyto drobné prvky variability jsou nakonec tím, co pomáhá původní krabici Munchkin Podzemí zůstat na vašem stole a stále se na něj vracet. Nové místnosti a nová monstra jsou přesně tou živnou půdou, která se vás dotkne.

Hlavní a jedinou opravdovou novinkou celého boxu jsou destičky vedlejších úkolů. Z nabídky všech patnácti si hráči vyberou tři náhodné a k tomu dostanou jednotliví účastníci také sadu tří žetonů dokončení ve své barvě.

munchkin-dungeon-side-quest-13

Každá ze zmiňovaných destiček představuje jasně navržený úkol, který je společný. Jakmile hráč splní podmínky, pak získá odměnu, tedy novou úroveň pro svého hrdinu. Ale odměna nečeká pouze na prvního, ale na všechny, kdo zadání splní, jakmile se tak stane.

Jedná se o takovou malou drobnost, která ale pozornost hráčů alespoň na chvíli odvede od jejich hlavního a stěžejního cíle. Hráči musí porážet monstra nebo sbírat předměty, všechny úkoly se jednoduše zaměřují na snahu být výjimečný a co nejrychlejší. Je jasné, že získaná úroveň může být naprosto zásadní.

munchkin-dungeon-side-quest-11

Zpracování je opět famózní. Komu by neudělaly radost další figurky příšer, se kterými se budou muset hrdinové na svých cestách podzemím utkat? Jsou opět netradičního hladkého designu přesně jako v základním boxu.

Munchkin Dungeon Side Quest je nezbytným rozšířením, které patří do každé partie. Jednoduché rozptýlení v podobě vedlejších úkolů je sice titulní, ale potěší hlavně poskytnutá variabilita místností, příšer i nových hrdinů. Nevidíme jediný důvod, proč toto rozšíření nechtít a neudělat z něj součást základního boxu. Se Side Quest je Munchkin Dungeon zase o kousek lepší a tedy vynikající.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorAndrea Chiarvesio, Eric M. Lang
IlustraceJohn Kovalic
VydavatelCMON Global Limited, Steve Jackson Games
Rok vydání2020
Počet hráčů2 - 5
Herní doba0
Minimální věk14 and up
KategorieExpansion for Base-game, Fantasy
MechanismyTake That
RozšířeníMunchkin Dungeon

Více o hře.

Recenze: Munchkin Dungeon Side Quest
Munchkin Dungeon je hra, která nás baví. A s rozšířením Side Quest není nijak odlišná, jen je prostě lepší díky kvalitě a výběru všech možných prvků. Monstra, hrdinové, místnosti, vše je tu opět připraveno v nových počtech. A k tomu všemu dostanou hráči i drobnou odměnu v podobě nových možností, jak získat level pro svého hrdinu. Munchkin Dungeon: Side Quest je vynikající rozšíření, které využívá zábavnosti základního boxu a posouvá jej na maximum.
Klady:

+ nová monstra
+ nové místnosti
+ noví hrdinové
+ vedlejší úkoly
+ nezbytné rozšíření
Zápory:
= nic
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Lobo 77 – číslice s očima