Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Fireball Island Spider Springs – malý ostrov, mnoho nožiček

fireball-island-spider-springs-13

Pavouci! No věřili byste tomu? Na ostrově už bydlíme více než měsíc a teprve dnes se objevili. Vylezli odkudsi a začali na nás útočit. Doufali jsme, že zase odejdou, ale chuť našeho masa se jim zalíbila a byli stále dotěrnější. Nemáme na výběr. Musíme najít vchod do jejich doupěte a doufat, že se nám podaří zničit jejich hnízdo!

Za pavouky se vydají také hráči, kteří se rozhodnou svoji hru Fireball Island obohatit o nové rozšíření s titulem Spider Springs. O vznik novinky se zasloužila firma Restoration Games, která ji představila v roce 2019.

Novinka je sice v menší krabici, ale její výška i obrázek skákajícího pavouka na víku. A uvnitř opravdu je – nový malý ostrůvek, který je pokrytý šedými cestičkami a uprostřed je trampolína pro pavouky. Jejich figurky samozřejmě nemohou v krabici chybět, spolu s nimi také sada dvou mostů, spousta pavoučích vajíček (které budete sbírat), pár nových karet a jedna ponorka.

fireball-island-spider-springs-04

Dobrodružství základního Fireball Islandu se odehrává na ostrově, ze kterého se hráči snaží dostat. Při tom čekání na vrtulník ale sbírají fotografie a hlavně drahocenné poklady. Jenže ostrov jen tak nečinně nepřihlíží. Vládnu mu totiž temný Vul-kar a čas od času ze svého vulkánu spustí děsivou smršť kamenů. Hráči k pohybu svých hrdinů používají jednoduše karty, které jim náhodně přistanou v ruce ze zamíchaného balíčku. Po ostrově se pohybují rychle a závodí o to, komu se podaří nastřádat větší bohatství a třeba i srdce samotného Vul-kara. Jakmile někdo vyfotí poslední barevnou fotografii, přiletí vrtulník a je čas na sečtení bodů.

Pavoučí lázně mají za úkol rozšířit prostor, na kterém se celý souboj odehrává. V návodu je jasně znázorněno, jak se nově objevená část ostrova připojí k základní hře. To se samozřejmě promítne v přípravě partie ještě v dalších ohledech. Dokonce jeden strom na původním ostrově je nahrazený mostem. Na nový poloostrov pak rozmístí pavoučí vajíčka a zatímco většina pavouků začíná stranou, hned čtyři jsou rozmístění v pružině, kterou hráči před začátkem partie natáhnou (zatlačením dolů). Na novou pevninu patří také nové kuličky.

fireball-island-spider-springs-01

Nové karetní přírůstky stačí zamíchat do původních balíčků, čímž obohatí počet karet a tedy i vylepší variabilitu. Totéž částečně platí i pro karty fotografií, které jsou potřeba nové a i ty budou dělat společnost původním místům k vyfocení.

Ale teď už zpět k samotnému ostrovu, na který hrdinové nemohou jen tak přejít po pevnině. Místo toho musí zabloudit do některé z jeskyní a na kostce hodit odpovídající hodnotu. Teprve poté si mohou vybrat poloostrov jako cíl svého putování pod zemí a vynořit se u východu na jednom ze dvou míst.

Jenže v hlavní roli nemůže být nikdo jiný, než pavouci. Ti se na hráče přichytí, kdykoliv se ocitnou na políčku, kterého se jedna z těchto osminohých potvor dotýká. A to klidně i mimo tah. Prostě hráči naskočí na záda a ani o něm nemusí vědět. Jednoduše se s ním poveze až do konce partie a na konci mu přinese jeden záporný bod.

fireball-island-spider-springs-08

Ještě větší legrace je s katapultem, který čas od času vystřelí a po poloostrově roznese nové pavouky. Navíc je jeho natahovací ústí znovu okamžitě doplněno o nové čtyři pavouky ze zásoby, takže o osminohé kamarády není nikdy nouze.

Naštěstí kromě pořádných problémů s sebou přináší pavouci ještě jednu velmi pozitivní zprávu. Na spoustě míst po plánu nakladli vajíčka, které představují cennou trofej pro hrdiny. Za každé takové vajíčko, které má hráč na konci partie, dostane jeden bod. Největší sběrač vajíček ale jako bonus dostane rovný tucet dalších bodů.

Protože jsou vajíčka tak cenné, je možné je soupeři krást, když se navzájem hráči přeskakují. Je to tedy podobně, jako s Vul-Karovým srdcem. Hráč tedy opět musí dávat dobrý pozor na to, jak se po ostrově pohybují a komu jdou naproti. Přírůstek interakce je vítaný, protože hráči se navzájem v partii mnohem lépe vnímají.

fireball-island-spider-springs-10

S novými prvky je samozřejmě hra výrazně bohatší a zajímavější. Už tak skvělé dobrodružství tedy se Spider Springs dostává nový náboj a vzniká tak ještě zajímavější partie. Při tom hru nová pravidla nijak zbytečně nezpomalují ani nezesložiťují. Naopak pavouci jsou krásně otravní, což je přesně to, co od nich tak nějak podvědomě čekáte.

S novým rozšířením přichází také ponorka a druhý způsob, jak utéct z ostrova. Závěr partie je tedy také zajímavý, protože i pokud jste dále od helipadu, můžete pořád myslet na záchranu, když začne jít do tuhého.

fireball-island-spider-springs-11

Spider Springs je kvalitním přídavkem do partie Fireball Island. Všechno to opět vypadá skvěle a hraje se to přesně tak, aby rodinná zábava byla opět v tom nejlepším světle. Fireball Island je skvělým tipem na vánoční dárek a Spider Springs by mohly být tím vítaným bonusem. Jen vám nesmí vadit vyšší cenovka za celou hru. Pokud ale už Fireball Island vlastníte, pak toto je opravdu zábavné rozšíření, které nabízí spoustu legrace s pavouky.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorRob Daviau
IlustraceVíctor Pérez Corbella, George Doutsiopoulos, Jason Taylor
VydavatelRestoration Games, Fabrika Igr
Rok vydání2019
Počet hráčů2 - 4
Herní doba60
Minimální věk7 and up
KategorieExpansion for Base-game, Action / Dexterity, Adventure, Animals
MechanismyArea Movement, Pick-up and Deliver, Push Your Luck, Take That
RozšířeníFireball Island: The Curse of Vul-Kar
RodinaAnimals: Spiders, Game: Fireball Island
Alternativní názvyFireball Island: Паучьи ключи, L'Isola di Fuoco: Bagni di Ragni

Více o hře.

Recenze: Fireball Island Spider Springs – malý ostrov, mnoho nožiček
Fireball Island: Spider Springs má osm nohou a díky tomu je všude. A přesně to byste od rozšíření k bláznivému dobrodružství očekávali. Dostanete tedy zaručený přídavek zábavy, který přidává do hry více nebezpečí, ztrátu bodů, ale také možnost krást poklady soupeřům. Větší mapa se hodí, protože se nijak negativně nepodepisuje na celkovém zážitku. Spider Springs jsou kvalitním rozšířením pro hru, kterou doporučujeme každému dobrodruhovi.
Klady:

+ s pavouky je legrace
+ možnost krást si vajíčka
+ nové únikové místo
+ katapult na pavouky
+ zvyšuje variabilitu
Zápory:

- stále zůstává tou bláznivou odpočinkovou zábavou, která některým hráčům nesedí
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Bad Decisions – dělat správná rozhodnutí