Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Canvas Zrcadlení

Umělci málokdy skončí u jednoho díla. Většina z nich se totiž potřebuje neustále vyjadřovat a k tomu jeden obraz prostě nestačí. Každá myšlenka, každý koncept si zaslouží zachycení na plátno v té nejživější a nepřesnější podobě. A každý obraz je zrcadlem jejího autora.

Takové zrcadlo si nastavíme v rozšíření originální a skvělé hry Canvas, která dostala do vínku podtitul Zrcadlení. Za designem této expanze stojí Jeffrey Chin a Andrew Nerger, o části obrazů se svými ilustracemi postaral Luan Huynh. Hra vyšla v produkci R2i Games a k nám se dostává s českým obsahem uvnitř boxu zásluhou společnosti ADC Blackfire.

První, čeho si všimnete na krabici, je fakt, že její ilustrace navazuje na obrázek ze základního boxu. Autoři si nenechali utéct příležitost. I druhý box totiž můžete pověsit na zeď, ideálně vedle toho prvního, a dostanete tak krásný dvoudílný barevný obraz. Než jej ale rozebereme a podíváme se na to, z čeho se skládá, nejdříve si připomeňme, jak se Canvas hraje.

V partii Canvas jednotliví hráči dostanou každý tři pozadí, na které budou pak malovat průhlednými kartami, které jsou ve středu stolu v nabídce. Při tom si mohou zdarma vzít pouze tu nejvíce nalevo, v opačném případě musí obětovat své žetony inspirace. Průhledné karty si berou do ruky a potom právě tři může zkombinovat a vytvořit tak umělecké dílo. Ikony ve spodní části se překrývají, ale vytvoří zajímavou kombinaci, stejně jako textové názvy karet dají vzniknout zajímavému a jedinečnému názvu. A tato kombinace určuje, jak dobře hráč splnil jednu z karet zadání a zjistí, jestli se mu podařilo získat stužku. Ten, kdo s jejich pomocí nasbírá nejvíce bodů, vítězí.

Název Zrcadlení toto rozšíření nedostalo nadarmo. To proto, že jeho stěžejní prvek – nové obrazové karty lze totiž otáčet a tím zcela překlopit jejich obsah. Hráč si může kartu pořídit a poté ji otočit, čímž se výrazně navyšují taktické možnosti. Žádný z hráčů není vázaný pouze na jedno rozhodnutí, které udělal v předchozích kolech, ale zůstává mu stále manévrovací prostor. Tím se také navyšuje obecně pocit z variability hry, protože i nabídka je neustále plná zajímavých karet, jejichž druhé strany si můžete prohlížet.

Do přípravy zasáhne ale hned na začátku jedna zásadní změna. Oproti původní hře nový box obsahuje kartonový herní plán. To je velká změna, protože minule jsme si zvykli hrát na neoprenové podložce. Nyní je na plánu místo nejen na karty v nabídce (kterých je více), ale také na žetony stužek a bodovací karty. Pravidla o něm stále mluví jako o plátně, které na obraze zachycuje rybníček.

Ale nový plán tu není jen tak pro legraci. Ve hře je totiž v nabídce nově osm karet (oproti pěti). Hráči si mohou nyní vybírat zdarma hned ze dvou karet ležících ve sloupci zcela nalevo. Takže i pokud vám dojdou žetony inspirace potřebné k dosažení na karty dále vpravo, nejste odkázaní na milost ostatním, ale zůstane vám možnost volby.

Tím se ale současně zvyšuje cena za každý další sloupec. Pokud by totiž hráč chtěl přeskočit sloupec vlevo a pořídit si kartu z druhé nebo další linie, pak musí položit žetony na všechny karty více vlevo a to v obou řadách. Takže pokud si hráč nevybere z prvních dvou karet, bude ho to rovnou stát dva žetony.

V boxu nechybí ani nové karty a s nimi v pravidlech i scénáře, které zajímavě variují celkovou obtížnost partie od jednoduché až po obtížnou hru. Hráči tak už dopředu mají nějakou výzvu a možnosti, jak se posouvat ve variabilitě ještě předtím, než si začnou úkoly mixovat s velkým boxem a míchat podle svých představ.

Rozšíření Zrcadlení pro Canvas je parádní. Skvěle navyšuje variabilitu nejen přidáním karet, ale i tím, že jsou oboustranné. Navíc hráči mají podle nových pravidel pocit, že mají více kontroly. Celkový dojem ze skvělého zpracování přetrvává, i když zmizel rolovatelný plán. Zrcadlení je skvělé rozšíření pro výbornou hru.

Recenze: Canvas Zrcadlení
Zrcadlení nastavuje svoji odrazovou plochu a z jedné karty tvoří rovnou dvě. Jen ji stačí otočit a máte zcela jiný význam ilustrace a především jiné ikony pro sběr bodů. Hráči mají nově na výběr z více karet a mohou tak lépe vybírat a užívat si lepší variability napříč celou partií. Canvas se díky Zrcadlení stává ještě lepší hrou.
Klady:
+ více taktiky
+ variabilita
+ nový plán vám zlepší pořádek
+ oboustranné karty
Zápory:
= pro fanoušky původní hry vůbec nic
4.6
Prozkoumávejte dál
Recenze: Magic the Gathering – Arena of the Planeswalkers