Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Equilibrix Connect – sen o květu života

equilibrix-connect-22

Dlouho jsem si myslel, že jej mohu vypěstovat. Sbíral jsem řadu bájných květin, hledal jsem plody, o kterých nikdo neslyšel, a přesto se mi to nikdy nepodařilo. Až pak jednou, úplně náhodou, se jeho krásné tvary na mojí zahradě objevily. Odkud? Nevím. Možná je přinesl nějaký toulavý pták, možná se nade mnou vesmír smiloval. Konečně se mohu kochat pohledem na Květ života.

Univerzální symbol. Květ, který se promítá v různých náboženstvích a kulturách. A tento bájný symbol si nyní nachází nesměle cestu i do světa deskových her. Zásluhu na tom má nenápadná malá česká společnost Maty Moves, která tento svůj první počin vypustila do světa v roce 2018 a její autor ji dokonce jel představovat na veletrh Spiel 2018 v Essenu.

Nám se podařilo ukořistit jeden dřevěný exemplář a to dokonce s jedinečným vypáleným logem našeho portálu. Jedná se o sběratelský unikát, který si vysloužil místo na nejslunnějším místě naší redakce. A to jsme ještě nevěděli nic o tom, jak se hraje. Uvnitř dřevěné krabičky, která má odklápěcí víko, najdete šest částí květu. Ty do sebe krásně zapadnou a vytvoří kruhový herní plán plný květů a zaoblených tvarů.

equilibrix-connect-03

Každý ze soupeřů (obvykle jde o duel) dostane svoji vlastní sadu dřevěných kamenů, které svými tvary přesně sedí do kreseb tvořených vlastně neustále se protínajícími kružnicemi. Získá tak celkem čtyřiadvacet kamenů (několik trojcípých a více dvojcípých) a také tři základny (protáhlé dílky) ve své barvě. Právě ty hráči rozmístí kolem plánu tak, aby se pravidelně střídaly, a vytvoří tak po obvodu téměř souvislý barevný kruh. Poté každý z hráčů umístí dva své kameny – jeden každého typu.

Jednotlivé tahy, ve kterých se hráči střídají, začnou vždy hodem dvojicí kostek. Poté je čas na to, aby se zrodila nová část květu. Tu vždy tvoří skupinka jednoho kamene, který už na plánu leží a jednoho nového, který hráč může přiložit. Tyto dvě části ale musí spolu vytvořit obrazec, který odpovídá symbolice na kostce. Protože hráč hodil dvěma kostkami, může tak ve svém tahu provést dvě akce Zrod, než předá slovo svému protivníkovi.

equilibrix-connect-06

Specialitou pak je akce stažení, kterou lze provést jako náhradu za hlavní akci. Ta umožní z odpovídajícího obrazce jeden kámen naopak odebrat a vzít jej zpět do ruky. Slouží především pro pozdější fáze partie, kdy by hráčům některý kámen bránil v provedení jejich taktiky.

Cílem hry je propojení všech základen, ale v tom si hráči mohou navzájem bránit. Kameny protivníkovy barvy lze totiž jednoduše obkličovat a to hned s pomocí šesti různých formací, které závisí na tvaru zapojených kamenů. Všechny kompletně obklíčené kameny jsou vyhozeny a vráceny z plánu zpět jejich majiteli. Navíc úspěšný útočník dostane za odměnu jeden tah navíc, ale s použitím stejného symbolu na kostce.

Partie tak pokračuje zrodem kamenů a jejich mizením z plánu až do momentu, kdy se některému z hráčů podaří jeho kameny propojit všechny základny (dvě nebo tři) své barvy. Na takový úspěch už nelze reagovat a tento hráč okamžitě slaví vítězství.

equilibrix-connect-09

Equilibrix Connect září zpracováním, ke kterému se ještě vrátíme, je ještě navíc i vynikající abstraktní hra. Její doménou je pořádně ostrý poziční boj mezi všemi zúčastněnými. Právě vyhazování je skvělým prvkem, bez kterého by se jednalo vlastně jen o obyčejnou přemýšlivou abstraktku.

Naštěstí autor měl opravdu cit pro detail. A to začíná pěkně odzadu už od vítězného cíle, protože překřižovat celý plán do tří stran je pořádně těžký úkol. Pokud jste se někdy koukali na vědomostní pořad České televize AZ kvíz, tak více o čem mluvím. Tady navíc nejsou na první pohled jasné cesty typu šestiúhelníků. Tady si hrajete s křivkami a propojujete kameny více tvarů, které na sebe navazují a je možné je pokládat různými způsoby.

Jenže právě tady vstupuje do partie náhoda, která ji kousek odtahuje od pocitu toho absolutního logického hitu. Místo toho zůstává hra právě někde na pomezí abstraktní logiky a napínavé zábavy, což jí překvapivě svědčí. Hráči se musí přizpůsobovat výsledkům kostek a množit své symboly podle sestavy, která jim padne na kostce. Obě kostky jsou co do obsahu šesti stran stejné a nabízí právě šest sestav, které je možné využít k množení kamenů.

equilibrix-connect-10

Hráči tak nemohou pokládat kameny na libovolné pozice, což klade výrazně větší důraz na představivost. A to nejen při pokládání svých kamenů, ale i při plánování dalších tahů a třeba správnému odhadnutí momentu, kdy některý stáhnout zpět. Překvapit se ale mohou hráči hlavně nečekaným dvojtahem, který třeba dospěje k zajetí nepřátelských kamenů. To může být často naprosto zásadní moment.

Hra je taktičtější ve dvojici možná proto, že máte proti sobě jen jednoho soupeře. Jenže pokud naopak toužíte po ještě trochu méně kontrolovaném zážitku, tak hra tří posouvá zážitek úplně do jiných rovin. To proto, že se dva hráči mají vždy možnost se spiknout, různě vyjednávat o aliancích a snažit se dohodnout. To je pro nás naprosto nevídaný prvek ve hře z tohoto žánru a je to opravdu příjemná a originální změna.

Navíc ale bez ohledu na počet soupeřů není potřebný čas na partii nijak přehnaně vysoký. Záleží na vyrovnanosti hráčů, ale i extrémně vyrovnaní soupeři se dostanou do finále během třiceti minut. Většinou ale partie končí už v polovině této doby, pokud nejsou jednotlivé tahy hráče přehnaně dlouhé.

equilibrix-connect-15

Slíbili jsme vám, že se vrátíme ke zpracování. S výjimkou pytlíku a dvou malých listů pravidel je hra kompletně vyrobena ze dřeva. To je ozdobené laserovou gravírovačkou. Jednotlivé dílky jsou pečlivě vyřezané do detailních tvarů. Všechno to vypadá naprosto fantasticky a dojem dotváří i krabička, která je z pozohýbaného (!) dřeva.

Equilibrix Connect je fantastickým zjevením na české herní scéně. Hra si zaslouží opravdu velkou pozornost, protože ve dřevě je tentokrát pořádně hluboko zavrtaná skvělá hratelnost. Pohromadě ji drží nitky skvělých nápadů, a proto ještě jednou opakujeme, že hře Equilibrix Connect není co vytknout.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
VydavatelMATY MOVES
Rok vydání2018
Počet hráčů2 - 3
Herní doba20
Minimální věk8 and up
KategorieAbstract Strategy
MechanismyDice Rolling, Network and Route Building, Pattern Building

Více o hře.

Recenze: Equilibrix Connect – sen o květu života
Equilibrix Connect je plná zajímavých myšlenek a nápadů. Spojuje totiž pocit abstraktní hry a obohacuje ji o pocit nejistoty. Při tom na sebe bere neodolatelný vzhled a rychlý průběh. Obsahuje v podstatě rovnou dva zážitky – jeden ve dvou a druhý ve třech, kde do partie vstupuje ještě tvorba aliancí. Equilibrix Connect rostla velmi dlouho, až rozkvetla do podoby vynikající hry.
Klady:

+ do puntíku luxusní dřevěné zpracování
+ rychlá partie
+ ve třech špetka diplomacie
+ chytrá náplň
+ špetka nevypočitatelnosti v kostkách
Zápory:

- není co vytknout
5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Scheffeln – Zbohatlík se správným odhadem