Chcete číst recenze dřív než ostatní? Chcete exkluzivní obsah? Sledujte nás na Hero Hero!

Recenze: Escape the Dark Castle – cesta z hradu

escape-from-the-dark-castle-21

Už dávno jsem přestal počítat dny. V klidu jsem popíjel pivo v taverně a krokům za sebou jsem nevěnoval pozornost. Na hlavě mám dosud pořádnou jizvu. Nejdřív máte spoustu sil a snažíte se vymyslet šance, jak se ze svého vězení dostat. Po několika dnech vás ale začnou šálit smysly a všechno začne upadat pod mlhavý závoj. Po měsíci už jen sedíte a čekáte na svůj osud. Díky tomu jsem si vlastně ani ihned nevšiml, že dveře mojí cely jsou otevřené. Nedůvěřivě jsem vyklopýtal na chodbu a zahájil svůj boj o únik.

A podobně na tom budou i hráči, pokud se rozhodnout nakouknout do světa deskové hry Escape the Dark Castle, kterou vytvořila trojice designérů Thomas Pike, Alex Crispin a James Shelton. Celá hra vyšla pod hlavičkou firmy Themeborne především zásluhou fanoušků na serveru Kickstarter. Úspěšná kampaň z května roku 2017 získala pozornost více než 2000 hráčů. Nám se dostala nyní finální verze do ruky zásluhou distribuční společnosti Esdevium Games.

escape-from-the-dark-castle-03

Čtvercová krabice je dostatečně temná na to, aby to odpovídalo názvu i tak trochu horrorovému tématu. Na víku vidí ve světle úplňku obrovský hrad, který je plný děsivých komnat. Ty hráči budou objevovat díky balíčku velkých karet epizod (chapter), které obsahují vždy atmosferický text, zadání a nějaké číselné informace. Nemůže samozřejmě chybět ani ilustrace, která jde v duchu celé hry a je černobílá. V rámci přípravy vezmou hráči náhodných patnáct kusů, doplní je jedním ze tří bossů a připraví do balíčku hradu.

Dalších šest karet představí hrdiny celého dobrodružství a stylově za jejich postavou jsou na kamenech načárkované jejich schopnosti, respektive rozložení ikonek na šestistěnné kostce. Tu má každý hrdina svoji vlastní a hráč si ji vezme, jakmile si vybere svoji postavu. Ke kartě a kostce dostanou účastníci také tužku a list papíru, na který si poznačí svoji startovní hodnotu počtu životů. To vše je obsaženo v krabici a nemusíte sahat do vlastních zásob. Zbývá položit stranou sadu černých kostek epizod a balíček malých karet předmětů.

escape-from-the-dark-castle-04

Partie se nedělí na žádné tahy podle účastníků ani jim nevládne pořadí. V každém kole hráči jednoduše otočí kartu nové kapitoly. Ještě předtím ale musí společnou dohodou určit, kdo tuto kartu otočí. To proto, že některé efekty nově navštívené místnosti mohou být specifické právě pro toho, kdo sem vstoupí jako první.

Hráči se pak řídí textem na kartě. Nejdříve by si ale měli přečíst text kurzívou, který je uvede do situaci v místnosti. Poté dostanou často jako tým na výběr, někdy mohou dokonce utéct, jindy musí bojovat. Každá karta nepřítele má ve spodní části naznačeno několik symbolů a podle nich nastaví hráči kostky příběhu. K tomu ale přihodí dalších několik podle toho, kolik je ve hře účastníků.

escape-from-the-dark-castle-09

Všichni hrdinové pak hází svojí kostkou a snaží se na svých kostkách mít právě o tyto ikonky. Jestliže ale příšera není po použití všech hrdinských (bílých) kostek poražena, dostane šanci se pomstít útočníkům. Hráči si tedy na svém bločku musí ponížit stav životů o sílu útoku, která je na kartě protivníka natištěná v pravém dolním rohu.

Za každého poraženého protivníka si každý z hráčů může dobrat jednu náhodnou kartu předmětu. A tak se postupně prokousávají hráči řadou příšer a komnat, ve kterých se ukrývají. Musí přestát všechny nástrahy, ve kterých jim pomáhají karty předmětů, které je občas doléčí. Jakmile by ale jeden z hrdinů přišel o poslední bod života, celý tým neuspěl. Naopak když porazí skupinka i závěrečného bossa a přežije, může slavit vítězství a úspěšný únik.

escape-from-the-dark-castle-10

Escape the Dark Castle je karetní hra pro dobrodruhy. Hráči domem hrůzy prochází společně jako tým, ale přesto vždy jeden z nich bude muset na sebe převzít riziko. Právě rozdělení nebezpečí ze vstupu do místnosti na toho pravého hrdinu ve správnou chvíli je základem úspěchu nebo porážky. Postava totiž často dostane zranění navíc oproti skupině, takže není dobrý nápad sem vystrčit hrdinu na pokraji smrti.

Celý průchod místnostmi je plný hrůzostrašných setkání a hutné atmosféry. Jenže hráči k úspěchu naprosto nezbytně potřebují mít štěstí při hodu kostkou. S tím se ale pojí už správná volba postavy na začátku partie, protože skupina uprchlíků by měla být vyvážená. Právě tak maximalizují svoje šance na úspěšný útěk. Ale i když kostky mají lepší poměr pro hození symbolu, pořád to je o štěstí. A ještě míň smůly potřebuje hráč, pokud by se chtěl zcela vyhnout odvetným zásahům. K tomu totiž potřebuje symbol štítu, který je pouze na dvou (dvojitých) stranách kostky.

escape-from-the-dark-castle-14

Vzhledem ke zmíněné náhodě je pochopitelné, že hře chybí nějaká velká hloubka. Ta je ale nahrazena atmosférou, ale především opravdovou jednoduchostí. Hra je designovaná jako co nejpřístupnější, ale při tom se snaží necouvat v zážitku. A to se jí překvapivě daří, protože hráči si u společného snažení užijí spoustu napínavých okamžiků. Na jednotlivé úniky budou velmi rádi vzpomínat.

Karet je dost. Ačkoliv bossové jsou pouze tři, setkání použijete v partii vždy pouze třetinu. A protože jejich pořadí bude pokaždé naprosto náhodné, je jedinečnost jednotlivých úniků zaručena. I po deseti partiích můžete snadno narazit na místnost, kterou jste ještě nepotkali. To ale neplatí pro karty předmětů – těch je o dost míň a hráči jsou schopní snadno projít celý balíček i v jednom úniku.

escape-from-the-dark-castle-19

Hra je výborně vyvážená pro různé počty účastníků. Nepřátelé totiž dostanou do vínku více kostek, pokud se jim do cesty postaví více hrdinů. Jenže nakonec obtížnost partie určují úplně jiné elementy – stačí potkat jednu silnější příšeru, nedostat šanci na útěk a strávit bojem s ní více kol. Najednou se zásoba srdíček začne výrazně ztenčovat. Hru ale jde hrát i v solitérním módu a i tak je skvělá! Pochvalu si pak zaslouží i časy. Na přípravě trvá nejdéle snad výběr postavy a útěk je i v případě úspěchu otázkou třiceti minut.

Na celém zážitku se nám úplně nejvíc líbí věrné černobílé zpracování. To odlišuje celou krabici a její obsah od konkurence opravdu výrazně. Všechno je krásně vyladěné, ilustrace jsou skvělé (těm nechají vyniknout obrovské karty) a dojem ladí i výborné kostky.

escape-from-the-dark-castle-17

Escape the Dark Castle je kooperativní karetkou, která rozhodně má svoje kouzlo. To tkví především v jednoduchosti. Ale důležitým prvkem je také atmosféra, která dává hráčům šanci zažít napětí úniku z hradu plného příšer. Hru si užijí začátečníci, ale dostatek výzev je v krabici i pro ty zkušenější. Escape the Dark Castle tak umí oslovit všechny milovníky spolupráce (a beznaděje).

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorAlex Crispin, Thomas Pike, James Shelton
IlustraceAlex Crispin
VydavatelThemeborne Ltd., Exod games, Ghenos Games, Rebel Sp. z o.o., YingDi (旅法师营地)
Rok vydání2017
Počet hráčů1 - 4
Herní doba45
Minimální věk14 and up
Jazyková závislostExtensive use of text - massive conversion needed to be playable
(9 voters)
KategorieAdventure, Card Game, Dice, Fantasy, Horror
MechanismyCooperative Game, Dice Rolling, Die Icon Resolution, Paper-and-Pencil, Push Your Luck, Role Playing, Solo / Solitaire Game, Storytelling
RozšířeníEscape the Dark Castle: Adventure Pack 1 – Cult of the Death Knight, Escape the Dark Castle: Adventure Pack 2 – Scourge of the Undead Queen, Escape the Dark Castle: Adventure Pack 3 – Blight of the Plague Lord, Escape the Dark Castle: Kickstarter Upgrade Kit, Escape the Dark Castle: The Collector's Box
RodinaCategory: Dungeon Crawler, Components: Dice with Icons, Components: Official Music Soundtrack, Crowdfunding: Kickstarter, Players: Games with Solitaire Rules, Theme: Boss Battle
Alternativní názvyMroczny Zamek, 逃离黑暗:古堡惊魂

Více o hře.

Recenze: Escape the Dark Castle – cesta z hradu
Escape the Dark Castle je hra, která nabízí hutný zážitek. Hráči se ale často mohou cítit beznadějně, protože tahle hra rozhodně není jednoduchá. Hráči potřebují kromě dobrého vyvážení postav a správné taktiky v tazích také pořádnou porci štěstí. A protože je hra jednoduchá a rychlá (příprava i půlhodinková partie), tak rádi Escape the Dark Castle doporučíme všem, kdo mají rádi výzvu a nepotřebují u toho soupeřit mezi sebou.
Klady:

+ luxusní černobílá grafika (a celé zpracování)
+ atmosféra
+ hráči volí prvního, kdo vstoupí do místnosti
+ variabilita karet setkání
+ jednoduchost a přístupnost
+ odlišnost postav
+ vyváženost vzhledem k počtu účastníků
Zápory:

- náhoda
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: HEROICA Nathuz – chladná a nebezpečná jeskyně z LEGA