Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Je to úlet?! – zlozvyky, návyky a radosti

Někdy sami nevíte. Chováte se správně a vhodně? Nemají vás vaši kamarádi a známi za exota, protože máte divné návyky? Spousta činností a věcí, které tvoří součást vašeho života, mohou připadat někomu jinému úplně ujeté. Je na čase to zjistit!

Na spoustu takových bláznivých otázek přinese odpověď hra Je to úlet?!, kterou vytvořil Jörg Domberger a připravil ji v roce 2022 v Rakousku. Právě odsud s logem firmy Piatnik se dostává tato párty zábava také na české pulty obchodů, a to v kompletním českém překladu.

Na víku vidíme spoustu textů a také stříbrnou rybku s korunkou. Máme jistotu, že ta naše tajemství neprozradí, snad podobně, jako naši spoluhráči. Plni optimismu a zvědavosti tedy otevřeme krabičku a v ní najdeme tři balíčky karet, kterých je dohromady 165 a na každé se nachází jedna otázka. Tyto karty je třeba zamíchat a položit do středu. Samotní hráči si vyberou každý jednu barvu a dostanou dva žetony ano/ne. Začínající hráč si vezme sedm tipovacích žetonů.

Poté se všichni střídají a jakmile na ně přijde řada, vezmou si dvě náhodné karty z dobíracího balíčku a jednu ze dvou otázek si může vybrat. Ostatní účastníci poté použijí svoji dvojici žetonů, aby odpověděli po pravdě, ale zatím potají. Volbu tedy otočí obrázkem dolů. Aktivní hráč pak rozdělí tolik žetonů, kolik chce a tím tipuje, kteří hráči odpověděli na otázku ano a kteří řekli ne.

Ti, kdo dostali od aktivního hráče nějaký tip, nyní odhalí pravdu a v závislosti na jejich shodě mohou zaznamenat bod. Pro ty, kdo odpovídají, zde není žádné riziko. Pokud se ale ve svém tipu kdykoliv splete aktivní hráč, ztratí jakoukoliv možnost získat v daném kole nějaký bod a to bez ohledu na to, kolik ostatních odpovědí tipnul správně.

Všichni hráči si tedy přičtou body, které mohli získat a ty si zaznamenají ke svému jménu na kus papíru. Potom dostane do ruky sadu tipovacích žetonů další hráč v pořadí a partie pokračuje novou otázkou. Souboj končí, jakmile byla odehrána dvě kola, tedy každý hráč měl šanci být tipujícím dvakrát. V tuto chvíli si hráči zkontrolují svoji bodovou sumu a ten, kdo má bodů nejvíce, může slavit vítězství.

Je to úlet?! je hra, která je naplněná bláznivými otázkami. Nikdo tu ale nemusí nějak složitě vymýšlet otázky, ale karty to udělají za hráče. Naštěstí pokaždé má na výběr ze dvou možností, takže se snaží vždy zvolit tu, která je pro něj tématikou zajímavá nebo preferuje tu oblast, ve které si myslí, že má o soupeřích dostatečné informace.

Hra nabízí sadu otázek, které jsou opravdu vtipné a zajímavé. Je vidět, že jejich autor u jejich tvorby přemýšlel a nejedná se jen o soubor náhodně vymyšlených textů. Dočkáme se věcí jako vystřižených z obyčejného života. Za všechny zmíníme pár příkladů, například „Vrácené nádoby umyji, i když mi ho vrátí umyté.“, „Z bankomatu vybírám po malých částkách.“ nebo „Čisté pyžamo si beru, když měním povlečení.“

Otázek je obecně dost, protože dvě kola znamenají i v nejvyšším počtu hráčů pouze šestnáct karet na partii. A ono si asi příliš partií s osm účastníky nezahrajete, takže můžete v klidu počítat s deseti kartami na partii, a tedy s nějakými patnácti hrami, než by se vám začala témata opakovat.

Obvykle bychom řekli, že je k tomu třeba přičíst fakt, že pokud nehrajete neustále se stejnými soupeři, pak variabilita dále narůstá. Jenže protože hráč nemusí tipovat na všechny, znalost odpovědí na některé otázky může být výhodou, i když se tým pozmění částečně.

O počtu hráčů už jsme se zmínili. Maximem je osm, což znamená mnohem víc hádacích kol v partii, a to s sebou nese výrazně delší herní dobu. Zatímco normálně můžete odehrát přibližně osm kol za nějakých půl hodiny, dvojnásobek už se blíží hodině, a to je na takto lehkou hru docela dost. Na druhou stranu, pokud ji máte ke sklence, tak se i tak skvěle pobavíte.

Bodování je vtipné tím, že hráči nemohou jen tak naslepo střílet. To je dobře, protože na výběr je pokaždé jen možnost ano a ne, takže je tu šance jedna ku jedné, že se trefí. A proto musí aktivní hráč velmi opatrně volit, na koho si tipne a kolik tipů zkusí.

Je to úlet?! je zábavná a svým způsobem odlišná hra oproti jiným podobným party zábavám, které vás mají rozesmát. No a to se téhle hře rozhodně podaří, protože se o soupeřích a kamarádech dozvíte spoustu zajímavých nových věcí. Je to úlet?! je hrou, ve které se budete navzájem objevovat.

Recenze: Je to úlet?! – zlozvyky, návyky a radosti
Je to úlet?! se ptá všech hráčů na to, co možná dělají jinak než většina. Tyhle drobné odlišnosti mají ale tendenci být překvapivě zábavné. Ze hry se tak stává skvělý adept na to, abyste ji vzali do skupiny těch, kdo si chtějí odpočinout a od srdce se zasmát. To s sebou rozhodně tahle nenápadná zelená krabička umí přinést. Jen dávejte poor na e
Klady:
+ dostatek karet
+ zajímavé tipování
+ hodné na party nebo do hospody
+ hráč si vybírá ze dvou karet
Zápory:
= ve více hráčích se hra neúnosně prodlužuje
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Stockpile – cesta k bohatství