Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Gravitrax Pro Startovní sada Vertical – černý, větší a vyšší

gravitrax-pro-03

Kopce na sjezd jsou stále vyšší a vyšší a divákům to pořád nestačí. Nikoho nezajímá, že nám závodníkům je z toho srázu nevolno. Prý si máme zvyknout. Připravili nám překážky, houpačky, velké skokánky, všechno jen kvůli dramatu a několika dalším vteřinám, které se řítíme dolů neovladatelnou rychlostí.

Jenže v našem případě jsou závodníci kovové kuličky. Udělali byste pro ně výjimku, nebo toužíte po dalších a dalších tratích ve stavebnici Gravitrax? Nedivíme se vám! A společnost Ravensburger vyslyšela všechna přání nejen zajímavými rozšířeními. Na vánoční trh 2020 uvádí totiž hned celý nový startovní box, který je tentokrát celý černý a nese název Gravitrax Pro Startovní sada. V čem se liší? Je lepší než ten původní? A stojí za to si jej pořídit? Na tyto otázky se podíváme v naší recenzi.

Novinky začínají už u balení. Krabice je totiž obrovská. Její výška odpovídá dvěma krabicím položeným na sebe. A ono to tak v podstatě je, protože vnitřek dna je vyložený kartonovým rámečkem, který propojuje dno s víkem. Ty jinak leží pouze na sobě a vytváří tak dostatečný prostor pro všechny igelitové sáčky, ve kterých se ukrývá stavební materiál pro tvorbu těch nejzběsilejších kuličkových tratí.

gravitrax-pro-09

Gravitrax je stavebnice, ve které hráči vytvoří vysoké stavby a s pomocí kolejnic, skoků a propadlišť vytvoří dráhu s několika cestami. Na začátku všeho je startovač, který umí současně vystřelit až tři kuličky. Ty se pak po připravených cestičkách a překážkách postupně posouvají kupředu. Některé nedojedou až dolů, ale fungují jako spouštěče pro další kuličky nebo přepínají výhybky.  A dole čeká kalíškový díl, ve kterém všechny kuličky skončí.

Většina základních komponent je stejných, jako v původní krabici. Jsou tu startovní kartonové desky, které slouží jako základna a do kterých hráči musí ukotvit všechny věže a další komponenty. Jenže ačkoliv box a jeho obsah vypadá na první pohled stejně, jedná se o klamavý první dojem. Ve skutečnosti totiž stavba z nového černého Gravitrax Pro boxu vypadá úplně jinak.

gravitrax-pro-04

Stavitelé se totiž budou muset naučit nové triky. Prvním z nich je zbrusu nový systém velkých sloupců, které při první stavbě zkompletují a poté už je budou jen používat. Jedná se o opravdu vysoké dílky, které se skládají z vnitřní části a pláště. Horní dílek počítá s tím, že na něj lze připojit jakoukoliv standardní destičku z celého Gravitraxu. Některé z nich mají navíc vnitřek dutý, takže jimi může vést kolejnice a projet kulička, což vypadá opravdu stylově, ale především to otevírá spoustu nových možností a kombinací.

Vytvoření těchto sloupců je jednoduché, protože všechny komponenty jsou pěkně označené s pomocí písmenek. Je tedy jasné, jaké dílky patří kam a příprava před první stavbou je docela rychle hotová. Ačkoliv i tak věříme, že na tuto kompletaci budou děti potřebovat pomoc rodičů.

Nové sloupy mají ale ještě jednu funkci. Lze do nich totiž zboku zasadit průhledné stěny. Ty spojí dvě věže, a tak zatím nevídaně zpevní celou postavenou strukturu. Jejich propojení je jednoduché a jedná se o dvě snadná kliknutí.

gravitrax-pro-13

Neméně skvělým nápadem jsou také závěsná oka, které se připojí k průhledné ploše nebo jako jeden ze staveních dílků klasické věže. Tato očka je třeba také připravit a zacvaknout do nich tlačítka, která je pak uchytí na místě. Díky tomu se už nemusí pro každé z propojovacích okének a zatáček stavět separátní věž. Díky tomu je možné vytvořit třeba i stylové spirály kolem vzpěry.

Celkový dojem z postavené stavby je lepší. Stavebnice působí vzdušněji, prostorněji a budovatelé mají mnohem více svobody, jak všechno zkombinovat a při tom není vše tak výrazně závislé na počtu destiček. To byl asi největší problém původního bílého boxu. Když vám došly stavební dílky pro sloupy, neměli jste žádnou šanci, jak pokračovat. Teď i s menším boxem vytvoříte ohromující tratě pro kovové kuličky.

gravitrax-pro-18

Tři písmenka Pro mají v názvu krabice svůj smysl. Kombinování nových dílků klade mnohem větší důraz na představivost a schopnosti stavitele než původní. Tady už dopředu často potřebujete mít alespoň nějakou představu, jak bude výsledek vypadat. Nemůžete tak jednoduše stavět a počkat, co z vašeho snažení vznikne. Pokud to uděláte, často se pak přistihnete, jak musíte předělávat některé časti od začátku.

S novou stavebnicí Gravitrax Pro se dostanou všichni milovníci kuličkových drah do mnohem větších výšek. Nemusí se totiž bát nestability. Stačí, když jsou jejich věže v dobrých vzájemných vzdálenostech a jednoduše je spojí a zpevní. Pokud byste tedy měli začít s Gravitraxem, pak by to měl být tento. Jen dejte pozor na jeho obtížnost. Pořizujete stavebnici pro děti mezi osmi a deseti lety? Pak raději běžte do původního boxu, který není tak složitý na stavění.

gravitrax-pro-20

Kombinování tohoto boxu s jinými, staršími, je naprosto přirozené. Pokud tedy už nějakou sadu máte, pak rozhodně pořízením novinky neprohloupíte. Všech komponent je i pro tyto případy dostatek, jen se pak stavitelé musí naučit využívat výhody obou krabic dohromady.

Všem ostatním ale s velkou radostí doporučujeme novou Gravitrax Pro Startovní sadu. Není to jen snaha převléct krabici do nového hávu bez jakékoliv změny, ale místo toho dostanete opravdu zcela odlišný zážitek. Bravo Ravensburgere, takhle se dělá stavebnice!

Prozkoumávejte dál
Recenze: Shogi – japonské šachy pro každého