Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Farmář Pepík – barevný statek, barevná zvířátka

farmar-pepik-11

Moje farma byla vždy známá tím, že tu najdete úplně obyčejná zvířátka. Jenže jednoho dne, když jsem se vrátil z města domů, bylo moje stádo barevné. Dodnes nikdo netuší, co se stalo, ale všichni tvorové jsou najednou různě barevní. S přirozenou barvou jim ale nevymizel smysl pro humor, takže se mají chuť přede mnou schovávat.

Barevná zvířátka na nás čekají v karetní krabičce s názvem Farmář Pepík. Autorem celé krabičky je Reinhard Staupe. Hra vyšla pod značkou společnosti Amigo Spiel, zatímco u nás si její lokalizaci vzali za úkol pánové a dámy v MindOKu. První vydání sahá až do roku 1996 pod názvem Barnyard Buddies.

Krabička s hrou Farmář Pepík má klasické karetní rozměry. A uvnitř je rovná padesátka karet a jedny pravidla, kde vedle sebe leží česká a slovenská pravidla. Samotný balíček karet je možné rozdělit přesně napůl. Pětadvacet karet ukazuje jednotlivá zvířátka v různých barvách. Je tu jeden exemplář od každého typu. To vychází právě na 25 kusů. Ta druhá polovina balíčku pak už nabízí více zvířátek naráz – každá karta obsahuje přesně čtyři různobarevná zvířátka.

farmar-pepik-04

Na začátku partie hráči rozloží všechny karty s jedním zvířátkem na stůl obrázkem nahoru tak, aby je všichni měli snadno na dosah. Potom je třeba zamíchat druhý balíček.

V tu chvíli už začíná souboj. Každé kolo stačí odhalit horní kartu a položit ji do středu, obrázkem nahoru na dobírací balíček. Ovšem není času nazbyt. Všichni hráči mají totiž stejný úkol. Jako první poznat, která barva a zvířátko na kartě chybí. Jenže to stále není všechno. Na stole je třeba objevit kartu zvířátka, které ve skupince chybí a to ve správné barvě. Teprve ten hráč, který dokáže na tuto kartu ukázat jako první, se stává vítězem rychlého kola a může si kartu ponechat.

Tak hráči odhalují jednu kartu za druhou a hledají podle barev a rasy pokaždé jednu kombinaci, která je správnou odpovědí. To celé se děje až do chvíle, kdy je celý balíček rozebrán. V ten okamžik hráči porovnají počty svých nasbíraných karet a ten, kdo jich má nejvíce, se stává vítězem.

farmar-pepik-01

Farmář Pepík už na začátku dá volný průchod našemu zklamání. Tato hra je dokonalou kopií Ducha, jen ji autor ještě zjednodušil, takže tu není žádná záludná druhá podmínka. Vždy stačí hledat chybějící zvíře, chybějící barvu, zkombinovat je a najít na stole.

To by mohl vadit, ale pouze do okamžiku, kdy zjistíte cílové publikum. Hra je totiž svým tématem i náročností určená pro čtyřleté prcky. A pro ně je tato hra opravdovou výzvou i přesto, že nám připadá opravdu jednoduchá. Pro předškoláky je naopak Duch díky svým větším nárokům na přehled nehratelný.

farmar-pepik-07

Přesto bychom mohli lamentovat nad absencí originality. To ale všechno zachrání poslední odstaveček v pravidlech. Ten nabízí opačnou verzi, kdy rozložené jsou karty s více zvířátky a hráči mezi nimi hledají tu správnou podle zadání s jedním zvířátkem. Tento úkol nám připadá výrazně obtížnější a tady hra potěší i hráče předlohy.

Čím více hráčů se bitvy účastní (je možné pozvat až sedm kamarádů pro celkový počet osmi hráčů), tím větší je to blázinec a hra pak klade opravdu důraz na to být nejrychlejší. Nestačí ale pouze identifikovat, co na kartě chybí. Hráči musí kartu najít na stole a teprve pak lze kartu získat. Protože jsou jednotlivé honby za barevnými zvířátky opravdu rychlé, tak ani celá partie netrvá nijak dlouho a budete ji mít dohranou během deseti až patnácti minut.

farmar-pepik-09

Farmáře Pepík má hravé ilustrace a barvičky odpovídají cílovému publiku. Pravidla jsou jasné a nabízí navíc variantu, která všechno zachraňuje z hlediska originality. Farmář Pepík je výbornou volbou pro malé čtyřleté děti, které dostanou šanci změřit síly v rychlosti.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorReinhard Staupe
IlustraceGuy Francis, Oliver Freudenreich, Uschi Heusel
Vydavatel999 Games, AMIGO, Asmodee, Gamewright, Gigamic, Kaissa Chess & Games, Mercurio, MINDOK, Playroom Entertainment, Rio Grande Games
Rok vydání1996
Počet hráčů2 - 8
Herní doba15
Minimální věk4 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(2 voters)
KategorieAnimals, Children's Game, Real-time
MechanismyPattern Recognition
RodinaTheme: Circus
Alternativní názvyBarnyard Critters, Beestenboel, Big Top, Farmář Pepík, Pippo, Solche Strolche, Ο Πίπης και τα Ζώα

Více o hře.

Recenze: Farmář Pepík – barevný statek, barevná zvířátka
Farmář Pepík bude mezi skupinkou zvířátek potřebovat najít ty, která chybí. Je potřeba zjistit, jaké zvířátko to vlastně je, ale také jakou má barvu. Poté ale ještě chybí druhý krok – najít na stole kartu, která této kombinaci odpovídá. Jednotlivá kola tedy fungují dvojfázově a jsou díky tomu zajímavá. Nejlepší je ale otočená varianta, kdy hráči hledají mezi zadáními. A to už jsme měli opravdu strach, že Farář Pepík bude jen kopií. Naštěstí nakonec nabízí novou myšlenku, ale především je výtečnou zábavou pro čtyřleté prcky.
Klady:

+ už pro čtyřleté děti
+ dvě varianty hry
+ rychlá partie
+ až pro osm hráčů
+ dvě fáze každého kola
Zápory:

- základní verze je pouhou kopií
- v osmi opravdu blázinec
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Spin It – kdo netočí, nehraje