Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Get Bit – hladový žralok útočí

Get Bit - balení

Na otevřeném moři se prohání jen vlnky průzračné slané vody. Jak se blíží k pobřeží, začnou nad ní poletovat rackové a její poklidnou hladinu brázdí hladové ploutve zubatých žraloků. A občas do těchto končin zabloudí i nějaký ten odvážný plavec.

Takový den je i dnes, kdy si čtveřice mladíků dala závody k bójce a nazpět. Jejich kamarádi, kteří jsou na rozdíl od nich místní, je varovali před hrozícím nebezpečím, ale oni na jejich rady nedbali. Až do chvíle, kdy se za jejich zády vynořila žraločí ploutev. V tu chvíli začal boj o přežití…

Tahle událost obvykle není nijak zábavná ani legrační. Točí se o nich filové horrory, při vyprávěních mrazí. Ale pokud se toto téma dobře uchopí, může z něj být i výborná legrace. A toho si byl nejspíš vědom i Dave Chalker, když navrhoval svoji jednoduchou karetní hru Get Bit. Ta se totiž rozhodně vážně nebere, a abyste neměli s hrou etické problémy, nedává postavičkám v ní vystupujícím pro jistotu ani tvář.

Get Bit - připravená hra

Get Bit najdete v krabičce podlouhlého tvaru, která připomíná třeba Intrigo (recenze). Na rozdíl od jeho temných odstínů na vás zde ale září veselá bílá a světle modrá barva. O tématu vás nenechá ani na chvilku pochybovat titulní obrázek, kde plavci unikají před zubatou otevřenou tlamou.

Uvnitř této malé krabičky se ukrývají zajímavé komponenty. Tou hlavní je jednoznačně balíček karet, které se skládají ze šesti sad různých barev – červené, zelené, modré, bílé, žluté a fialové. A ve stejných barvičkách vylovíte z krabičky také hlavní součástky – šest figurín, které možná na první pohled připomenou igráčka. Jenže jejich končetiny jsou mnohem lépe rozebíratelné a rozdělitelné na více částí. Můžete hrdinovi třeba i uloupnout hlavičku.

Právě hlava je na celé figurce nejzajímavější, nenajdete na ní totiž žádnou tvář, je to jen bezejmenný váleček, který vám tím pádem nepřiroste k srdci. Nemá žádné oči, uši ani pusu a člověka tak připomíná jen tělesnými proporcemi. Můžeme tedy o nich uvažovat jako o jakýchsi figurínách, které jsou používané při crash testech automobilů. I tady je čeká náhlé nebezpečí.

Get Bit - připravená hra

Poslední figurkou v krabičce totiž je zubatý žralok, který není nijak rozkládací. Délku má přibližně stejnou, jako figuríny, ale přesto pro plavce tvoří opravdu velké nebezpečí. Po těle má pouze šedou barvu. Obsah krabičky pak doplňují už jen pravidla, která vás rychle a jednoduše naučí hrát Get Bit, včetně dalších variant, podporujících paměť nebo strategii. Ostatně ony se vám asi leckteré vlastnosti zlepší tváří v tvář tomuto zubatému nepříteli.

Příprava celé partie je velice jednoduchá – každý ze soupeřů si vezme jednu figurku, která mu je blíže barvou (jiné rozdíly mezi nimi nehledejte!). A k ní také příslušný balíček karet očíslovaných od jedničky do sedmičky. Tyto určují rychlost, kterou figurka plave a tedy i šanci, že na konci kola přijde o některou z končetin. Maso skončí v hladovém chřtánu zubaté příšery.

Ale zatím jsme stále na startu a žralok se ještě nevynořil. Chlapci si v klidu plavou a závodí. Je tedy třeba určit i ve hře počáteční pořadí, které sice může být rozhodující, ale nebojte se. V prvním kole zubatec vůbec neútočí, teprve musí plavce dohnat a připravit se k hostině. Přesto je třeba nějakým způsobem (náhodné losování karet, či končetin) vybrat startovní pozice.

Get Bit - rozehraná hra

Všech pět figurek se totiž zařadí pěkně za sebe do jedné linie se žralokem úplně na konci. Ten čeká na odpadlíky a nemá nejmenší důvod pouštět se do plaveckého závodu s lidskými protivníky, kteří mu nejsou žádnými soupeři. Úplně před sebou vidím scénu z libovolného žraločího horroru, kde opuštěnou postavu na otevřeném moři najednou cosi stáhne pod hladinu. Tak přesně to se stane s opozdilcem v závodě v Get Bit. Jenže tady se ještě vynoří, jen chudší o jednu část těla. Šanci na přežití však ještě pořád má.

V každém kole hráči zahrají z ruky jednu kartu s číslem, která určuje, jak rychle jejich postavička plave. Čím vyšší číslo, tím větší rychlost a tím dále budou na konci kola od žraloka. Tedy v ideálním případě. Ve vodě totiž rychlost není všechno, jak si povíme za chvilku.

Kartu nejdříve zahrají všichni tajně, a pak současně svoji volbu odkryjí. Tím je určeno pořadí plavců pro toto kolo a teď je třeba je posunout vpřed na jejich útěku před žralokem. Jako první pohybuje svou figurkou hráč, který zahrál nejnižší číslo a posune svého plavce až na první místo. Pak je na řadě druhé nejnižší číslo a tak dále. Tím by měl hráč zahráním nejvyšší karty mít jistotu prvního místa.

Get Bit

Jenže jsou tu dvě ale. První je zcela logické – karty totiž nedostáváte po zahrání zpátky, ale zůstávají na stole do chvíle, než si je budete moci vzít – jakmile se kolem vašeho masa sevřou čelisti predátora. Druhé ale představuje tu nejzásadnější vychytávku celé partie – pokud se totiž na stole objeví dvě zahraná totožná čísla, nepohybuje se ani jeden z těchto plavců! Z toho vyplývá jasný výsledek – při plavání se srazili a ten z nich, který byl v minulém kole více pozadu, cvakajícím zubům tentokrát neuteče.

Jakmile je tedy určeno pořadí a všichni plavci se posunuli (nebo ne, v případě remízy), pak je na posledním v řadě, aby svoji figurku připravil o nějakou část těla. Může to být ruka nebo noha – každá postavička má tedy čtyři životy, než se za ní zavře voda nadobro. Jedinou odměnou a útěchou mu může být, že si může vzít zpět do ruky všechny svoje dříve zahrané karty. Tím má lepší výchozí pozici proti soupeřům v příštím tahu.

Tak postupuje čas a kola, až nakonec někdo z hráčů vypadne. Ve chvíli, kdy v soutěži zbudou pouze poslední dva plavci, pak ten aktuálně vepředu vítězí. Tím se hra velice elegantně vyhýbá teoretickému náhodnému efektu na konci partie. Hráči musí velmi pečlivě promýšlet každý tah u konce, protože může být ten poslední a v takovou chvíli chtějí být úplně vepředu.

Get Bit - rozehraná hra

Nemá smysl si na nic hrát, Get Bit je opravdu výborná hra. Svoje téma zpracovává na jedničku, humorně a jednoduše. Důležité je odosobnění figurek, kdy ani citlivějším hráčům nevadí samotné téma a u souboje se skvěle baví.

Ovšem na Get Bit je víc, než se zdá. Nic zde nerozhoduje náhoda, všechno záleží na tom, jak dobře dokážete číst myšlenky a úmysly soupeřů. Musíte umět ve správnou chvíli zahrát nižší kartu a nevyplýtvat si vysoká čísla hned na začátku. Ruka karet se vám vrací až později a je tím v podstatě zajištěno, že každý plavec dostane ten svůj kousanec. Ačkoliv se může někdy stát, že některá z figurek vyvázne z celé partie bez škrábance! K tomu ale potřebujete na svojí straně štěstí v podobě dobře zahraných remíz.

Celkově je princip opravdu jednoduchý a naučíte jej kohokoliv za chvilku. Díky tomu je hra také rychle odehraná, ačkoliv si ji můžete prodloužit, pokud chcete. Figurky totiž mají jednotlivé končetiny rozdělené v kloubech hned na dvě části, takže záleží pouze na vás, jestli budete odkousávat po menších nebo větších částech.

Get Bit

Hra obsahuje také variantu, ve které zahrané karty neodkládáte všem hráčům na oči, ale vytváříte z nich hromádku. Hra tak kromě strategie a štěstí klade nároky také na vaši paměť.

Ačkoliv má Get Bit na první pohled rozpoznatelný party nádech, přesto jej lze hrát už ve dvou hráčích. V této situaci však každý ze soupeřů dostane rovnou dva plavce a má tedy i dva balíčky karet. Na rozdíl od komplikovanějších her, kdy tato úprava hráče ruší od jeho vlastního přemýšlení, zde se dostavuje úplně jiná taktika. A přitom zůstává zachovaný skvělý zážitek. Musíte totiž plánovat trochu jinak. Navíc partie končí ve chvíli, kdy vypadne ze souboje o život první plavec, takže opět velice rychle. Někteří hráči vsadí na taktiku obětovat jednoho ve prospěch druhého, ale díky tomu, že karty jsou v kole vždy přítomné čtyři, užijete si i hromadu remízových stavů.

Není tedy asi třeba zdůrazňovat, že Get Bit je zábavou ve všech počtech hráčů. O všechno se stará tajné hraní karet, které vlastně zastupuje jak strategický, tak napínavý moment.

Get Bit - rozehraná hra

Zpracování je výborné, o tom není pochyb. Karty mají jednoduché ilustrace, snadno od sebe barevně rozeznatelné. Všechny nové hráče ale na první pohled zaujmou figurky, které mají všechny končetiny pěkně ohebné a velmi elegantně rozkládací. Věříme, že ani při delším hraní se tento systém neopotřebuje a bude i nadále fungovat.

Get Bit není žádná hluboká strategická hra, ale plní to, pro co se narodila. Poskytuje totiž hromadu zábavy a to v opravdu originálním kabátku. Vše je zpracováno s humorem a u každé partie se hodně nasmějete. Přesto se ve své podstatě jedná o nemilosrdný souboj mezi všemi hráči, kteří si snaží navzájem číst myšlenky. Neváhejte, a ukousněte si z téhle super hry taky kousek!

Hru dodala k recenzi společnost LocWorks, děkujeme

Recenze: Get Bit – hladový žralok útočí
Get Bit je v podstatě jednoduchá hra o plavání o život. Šestice lidí se ocitne ve vodě se žralokem bez naděje na záchranu kromě jejich vlastních sil a schopností. Na vás je, abyste vydrželi naživu co nejdéle, v očekávání pomoci z nějaké kolemjedoucí lodi. Proto hrajete očíslované karty, které určují rychlost, s jakou v daný okamžik plavete. Ten z plavců, který zůstane pozadu, přijde o některou svoji končetinu. Tato změna se promítne fyzicky na figurkách, které mají klouby, můžete je rozmontovat a polohovat. Get Bit nabízí spoustu legrace a napětí a nutnost číst myšlenky soupeřů. Pokud zahrajete stejné číslo jako protivník, pak se nehýbete ani jeden a žralok si pro jednoho z vás rád doplave. Partie končí poměrně rychle a je skvělá ve všech počtech. Můžeme ji doporučit všem, kteří mají rádi netradiční hry.
Klady:

+ skvělé figurky
+ jednoduchá pravidla
+ výborná atmosféra a humor
+ hra už od 2 hráčů
+ rychlá partie
+ možnost rozšířených pravidel
Zápory:

- někomu může téma připadat nevhodné
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Boom Boom – výměna za výměnou