Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Floppy Ears – chci velká plandavá ouška

wau-wau-09

Nejlepší uši mají kokršpanělé. Krásné chlupaté slechy, které se vlní při každém pohybu. Pořádně hluboký sluchovod, abyste slyšeli i myšku na poli za oknem. To všechno bych si přál, jenže je prý nemůžu mít. Prý takové uši nejsou vhodné pro děti.

Naštěstí to zdaleka neplatí pro ouškovou hru od firmy HABA, která se jmenuje Floppy Ears, Wau Wau v originále. Vytvořila ji trojice designérů Gil Druckman, Danny Heshkovits a Danny Kishon s ilustracemi si poradila Gabriela Silveira. Jedná se o novinku pro rok 2017, která byla představená na veletrhu Spiel 2017 v Essenu.

Menší žlutá krabice ukazuje pejska i hocha, jak si hrají s  ušima. Přesně tak dopadneme i my, když otevřeme víko.  Uvnitř totiž leží 36 kartonových oušek – mají různé barvy, symboly, ale všechny mají uprostřed otvor. Ze zamíchané nabídky dostane každý z účastníků pět náhodných (a tajných) oušek. Dvě z nich si vyberou, zapamatují si co nejlépe barvu a symbol, a kartičky si pověsí po jedné na každé ucho. Dílky musí viset tak, aby mohli ostatní jasně vidět barvu i symbol. Zbytek vytvoří zásobu uprostřed stolu, ze které odhalí hráči horní obrázkem nahoru. Ta vytvoří startovní podmínky.

wau-wau-03

Všichni soupeři se střídají v hraní oušek do středu stolu. Musí při tom vždy dodržet buď barvu, nebo symbol, jako je na horní kartě odkládacího balíčku. Při tom ale musí dát přednost destičce na uchu, pokud je možné ji zahrát. V případě, že hráč udělá chybu (má kartu na uchu, kterou nepoužil nebo zahraje kartu z ucha a ta neodpovídá ani jednou z vlastností), musí si vzít za trest do ruky novou kartu ze zásoby. Jakmile zdárně odehraje dílek z ucha, musí jej hráči ihned nahradit jedním dílkem z ruky. Při tom si opět musí dobře zapamatovat jeho barvu a ikonu.

Pokud hráč nemá vhodnou destičku ani v ruce ani na uchu, musí si dobrat novou ze zásoby. Tím jeho tah končí. Hráči se tak střídají v hraní destiček, mezi kterými se nachází i univerzální tříbarevní žolíci. Snaží se být prvním, kdo se zbaví poslední destičky ze svého ucha, se stává okamžitě vítězem partie. Při tom ještě na oslavu musí zaštěkat „woof, woof“.

Floppy Ears nabízí karty visící na uších a klade tak důraz hráče na paměť. Pokud by nebylo tohoto prvku, byla by hra pouze další z nekonečných variací na Prší. Tentokrát je ale zážitek dostatečně jiný, aby vám ta podobnost nevadila.

wau-wau-06

Ono tedy nejde ani o vás, čtenáře našeho článku, ale především o děti. Ty jsou hlavní cílovou skupinou této psiny. Už od pěti let, kdy zvládnou rozeznat a pojmenovat barvy a symboly, se mohou děti mezi sebou utkávat. A tahle novinka se rozhodně stane velmi populární a nahradí na dlouhou dobu právě to klasické Prší.

Věšení dílků na ucho klade velký důraz na paměť. Hráč nesmí udělat chybu, protože ostatní jej kontrolují. A omyl přinese penalizaci v podobě nové karty. Děti se tedy snaží neudělat chybu, ale jak se jim neustále barvy a obrázky na uších mění, dřív nebo později to přijde. Na druhou stranu jedna chyba současně umožní hráči, aby se podíval na jeho destičku znovu a tím si ji lépe zapamatoval.

Hra ubíhá velmi rychle. Karet v ruce a na uších je dohromady jen pět, takže pokud hráč neudělá chybu, může partie trvat třeba jen pět kol. Obvykle se tak herní doba pohybuje mezi deseti a patnácti minutami. Hra je skvělá nejen na doma, ale také na cesty, klidně i do auta. Není totiž vůbec náročná na prostor a soupeři mají potřebné destičky buď v ruce nebo na uchu.

wau-wau-07

Minimální počet u krabice byl stanovený na dva hráče. To je podobně jako u karetní verze sice použitelná varianta, ale více hráčů je prostě výrazně lepší. Hra nabere na obrátkách, ačkoliv se o několik minut celkově protáhne.

Floppy Ears je hrou, za kterou stojí výborný nápad. Ten děti zaujme a rozhodně u nich bude bodovat bez ohledu na to, jestli se jedná o chlapce nebo dívku. Zpracování je poctivé, destičky jsou velké a otvory jsou dostatečné i pro dospělé. Ti si Floppy Ears zahrají se svými ratolestmi, protože tato hra je příjemně zábavná a hloupá jen tak akorát.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorGil Druckman, Danny Hershkovits, Danny Kishon
IlustraceGabriela Silveira
VydavatelHABA, Hobby World
Rok vydání2017
Počet hráčů2 - 4
Herní doba10
Minimální věk5 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieAnimals, Card Game, Children's Game, Humor, Memory
MechanismyHand Management, Memory
RodinaSeries: Mitbringspiele S (HABA), Traditional Card Games: Eights
Alternativní názvyBau bau: Orecchio pendulo, Guau Guau: La oreja colgante, Hau Hau, Ouaf!, Voff voff: hängörön, Wau Wau: Das Schlappohr-Mau Mau, Woef Woef, Ушки на макушке

Více o hře.

Recenze: Floppy Ears – chci velká plandavá ouška
Floppy Ears jsou destičky, které se věší na uši. A hráči si musí velmi dobře pamatovat, jakou barvu a obrázek jim po stranách hlavy visí. Děti při tom vypadají legračně, což je další plusový bod. Rodiče si zahrát mohou, ale raději tu radost přenechají pouze malým předškolákům. Hra je lepší ve více hráčích a vždy záleží převážně na paměti. Floppy Ears je rychlou zábavou na motivy Prší, jenže tentokrát budete přemýšlet hlavně ušima!
Klady:

+ už od pěti let
+ důraz na paměť
+ symboly to dělají těžší
+ herní doba
+ výborné na cesty
Zápory:

- ve dvou méně zábavy
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Teenage Mutant Ninja Turtles Souboj ninjů