Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Kombo Afrika – boj o krále zvířat

kombo-afrika-13

U jezera se sejdou lev, nosorožec, gorila a krokodýl. To zní, jako začátek nějakého nového vtipu, ale ona to je pravda. A protože si všichni čtyři vládci dělají nárok na titul krále zvířat, bude je muset někdo rozsoudit.

Každý si vybere svého šampiona – jednoho z hráčů, kteří se rozhodnou zahrát si novou karetní hru Kombo Afrika. Hru vymyslel a vytvořil Ondrej Sova a jeho nápad dotáhli do až k vydání ve firmě Loris Games. Krabička se objevuje na českém trhu o prázdninách 2019.

Pod víkem s papouškem, rozhodčím a djem v jednom, hráči najdou sadu karet. Ty všechny dohromady zamíchají a vytvoří z nich herní plán o rozměrech pět krát pět. Většina ale zatím zůstane prázdná, hráči použijí náhodné čtyři karty pouze pro vymezení rohů. A celý dobírací balíček položí do středu tohoto útvaru. Ještě předtím ale všichni účastníci dostanou po pěti kartách do ruky a před sebe si položí dvojici pětiúhelníkových karet počítadla, prozatím hodnotami 0 a 0 k sobě, čímž naznačí svůj prozatím nulový zisk bodů.

kombo-afrika-09

Ve svém tahu může hráč přiložit libovolný počet karet a tím zaplňovat volná místa na herním plánu. Každou kartu lze nejdříve využít pro její akční schopnost, která závisí na obrázku. Jednotlivá zvířátka umí hráči různě pomoci, ať už přispěním do sumy vítězných bodů, manipulaci kartami na stole nebo v ruce.

Hlavním účelem vykládání karet je ale snaha o vytvoření komba. To může být tvořené alespoň trojicí karet stejné barvy. Čím více jich ale bude, tím lépe, protože hráč může obodovat pouze jedno kombo v rámci tahu. Každá karta má bodovou hodnotu. Všechny stačí jednoduše posčítat a výsledek si přičíst k bodovému zisku. Použité karty ale neuvolní na plánu místo, jen je hráč otočí stranou s džunglí nahoru.

Na konci svého tahu, kdy už nechce hrát žádnou novou kartu na stůl, si dobere zpět do pěti kusů v ruce. Tak partie pokračuje neustálým schraňováním bodů až do momentu, kdy některý ze soupeřů získá alespoň 77 bodů. Tento hráč se stává vítězem.

kombo-afrika-05

Kombo Afrika se snaží prošlapávat cestu alespoň trochu zarostlou. Nefunguje podle žádného ověřeného receptu a nejblíž je mechanismem blízko hře piškvorky. Místo křížku a koleček tu jsou karty, ze kterých se ale hráči opět snaží skládat řádky nebo sloupce.

Navíc je tu samozřejmě bodování. Většina bodů plyne z dokončených komb a výjimku tvoří pouze akční schopnosti karet, jejichž složení v ruce je ale hodně závislé na štěstí. To oproti tomu přikládání na mapu je čistě o tom, jak hráč je schopný pracovat se svojí nabídkou, dobře umisťovat barvy a připravovat vysoce bodovací situaci.

Herní plán je docela malý, takže brzy dojde k jeho zaplnění. Hráči ale odstraní všechny obodované karty komb (otočené džunglí nahoru) a pokračují dál v boji. Díky tomu je neustále v partii kontakt mezi kartami i hráči, protože si navzájem ovlivňují pozice a šance do následujících kol.

kombo-afrika-06

Na hře vás ale překvapí herní doba, která překonává půlhodinu. Ale ono to nakonec zase tak překvapivé není. Podle mechanismů a hratelnosti byste tak nějak čekali automaticky, že je tato hra určená pro ty nejmenší. To je ale omyl, protože Kombo Afrika je určená spíš pro starší hráče (alespoň ve čtvrté třídě, i když ji zvládnou i druháci) a dospělé. Hra vyžaduje vyšší počítání a solidní schopnost analyzovat situaci na mapě.

S více hráči není možné připravovat si plány přes několik kol. Vše se mění až příliš rychle. To ve dvou je zase partie o kapku méně napínavá. Obecně ale nemá počet hráčů žádný významný dopad na zážitky, které vás čekají.

kombo-afrika-11

Moc se nám líbí zpracování a je vidět, že i takto malá krabička může dostat láskyplnou péči. Podařené ilustrace doplňují především skvěle vymyšlené otočné bodovací karty. Pravidla jsou křišťálově jasná a nabízí dokonce i několik variant na konci.

Kombo Afrika je ukázkově kvalitní karetní zábavou, která se zbytečně neopičí po jiných úspěšných hrách. Jde si vlastní cestou a vytváří tak výborný zážitek, který si prostě budete chtít vyzkoušet, pokud máte rádi malé karetní hry. Kombo Afrika je navíc původně česká hra, takže tím podpoříte přímo tvůrce. A to není také špatný pocit, třeba se od něj za pár měsíců dočkáme něčeho dalšího.

Recenze: Kombo Afrika – boj o krále zvířat
Kombo Afrika je hra, ve které na společné mapě hráči připravují seznam zvířátek. Ten se ale neustále mění a přelévá, jak přináší své hlasy pro jednotlivé adepty na krále. Hráči je musí stavět do řad, aby jejich hlasy měly nějakou váhu. Při tom ale bojují hlavně mezi sebou, což bohužel trvá o kapku déle, než by mohlo. Ale za nápad, který stojí v centru partie a výborné zpracování si Kombo Afrika zaslouží jednoznačnou pochvalu.
Klady:

+ podařené ilustrace
+ skvěle řešené bodování
+ hráče prověří umisťování karet
+ plán se mění a karty mizí
Zápory:

- delší herní doba
- ne pro úplně malé děti
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Poštovní holub Pio – dopisy na křídlech