Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Find the Code – truhla s poklady

find-the-code-02

Našli jsme mapu k pokladu. Podařilo se nám porazit všechny ostatní v závodě na ostrov a dokonce jsme vystopovali jako první i místo, kde je truhla zakopaná. Jenže teď ji máme na palubě lodi, která míří zpět domů, ale ještě nemáme vyhráno. Poklad je totiž pečlivě uzavřen uvnitř a nikdo nedokáže bednu otevřít.

V trochu podobné situaci budou i děti, kterým se dostane do ruky krabice s názvem Find the Code! Tentokrát se nejedná o deskovou hru, ale o hádanku. Její mechanismus vytvořili Antje Gleichmann a Kai Haferkamp a to pod logem společnosti HABA. O ilustrace se postarala Stephanie Böhm.

Kartonový box s vykukujícím dinosaurem není uzavřený a nabízí okénko, kterým si zájemci mohou rovnou sáhnout na plechovou truhličku uvnitř. Tato truhlice je uzavřena zámkem se třemi číslicemi, ale jejich tajemství na začátku není překvapením. Startovní nastavení je 000. A uvnitř se ukrývá tucet karet hádanek, ale také sada puzzle, dřevěná figurka a krabička.

find-the-code-07

Právě tuto kartu vyberou dospělí a tím určí, jakou obtížnost bude mít řešení hádanky. Podle vybrané karty lze na poslední straně pravidel najít číselnou kombinaci, která odpovídá řešení. Právě tu nyní nastaví na zámku podle návodu.

Do krabice se ale před jejím zavřením a zatočením číselnými kolečky nevkládají komponenty hry, ty jsou potřeba venku. Místo toho rodiče schovají do boxu nějakou dobrotu, která bude sloužit jako odměna dětem za otevření. Poté připraví všechny hádankové součástky, tedy zvolenou kartu, sadu dílků puzzle a figurku do připravené papírové krabičky. Takto předají malým luštitelům jejich úkol, nebo mohou truhlu umístit někam jako výsledek celého honu na poklad nebo jiného dobrodružství.

Malí řešitelé mají nejdříve za úkol poskládat mapu pokladu z dílků puzzle. Na její začátek pak postaví figurku a teprve poté by měli začít řešit jednu hádanku za druhou, a to pěkně odshora dolů. Při tom musí mít na paměti, že každý úkol má pouze jedno správné řešení.

find-the-code-10

Hádanky jsou různých druhů a každé řešení (jedno ze tří nabízených) odhalí hodnotu na kostce. O tolik puntíků nyní musí figurka postoupit na mapě s pokladem a místo, na kterém zastaví je první číslice tajného hesla. Tak pokračují děti v řešení i dalších dvou úkolů, až získají kompletní kombinaci, kterou se pokusí otevřít zámek. Pokud se jim to podařilo, asi není třeba je pobízet k schramstnutí dobrot. V opačném případě se ale musí vrátit k hádankám a pokusit se opravit svoje chyby.

Find the Code je sérií, která opravdu přináší hon na poklad! Někdo schoval kombinaci zámku za sérii chytrých hádanek. Jejich řešení se postupně mění a všechno závisí nejen na vynalézavosti malých hledačů pokladů, ale také na zvolené obtížnosti na začátku luštění.

Karet je v krabici celkem dvanáct, což je v podstatě také počet her, které si s boxem užijete. Děti si snadno zapamatují, jak dané úkoly vyřešili a příště pro ně už nebudou výzvou. Je tu ale ještě jedna vlastnost recenzované krabičky. Vydavatel na ni totiž nezanevřel ani po uvedení na trhu a nabízí na svých stránkách k nahlédnutí nejen nápady na zapojení boxu s pokladem do větší zábavy, ale také možnost stáhnout nové karty.

find-the-code-03

Celkově se jedná o unikátní nápad, který není tak docela hrou, ale spíš společnou zábavou. Ale ani to nás nemůže odradit od pochvaly, kterou si za zpracování firma zaslouží. Box je plechový a vyjímá se na stole už jen tak. Když navíc pomyslíte, že jeho kód je nastavitelný a řešení k němu se ukrývá někde na kartě a plánku, pak fantazie dětí začne ihned pracovat na plné obrátky. Přesně proto si Find the Code získal ohromný úspěch při našem testování.

Find the Code se totiž stává nerozlučným společníkem malých hráčů, kteří s ním zažijí hon na poklady, jako by opravdu byli v nějakém dobrodružném seriálu. Tématem prvního boxu je fantazie, setkají se zde tedy třeba s jednorožci. Tomu je podřízená i grafika samotné mapy, která má ale více významů, než jen počítání kroků. V sérii jsou celkem dvě krabice, přičemž ta druhá už opravdu nabízí piráty, které byste tak nějak u truhly očekávali. Přináší nové úkoly, novou mapu, prostě všechno trochu jiné, ale opět v krásně elegantním balení a podání. Výběr mezi nimi pak závisí pouze na preferenci dítěte.

find-the-code-06

To ale už necháme na samotných luštitelích. Za nás si zasluhuje Find the Code absolutní hodnocení, ale protože to není hra, nebudeme udělovat hvězdičky. Místo toho zakončíme celou recenzi jen větou, že tahle truhlice patří do každého honu na poklad, který doma s dětmi chystáte!

Prozkoumávejte dál
Recenze: Žralovci – hladové karty