Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Kdo páruje, vyhrává

kdo-paruje-vyhrava-01

Ve dvou se to lépe táhne. A je jedno, jestli jste brambora a máte zájem o kočku (z takového spojení vznikne takzvaná Cat-Tato) nebo jako ježek toužíte pojmout za manželku nedaleko rostoucí kaktus. Hlavní přece je, když jsou obě strany dvojice šťastné.

A úkolem hráčů bude najít mezi obrázky spojení v deskové hře Kdo páruje vyhrává. Jedná se o novinku, kterou připravil Stephen Glenn v produkci společnosti R&R Games už v roce 2012. O tři roky později vyšla s logem Scorpion Masqué a nyní v roce 2018 si ji vyhlédla do svojí stáje společnost Dino a dopravila ji na trh v češtině.

Krabice je celá žlutá a ukazuje nám hlavní pár, kterým je ježek a kaktus, oba vyrůstající v grafické úpravě z ležících karet. Právě podobně to funguje i uvnitř boxu, kde najdete karty dvou rozměrů a pak pouze jednu destičku s číslicemi jedna až jedenáct. Tu hráči v rámci přípravy položí do středu stolu a nachystají také přesýpací hodiny. Z menších očíslovaných karet si každý vybere jednu barevnou sadu s číslicemi odpovídajícím pozicím na plánu. Velký balíček karet s fotografiemi pak stačí pouze zamíchat a připravit jako zásobu.

kdo-paruje-vyhrava-10

V každém kole hráči vezmou z dobírací hromádky horních jedenáct karet a náhodně je rozloží k jednotlivým číslům. Hráči si je dobře prohlédnou a poté otočí přesýpací hodiny. V době, kdy se písek sype, vytvoří hráči z obrázků páry s využitím svých číselných karet. Ty rozloží ve dvojicích před sebe na hromádky číslicí dolů, aby ostatní nemohli opisovat.

Jakmile uběhne předepsaný čas (nebo dříve, pokud mají hráči všichni vybráno), kolo končí. Body hráči dostanou pouze za takové páry, které má současně někdo z jejich protivníků. Počet bodů odpovídá množství hráčů, kteří se na volbě dvojice shodli. Bonusovou odměnu je možné získat za Černého petra, tedy kartu, kterou nevyužil ani v jednom z pěti párů. Pokud se hráči shodnou v této kartě, dostanou rovnou dvojnásobek bodů.

Partie končí po odehrání tří kol. Pro každé se zcela změní obrázky u středového plánu, takže pokaždé musí hráči vymýšlet úplně nové dvojice. Základem všeho je ale získávání bodů, protože na konci vítězství oslaví ten, kdo nastřádal bodů nejvíc.

kdo-paruje-vyhrava-05

Kdo páruje vyhrává je hra, která brnká na tvůrčí notu všech účastníků. Ti musí zkusit přijít se spojitostmi i mezi zdánlivě vzdálenými předměty. Může se jednat o barvu, tvar, nějaký příběh nebo cokoliv jiného, co hráče napadne. Pokud je schopný si to obhájit, až odhalí své zvolené dvojice, může pár zvolit.

Nejde ale o to být co nejoriginálnější nebo nejvtipnější. Místo toho se hráči snaží být co nejobyčejnější a myslet stejně, jako ostatní. Je to tak trochu jako hra Město jméno (nebo Žahour), ale s kartami a pokaždé jinou sadou. Hráči jsou opravdu bodovaní pouze za to, že se shodnou s někým dalším.

Některé obrázky není jednoduché spárovat. Jakou spojitost byste hledali mezi letadlem a hrdlem lahve? A co zvonek a dlažební kostky? Pokud byste měli zvonek párovat místo toho s krávou, určitě budete mnohem úspěšní. Hráči mají na výběr jedenáct obrázků, takže vždy lze alespoň některé smysluplné kombinace vytvořit.

kdo-paruje-vyhrava-09

Kromě fantazie a pohotovosti jde také o rychlost. Každé kolo má předepsanou herní dobu v podobě přesýpacích hodin. Je tedy třeba jednat rychle, protože dvojice, které nevytvoříte, nemohou přinést body ani se štěstím. Právě tato jasně stanovená herní doba jednotlivých tahů znamená, že se u partie můžete spolehnout na herní dobu kolem třiceti minut. A počet hráčů ovlivní pouze vyhodnocení a ne úplně významně.

Karty s fotografiemi jsou oboustranné. Díky tomu je variabilita zaručena. V jedné partii totiž využijete pouze třiatřicet obrázků z celkových 260. No a musíte si také uvědomit, že s pořádným mícháním budou i při znovupoužití obrázků kombinace tak odlišné, že to vůbec zážitek neovlivní.

Počty hráčů jsou u této hry opravdu otevřené. Můžete pozvat klidně až devět kamarádů a v deseti si tuto novinku zahrát. To proto je balíček s kartami číslic tak obsáhlý. A právě vyšší počty jsou moment, kde hru oceníte nejvíc. Na trhu totiž není příliš her, které byste si mohli bez obav zahrát klidně i více než v šesti a při tom znát vítěze už za půl hodiny. Na zpracování příliš není co hodnotit, snad jen destička s číslicemi mohla být o kapku zajímavější.

kdo-paruje-vyhrava-13

Kdo páruje vyhrává je solidní párty hrou, která vynikne hlavně ve vyšších počtech. Najít pět párů v každém kole není vůbec snadné. Hráči musí dávat dobrý pozor a mít přehled. Hra je přístupná samozřejmě i starším dětem (od osmi let), které v ní jsou hodně dobré. Současně se ale partiemi velmi dobře učí různé spojitosti. Důležité je ostatním také sdělit spojitost, což někdy je zdaleka nejzábavnější prvek partie. Kdo páruje vyhrává tak je párty hrou nejen pro děti, ale i dospělé.

Recenze: Kdo páruje, vyhrává
Kdo páruje vyhrává je hra, ve které se všichni snaží najít dvojice obrázků, které spolu mají něco společného. Není to vůbec nic jednoduchého, ale hráči jsou obvykle schopní vymyslet nějaké spojení. Někdy dost absurdní, což později pobaví. Kola mají ale pevně danou herní dobu, takže se nic zbytečně nenatahuje. Kdo páruje vyhrává je hrou, která uspěje u starších dětí, ale i větších skupin hráčů.
Klady:

+ hledání párů je výzva
+ dostatek karet v každém kole na výběr
+ velká variabilita
+ zábavné zdůvodnění
Zápory:

- není moc originální
- grafika a zpracování maximálně průměrné
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Alhambra Hodina zlodějů