Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Hero Realms – povstaňte, mocní hrdinové

Tisíce let byla Říše ve válce. Mocné armády Říše ve spojení s draky a mágy vybojovaly slavná vítězství, ale utržily i několik porážek. Říše rozšiřovala své hranice a brzy už jejím nepřítelem nebyli divocí barbaři z východu, ale její vlastní velikost. Začaly občanské války, boje o moc mezi jednotlivými frakcemi, intriky i nesčetná povstání.

Unaven nekonečnými válkami a boji se císař rozhodl vyzkoušet novou strategii – udržet mír prostřednictvím obchodu. Před sto sedmdesáti lety založil na soutoku čtyř velkých řek nezávislou obchodní stanici – Thandar.

Ač mnozí tvrdili, že udržet mír s divokými kmeny je nemožné, obchod vzkvétal a z malé obchodní stanice se brzy stalo jedno z nejvýznamnějších měst Říše.

Hero Realms vás zavede právě do města Thandar, které je nyní významnou metropolí a domovem mnoha národů rozličných ras z celého známého světa. 

Hero Realms je karetní hra primárně určená pro dva hráče. Podíleli se na ní designeři, kteří vytvořili celosvětově úspěšnou sci-fi hru Star Realms (vyšla i v češtině pod hlavičkou BlackFire). Hra je zasazena do fantasy světa, potkáte zde zloděje, válečníky, mágy, elfy, orky i draky. Každý z hráčů si postupně tvoří svůj balíček silnějších a silnějších karet, aby eliminoval svého protihráče. Hra je založena na principu deckbuildingu, tzn. postupné tvorby balíčku v průběhu hry.

Hero Realms - komplet

Co najdete v krabici

V základní krabici je celkem 144 karet, které stačí až pro 4 hráče. Pro každého z hráčů počítadlo životů, základní startovní balíček a dále společné karty akcí, předmětů a šampiónu, které jsou rozdělené do 4 frakcí.

Guilda –  modrá zlodějská frakce

Nejen obchod ovládá v Thandaru dobře organizovaný zločinecký syndikát známý jako „Guilda“. Cech má své dlouhé prsty ve všem, od drobných pouličních krádeží přes úplatkářství a vydírání vlivných osob až po vraždy těch, jejichž existence by ohrožovala zisky cechu.

Hero Realms - modré karty

Karty Guildy vám poskytnou velké množství zlata, s jejich pomocí můžete bez boje zákeřně omráčit (odstranit ze hry) soupeřova šampióna nebo získat nové karty navrch svého balíčku, či dokonce přímo do ruky.

Červená frakce Nekromancerů

Nekromanti, upíři, uctívači temných démonu – kult nekromancie hnisá v podhoubí města. To díky nim mizí v noci beze stopy bezdomovci i další osoby.

Hero Realms - červené

Karty kultu Nekromancerů vám mimo jiné umožní obětovat slabé karty z vaší ruky nebo odhazovacího balíčku a díky tomu posílit.

Imperium – žlutá vojenská frakce Říše

Přestože byl uzavřen mír s barbary na východě, Říše stále lpí na svých vojenských tradicích. Její skvěle vycvičení vojáci, mágové i smrtící draci zahrnují tu nejlepší bojovou sílu, jakou svět kdy poznal.

Hero Realms - žluté karty

Karty Říše vám pomohou se uzdravovat a stáváte se tím silnější, čím více máte ve hře šampiónů.

Zelená frakce obyvatel divočiny

Obyvatelé divokých východních krajů Říše – elfové starší než lidská historie, orčí válečníci pustošící vše ve svém okolí, divoké lidské kmeny i smrtící zvířata, to vše je zde k nalezení.

 

Hero Realms - zelené karty

Zelené divoké karty donutí vašeho soupeře odhazovat karty, přinášejí vám velké množství útočných bodů a umožní vám rychleji protočit váš balíček.

 

Jednotlivé karty dané frakce se spolu navzájem posilují a mnoho jich má na sobě druhý doplňkový efekt (spojeneckou vlastnost), který se spustí tehdy, pokud hráč zahraje ve svém tahu další kartu stejné frakce.

Jak se to hraje?

Pro každé kolo má hráč k dispozici 5 karet. Začíná se svým startovním balíčkem 10 karet, kde má zlato a základní útoky. Nákupem karet s tržiště balík vylepšuje.

Hráči se pravidelně střídají po jednotlivých tazích. Tah hráče se skládá z 3  fází – hlavní fáze, odhazování použitých karet a poté dobrání nových.

Během hlavní fáze hráč hraje karty z ruky. To ho nestojí žádné zdroje – prostě položí karty lícem nahoru na stůl před sebou.  Karty jsou 3 typů – předměty a akce, jejíchž efekt se vyhodnotí pouze v daném kole, a šampióni představující mocné válečníky, kteří zůstávají ve hře do dalších kol, někteří z nich dokonce chrání hráče před útoky soupeře.

Karty umožňují 2 základní akce – útok a najímání nových karet. Mnohé pak přinášejí další výhody – léčení, získaní dalších karet do ruky, donucení soupeře odhodit kartu apod.

Najímání karet – mezi hráči je tržiště, na kterém leží vždy 5 karet + hromádka karet červeného diamantu. Tyto karty si může hráč za mince nakupovat a postupně si jimi vylepšovat svůj balíček.

Útok, to je váš hlavní prostředek k vítězství – zraňujete protivníka, porážíte jeho šampióny. Hráč, jehož zdraví klesne na 0, okamžitě prohrává hru.

Ve fázi odhazování se všechny zahrané i nezahrané karty kromě šampionu uklidí na odhazovací balíček a vezmete si do ruky nových 5.  Pokud vám karty k dobírání dojdou, zamícháte si odhazovací balíček, čímž se dostáváte ke kartám, které jste si nakoupili.

Vaším cílem je nakupovat a kombinovat karty tak, aby se spolu co nejvíce doplňovaly, aby vám umožnily zbavit se slabých karet, občas se vyléčit, ale hlavně shromáždit co největší sílu k poražení soupeře.

Taktik ve hře je několik, důležité reagovat na aktuální situaci a upravovat ji např. podle toho, jaké karty jsou na právě na tržišti, nebo co víte, že si koupil váš soupeř. Důležité je si uvědomit, že v soupeřově tahu žádné karty hrát nemůžete, takž pokud jste si proti soupeřovu draku nepřipravili žádného šampióna, může to být váš konec. Tržiště do hry vnáší prvek náhody, nehrajete tedy s předem zkonstruovanými balíčky, ale musíte si je utvářet průběžně z toho, co je k dispozici.

Hero Realms - rozložená hra

Hra je určena primárně pro 2 hráče, ale v pravidlech jsou popsány i další varianty pro 3–6 hráčů. Můžete hrát všichni proti všem nebo vytvořit týmy bojující proti sobě. Pro hraní 6 osob už vám základní krabice nevystačí a potřebujete buď ještě jeden set, nebo 2 rozšiřující balíčky postav.

A co dále?

Hra vyšla letos na podzim po úspěšném zafinancováni na serveru Kickstarter. Vydáním základní krabice to nekončí, již nyní jsou k dispozici rozšiřující balíčky pro jednotlivé postavy – Klerik, Zloděj, Bojovník, Mág, Lučištník – které přinášejí unikátní startovní balíčky a nové vlastnosti.  Dále je naplánováno rozšíření umožňující kampaňové a kooperativní hraní, které má vyjít v příštím roce.

Hero Realms versus Star Reamls

Hra Hero Realms vychází z herních mechanik své starší sestry – hry Star Realms, která se odehrává ve vesmíru v daleké budoucnosti. Herní systém je prakticky stejný, liší se jen v drobnostech. V HR jsou místo pevností šampióni, které při použití vyčerpáte. Některé karty vám pomohou šampiony znovu připravit, což vám umožní využít jejich efekt několikrát za kolo. Dále si myslím, že v HR jsou karty silnější a hra má rychlejší spád. V základní krabici HR jsou rovnou karty pro 4 hráče, ale stojí více než SR. Lze říci, že mezi oběma hrami můžete volit podle toho, zda je vám bližší magický svět fantasy či mezihvězdný prostor. Základní balíček SR vyšel také v české verzi.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorRobert Dougherty, Darwin Kastle
IlustraceRandy Delven, Vito Gesualdi, Antonis Papantoniou
VydavatelWise Wizard Games, ADC Blackfire Entertainment, ADC Blackfire Entertainment GmbH, Devir, Games Factory, Games Factory Publishing, Hobby World, IELLO, IUVI Games, Rawstone
Rok vydání2016
Počet hráčů2 - 4
Herní doba20
Minimální věk12 and up
Jazyková závislostModerate in-game text - needs crib sheet or paste ups
(17 voters)
KategorieCard Game, Fantasy, Fighting
MechanismyDeck, Bag, and Pool Building, Hand Management, Once-Per-Game Abilities, Player Elimination, Take That
RozšířeníHero Realms: 5 Magic Item Treasure Cards, Hero Realms: 5 Personaggi – Chierico, Guerriero, Ladro, Mago, Ranger, Hero Realms: Adventure Deck – Bard, Hero Realms: Adventure Deck – Cleric, Hero Realms: Adventure Deck – Druid, Hero Realms: Adventure Deck – Fighter, Hero Realms: Adventure Deck – Monk, Hero Realms: Adventure Deck – Necromancer, Hero Realms: Adventure Deck – Ranger, Hero Realms: Adventure Deck – Thief, Hero Realms: Adventure Deck – Wizard, Hero Realms: Adventure Storage Box, Hero Realms: Ancestry, Hero Realms: Bloodfang Promo Card, Hero Realms: Boss Deck – Lich, Hero Realms: Boss Deck – The Dragon, Hero Realms: Centurion Promo & 4 Legionnaire Cards, Hero Realms: Character Pack – Bard, Hero Realms: Character Pack – Cleric, Hero Realms: Character Pack – Druid, Hero Realms: Character Pack – Fighter, Hero Realms: Character Pack – Monk, Hero Realms: Character Pack – Necromancer, Hero Realms: Character Pack – Ranger, Hero Realms: Character Pack – Thief, Hero Realms: Character Pack – Wizard, Hero Realms: Contract Negotiation Promo Card, Hero Realms: Droga, Guild Enforcer Promo Card, Hero Realms: Dungeons – Kickstarter Promo Pack, Hero Realms: Galok, the Vile Promo Card, Hero Realms: Gorg, Orc Shaman Promo Card, Hero Realms: Hydra Boss Challenge, Hero Realms: Imperial Justice Promo Card, Hero Realms: Journeys – Conquest, Hero Realms: Journeys – Discovery, Hero Realms: Journeys – Hunters, Hero Realms: Journeys – Kickstarter Promo Pack, Hero Realms: Journeys – Travelers, Hero Realms: Kickstarter Promo Pack, Hero Realms: Legion Cardbox, Hero Realms: Necromancer Promo & 4 Zombie Cards, Hero Realms: Parsons the Insider Promo Card, Hero Realms: Pay Off Promo Card, Hero Realms: Ren, Bounty Hunter Promo Card, Hero Realms: Tanat the Outcast Promo Card, Hero Realms: Tarnos, the Betrayer Promo Card, Hero Realms: The Lost Village Campaign Deck, Hero Realms: The Ruin of Thandar Campaign Deck, Hero Realms: Tibus, Guild Lord Promo Cards, Hero Realms: Valius, Fire Dragon Promo Card, Hero Realms: Watery Grave Campaign Deck, Hero Realms: Year One Promo Cards, Битвы героев: Странствия (Hero Realms: Journeys)
RodinaCategory: Two Player Fighting Games, Crowdfunding: Kickstarter, Digital Implementations: Steam, Digital Implementations: Tabletopia, Game: Hero Realms
Alternativní názvyHero Realms: Jeu de Deckbuilding, Битвы героев, 英雄领域

Více o hře.

Recenze: Hero Realms – povstaňte, mocní hrdinové
Jde o rychlou hru s jednoduchými pravidly, které snadno vysvětlíte a můžete začít. Strčíte ji do kapsy a dá se hrát prakticky všude. I přes jednoduchost pravidel hra umožňuje různé herní strategie – musíte reagovat jak na aktuální nabídku i na to, co právě koupil váš soupeř. Hra je zpravidla vyrovnaná a když dohrajete, máte chuť hrát znovu.
Klady:

+ jednoduchá pravidla, rychle vysvětlitelné
+ krátká herní doba
+ minimum textu na kartách a jednoduchá angličtina
+ grafická a vizuální stránka
+ jednoduché herní mechaniky, které však přinášejí dostatek taktických možností
Zápory:

- prvek náhody v tom, jaké karty jsou k dispozici
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Diamonds – sběratelé cenných kamenů