Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Legendy země Euthie – draci nejsou jen v legendách

legendy-zeme-euthie-01

Draci jsou tady. Obrovská stvoření, ve která nikdo z nás ještě před několika týdny nevěřil. Jenže legendy se staly skutečností několika mohutnými mávnutími křídel. Teď bez povolení v noci útočí na naše příbytky, berou si ovce, kozy i krávy. Tomu všemu jsme ještě přihlíželi a doufali, že to všechno skončí a oni zase odletí dál. Jenže když se ztratilo několik dětí, číše trpělivosti přetekla. Je na čase je uhnat. Jenže kde nám nechybí odhodlání, tam není odvaha. Musíme najít ty správné hrdiny, kteří to udělají za nás.

A hráči se tak budou mít příležitost zařadit se mezi Legendy země Euthie. Tuto šanci jim nabízí český autor Tadeáš Spousta, který se rozhodl svůj výtvor zafinancovat s pomocí kampaně na serveru Hit Hit, kde vybral jen o fous víc než potřebných a požadovaných 600.000 korun. Kampaň probíhala v roce 2017 a na začátku roku 2018 došlo na její dodání.

V rámci této fáze se tato monstrózní a těžká krabice dostala také k nám. Nabízí všem zájemcům scénu s drakem a pod ní hromadu kartonových archů. Z těch osvobodí hromadu dílků různých tvarů. K nim náleží také spousta barevných karet a několik velkých desek. To všechno budou hráči potřebovat na začátku partie, kdy by si měli především vybrat každý svého hrdinu. Na jeho desce si označí startovní i maximální hodnotu zdraví, vybaví jej žetony akcí, Gaaru, vedle položí destičky schopností, kostky a další označovací žetony. Vše ve zvolené barvě, takže je na první pohled poznat, komu co patří. Jeden z nich pak položí na ukazatel bodů a stejnou desku průběhu hry vybaví také ukazatelem kola.

legendy-zeme-euthie-11

Spolu s touto deskou připraví někde ve společném prostoru také desku boje s kartami monster a desku obchodu. Na té rozloží startovní nabídku složenou ze startovního vybavení, šperků a pokročilých potřeb pro drakobijce. Uprostřed zůstal volný prostor, kde připraví hráči zásobu dílků mapy (vždy tři spojené šestiúhelníky) a připraví hromádky terénů a surovin.

A pak už to všechno může konečně vypuknout. Hráči se v jednom tahu střídají a mohou jej využít k pohybu hrdiny nebo k třem nabízeným aktivitám. Jednotlivé akční žetony ale nabízí vždy kombinaci jedné speciální akce a k ní také pohybu. Ve svém tahu tak hráč může vždy provést přesun figurky i několikrát, pokud je ochotný obětovat jiné příležitosti. Kdykoliv se navíc hrdina ocitne na hraně aktuálně odhalené mapy, hráči musí okamžitě přiložit nový dílek.

Když zrovna hrdinové nepobíhají po mapě, mohou bojovat, těžit nebo obchodovat. Zajímavé je, že těžbu lze provádět kdekoliv na mapě, ale každé takové místo hráč označí malým žetonem svojí barvy a může tu těžit pouze jedenkrát za celou partii. Navíc je výhodou být někde první, protože všichni ostatní návštěvníci musí zaplatit těm, kdo je předběhli.

legendy-zeme-euthie-03

Jakmile hráč navštíví nějaké obydlené místo, může za své nastřádané suroviny a finance nakupovat z odpovídající nabídky (vždy pouze jeden sloupec podle místa). Lze ale také prodávat suroviny. Hrdiny je ale důležité především vylepšovat s pomocí předmětů, které jim navyšují počet životů, útok, pohyb nebo třeba přidávají místa v inventáři. Ta jsou na kartě postavy omezená.

Velmi zajímavý je samozřejmě také boj, který nastane, jakmile některý z bojovníků vstoupí na pozici monstra. Jejich kontroly se chopí vždy soused aktivního hráče. Nejdříve útočí příšera, jejíž výsledek hodu kostkami určí, jestli se jedná o zásah. V takovém případě obluda ubere nějaké životy hrdinovi, který pak má šanci oplatit. I v jeho případě rozhodnou kostky, jejichž výsledek musí ležet v rozmezí určeném použitým typem útoku. Hráči v roli příšery ale také mají na výběr šanci vylepšovat její šance a mají k tomu motivaci. Pokud totiž v roli monstra vyhrají, dostanou za to odměnu.

legendy-zeme-euthie-14

V partii všichni hrdinové bojují společně za záchranu Euthie. Jenže to neznamená, že budou všichni také vítězit. V průběhu jednotlivých kol se dějí naplánované události, elementálové útočí na města a objeví se konečně zmiňovaní draci. Za prodej některých nalezených surovin (u těžby hraje roli náhoda dobírání destiček), ale také za poražení příšer dostávají hrdinové reputaci. Po odehrání stanoveného počtu kol si k již získaným přičtou ještě další body za zbývající finance, suroviny a žetony na mapě. Kdo má reputaci nejvyšší, ten slaví vítězství.

Legendy země Euthie jsou velmi zajímavou dobrodružnou zábavou, která z velké části působí povědomě. Jenže naštěstí rozsah a kombinace dělají z krabice momentálně jednu z nejzajímavějších her na českém trhu.

Může za to především rozsah náplně partie, která není pouze a jen o boji. Hráči kromě toho mají šanci těžit suroviny a teprve s nimi pořizovat různé vybavení. Tahle mezihra sice může za delší průběh partie, ale současně dělá hru také velmi unikátní a zajímavou. Po mapě se samozřejmě potulují také monstra, bez kterých by se žádná podobná hra nemohla obejít.

legendy-zeme-euthie-06

Boj není úplně náhodný, ačkoliv výsledek stejně závisí na kostkách. I přesto je velmi dobře možné ovlivňovat své šance na zničení protivníka s pomocí karet a schopností. Jenže na opačné straně vašeho štítu nestojí jen tupé monstrum. Pod kontrolu totiž krvežíznivého protivníka dostane jeden z protivníků a ne jen tak. Má totiž motivaci bojovat opravdu dobře, protože za případnou porážku hrdiny dostane odměnu. A ta není rozhodně zanedbatelná.

Tento nápad přispívá k mnohem zajímavějšímu průběhu souboje. Hra tedy sice je tak trochu semi-kooperativní, protože hráči pobíhají po mapě a snaží se všichni přežít a při tom nastřádat pro sebe co nejvíc bodů, ale při tom je velmi výjimečně konfliktní.

To se projevuje také na mapě a střádání surovin. Tam je to na principu „kdo dřív přijde, ten dřív mele“. I když přijdete na políčko později, můžete zde těžit, ale přispíváte tím financemi soupeřům, kteří už zde byli před vámi. A to hráče motivuje hledat neustále nová naleziště. Při sběru surovin ale opět hraje podstatnou roli náhoda, protože dílky zdrojů jsou náhodně zamíchané a mají různé hodnoty i typy.

legendy-zeme-euthie-26

Limitující tak zůstává pouze délka partie, která se snadno ubírá v řádech hodin. A nebudou to jedna nebo dvě. Pokud chcete odehrát plný zážitek se všemi draky, připravte si jich alespoň pět. Takový objem času věnovaný české hře tu asi ještě nebyl, a už tady si zaslouží hra uznání. I přes tuto strávenou dobu hra nenudí. Délka pochopitelně závisí také na počtu hráčů, protože čím více jich je, tím delších tahů se dočkáte. Současně je ale hra ještě více a více soupeřivější.

Co je ale ještě mnohem důležitější, hra nabízí nejen šanci zahrnout pouze některé draky (a tak zkrátit herní dobu třeba na polovinu), ale především představuje koncept takzvaných milníků. To sice neznamená, že si budou moci hráči nějak ukládat svůj postup, ale nastaví hru tak, jako by začínali v některé z pokročilejších fází.

legendy-zeme-euthie-24

Průběh potěší také z hlediska variability, protože předmětů a všech komponent je hra velmi bohatá a zajímavá. Za ty hodiny samozřejmě řadu z nich potkáte, ale i tak je nějakou dobu co objevovat. A pak je tu ještě hra pro šampiony, která je zase o parník těžší a hráče pořádně prověří jako nová varianta, jak bojovat o osud celé Euthie.

Dechberoucí je obsah krabice. Ta i po vycvakání ohromného počtu desek zůstává naplněna až po víko a nevešlo by se sem ani o fous víc. Velký prostor ale zabírá bonus pro podpůrce – tematické pexeso, které trochu překvapí a trochu ve vás vzbudí obavy při vybalování hry. Obecně ale zpracování je na solidní úrovni s hodně barvitou grafikou, která možná při obsazenějším plánu může zanechávat trochu nepřehledný pocit.

legendy-zeme-euthie-30

Legendy země Euthie je hrou, která se plíží nenápadně pod světly pozornosti deskového světa a to i v našich českých luzích a hájích. Hra totiž (alespoň zatím) je k dispozici pouze v našem jazyce. Jedná se o výborné a hodně dlouhé dobrodružství se zajímavými prvky. Pokud tedy máte rádi dobrodružné výpravy, ve kterých soupeříte s ostatními, pak Legendy země Euthie určitě oceníte ve své sbírce.

Recenze: Legendy země Euthie – draci nejsou jen v legendách
Legendy země Euthie se narodily v České republice a jako taková desková hra jsou pro nás tak trochu zjevením a velkým překvapením. Není to totiž žádný odvar dobrodružných her, které známe ze světa, ale plnohodnotná konkurence plná náročné zábavy. Hra má dost zajímavých myšlenek, které ji odlišují od konkurence. Za svoje peníze ale dostanete především ohromnou porci komponent, kde sice chybí zahraniční miniatury, ale to nevadí. Hra i bez nich dokáže bavit a nechat hráče, aby si šli pořádně po krku. Legendy země Euthie je hra, která přes bitvy s draky trvá pořádně dlouho, ale i přesto si rádi najdete čas, abyste si zahráli!
Klady:

+ bohatá náplň partie
+ délka plná zážitků
+ hráči hrají v boji za monstra
+ milníky
+ těžší varianta
+ těžba
+ dostatečně variabilní
Zápory:

- délka partie může být na někoho moc
- dlouhá pravidla
- možná až přebarvená (a místy v pozdějších fázích nepřehledná) grafika
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Island Fortress – osamělá pevnost