Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Forsaken Forest – prokletí mezi stromy

forsaken-forest-01

Nikdy jsme pro ten lék do lesa neměli chodit. Do míst, kde jsme nikdy nebyli, nás zahnal strach a touha pomoci rodině a blízkým. Jenže teď jsme prokletí. Neviditelná síla nás postupně poštvala proti sobě a teď už nás nezajímají žádné rostliny. Myslíme jen na přežití. Máme pocit, že je les naživu, ale stejně tak víme, že nám to nikdo doma nebude věřit. Musíme je ale zkusit varovat!

Tohle dobrodružství by se mohlo odehrávat kdekoliv ve světě, třeba i v tajemné slovenské Tribeči. Jedná se o deskovou hru, která nese jasný název Forsaken Forest (Prokletý les). Autorem tohoto boje o přežití je společnost Forsaken Games. Jako designér se pod krabici podepsal Alec Nezin a hra vyšla ještě v loňském roce 2018. Hra uspěla na serveru Kickstarter, kde probudila pradávné zlo a to přetrvalo až do dneška.

Vstoupí totiž do rukou každého hráče, který si tuto krabici vybere a otevře. Na víku je sice varování v podobě horrorového výjevu, ale ani to nepomůže. Nikdo z hráčů neuteče, ale místo toho si mezi všechny účastníky položí čtvercovou desku nabízející mapu lesa. Ten je pokrytý malými čtverečky, ale také osmičkou pozic cílů. Ty zatím zůstanou prázdné, ale hráči karty cílů připraví poblíž. Z balíčku cestování si hráči před sebe položí každý tři karty obrázkem dolů, zbytek vytvoří balíček přístupný všem. Spolu s těmito komponentami hráči připraví také hromádky karet lesa a artefaktů.

forsaken-forest-08

Hráči si poté určí, jaký poměr sil chtějí mít mezi týmy vesnice a prokletých. Hodně závisí i na počtu účastníků, který se může pohybovat mezi čtyřmi a dvanácti. Dohodnuté rozložení určí, které karty budou ve hře. Každý z týmů má ve svých řadách hned několik rolí se specifickými pravidly, které dále posouvají pravidla hry a svými dovednostmi mohou pomoci svojí straně ve vítězství.

Karty rolí je třeba zamíchat a tajně rozdat mezi hráče. Tím každý dostane svoji roli, kterou zná jen a pouze on. Je pouze na nich, jak otevřeně budou o svém poslání mluvit a jestli bude mluvit pravdu nebo lhát. Na kartu se nikdo jiný podívat nemůže. Ještě předtím, než nastane opravdové drama, všichni v týmu prokletých se navzájem poznají, rozmístí karty cílů a stejně tak se jejich identitu dozví i hráč v roli zbabělce.

Poté následuje první den, do kterého se probudí všichni hráči bez rozdílu. V rámci dne se dostane každý hráč k tahu, ve kterém si nejdříve dobere jednu kartu a poté může provádět akce právě s jejich pomocí. Akcemi nejenže posouvá skupinku po lese, ale může získat nové karty, navazovat spojenectví, vraždit podezřelé, studovat tajemství nebo zradit své druhý ukradením zdrojů. Možností je opravdu dost. Pokud se na mapě ocitne tým na místě vykopávek, získá do svého majetku také cenné artefakty se speciálními schopnostmi.

forsaken-forest-03

Jakmile všichni hráči odehrají svoji fázi, nastává čas na lese, aby dal návštěvníkům zabrat. Hráči odhalí horní kartu z balíčku lesa a musí se zařídit podle jejich neblahých pokynů. Někdy se místo nich objeví karta další noci, ve které si všichni hráči ze strany temnot vyberou jednu oběť a tu pozřou. Poslední šanci na záchranu má tým hned na začátku dalšího kola, pokud zahrají správnou kartu. Ale ani smrt tu není konec, protože hráč na sebe vezme roli pomstychtivého ducha, který může do hry zasahovat a radit.

Hrdinové se tak postupně snaží následovat společnou domluvu a dorazit k jednomu z cílů. Svoji cestu si značí s pomocí žetonů stop. Právě cesta do domova jedné nebo druhé strany je první z možností vítězství. Tou druhou je pochopitelně situace, kdy ve hře zůstanou pouze reprezentanti jedné z obou stran.

forsaken-forest-10

Forsaken Forest je hrou tajných rolí, což je velmi populární zábava především ve vyšších počtech. Samozřejmě je třeba zpomenout Městečko Palermo nebo Are You a Werewolf? Jenže na rozdíl od nich obsahuje tato nová krabice daleko víc pravidel, rolí a možností. Jenže je to ve prospěch věci, nebo naopak všechny ty detaily a novinky narušují průběh?

 

Bohužel pravda je na obou stranách. Především přetahování na mapě a spousta zajímavých rolí mluví ve prospěch hry. Hráči díky tomu nemohou tak dobře blafovat a dedukce rolí není příliš obtížná, zatímco u jiných her být vše často z velké části dílem náhody. Právě dedukce tu opravdu není hlavním prvkem, protože hráči mají možnost si nakukovat do karet.

Jenže bohužel právě tato pravidla a složité postupy pro jednotlivé fáze jsou tím, co hráče bude neustále brzdit. Musíte sledovat, jestli jste na něco důležitého nezapomněli. Těch pravidel je hodně a o tom svědčí také překvapivě hutná příručka pravidel.

forsaken-forest-13

Zajímavým prvkem jsou karty, které dávají hráčům možnost se rozhodovat svobodně a jednat za tým ve svém tahu sami. To je právě moment, který se nám líbí nejvíce, protože tady musí každý dobře volit mezi profitem svojí strany a prozrazením se.

Dalším problémem je, že každou noc dostane tým padouchů šanci zabít jednoho nepřítele. Pokud tedy zamíchání balíčku způsobuje příliš krátké dny (ty se někdy mohou táhnout i několik kol a tahů), pak se tým vesničanů velmi rychle zužuje. Díky tomu nemáte ze hry pocit, že by dávala stejnou šanci na vítězství oběma týmům. To bohužel vynikne mnohem více v nižších počtech, takže je dobré tento box otevírat alespoň v osmi.

Na žánr dokáže hra navíc být docela dlouhá, pokud máte zrovna smůlu na zamíchání karet. Ono se obecně nedá jasně říct, jestli partie bude trvat hodinu nebo jen třicet minut. Vždy to závisí dost na náhodě.

forsaken-forest-20

Forsaken Forest je tedy nakonec docela zklamání. Čekali jsme větší a velkolepější zážitek, který bohužel kazí řada nedostatků. Tím největším je jasná nevyrovnanost stran, ale negativní dopad má také nepředvídatelná herní doba. To ale neznamená, že by Forsaken Forest byla úplně špatná hra. Bohužel na trhu jsou ale lepší.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorAlec Nezin
IlustraceChris Cold, Christof Grobelski, Lake Hurwitz, Tomasz Jedruszek, Camille Kuo, Joe Slucher, Andrey Vasilchenko
VydavatelForsaken Games
Rok vydání2018
Počet hráčů4 - 12
Herní doba60
Minimální věk13 and up
KategorieBluffing, Card Game, Deduction, Fantasy, Horror, Party Game
MechanismyHand Management, Player Elimination, Take That, Team-Based Game, Traitor Game, Variable Player Powers, Voting
RozšířeníForsaken Forest: Spirit Uprising
RodinaCrowdfunding: Kickstarter, Digital Implementations: TableTop Simulator Mod (TTS), Digital Implementations: Tabletopia, Game: Werewolf / Mafia

Více o hře.

Recenze: Forsaken Forest – prokletí mezi stromy
Forsaken Forest je hra, která toho nabízí hodně. Jenže ten guláš je možná až zbytečně komplikovaný a brzdí celkový průběh. Partie nabízí světlé chvilky, ale obecně je hra příliš závislá na kartách a tím i nevyrovnaná z hlediska schopností obou skupin. Forsaken Forest je tedy párty hry, která nenaplnila očekávání.
Klady:

+ mapa
+ spousta rolí pro hráče
+ zajímavé střídání dne a noci
+ hromada akcí
+ téma
Zápory:

- náhoda
- nevyváženost
- nejasná délka partie
2.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Robin Hood and the Merry Men