Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Match n Turn – najdi, otoč a vyhraj

match-n-turn-15

Koukám na les a snažím se zapamatovat, kdo kde stojí. Jenže všechno se to neustále pohybuje a moje oči neví, kam se koukat dřív. Hlava se mi točí a asi už to dlouho nezvládnu. Tentokrát bohužel prohraju, ale budu trénovat a příště už to nevzdám!

Převracení je to hlavní, co se v nové hře Match n Turn od společnosti Piatnik děje. Krabička s pravidly vznikla ve studiu Theora Concept Ltd v roce 2014 a cílem této malé krabičky je udělat radost těm úplně nejmenším hráčům. Na víku uvidíme obživlé některé obrázky, které na nás pak čekají i uvnitř, jen jim bude jeden rozměr chybět.

Celý obsah krabičky je totiž věnovaný hromadě 48 čtvercových kartiček, které jsou uvězněné v kartonových aršících. Ale i po jejich vycvakání budou zabírat pořádnou část dna a to se o něj budou muset podělit se čtyřmi hracími deskami. Zatímco každý dílek obsahuje pouze jeden obrázek, větší desky mají vždy čtyři místa a jsou různě zabarvené, aby si je hráči mezi sebou rozeznali. Ale protože je v názvu hry slovo „otoč“ (turn), tak na druhé straně každého dílku najdeme nějaký další, úplně jiný, obrázek.

match-n-turn-04

Každá partie začíná tím, že si hráči mezi sebe rozdělí barevné desky. V plném počtu má každý pouze jednu, ale všechny musí být rozdané, i když se souboje účastní menší počet. V takovém případě má jeden z hráčů více plánů (ve třech) nebo mají oba po dvou. Samotné destičky pak hráči zamíchají a vytvoří z nich tři hromádky po tuctu dílků.

Hráč na tahu vždy nejdříve zkontroluje, jestli se některý z obrázků na jeho plánu (plánech) neshoduje s horními obrázky na hromádkách. Takovou kartičku si hráč může okamžitě vzít k sobě a položit ji na svoji desku. Ovšem tady je zásadní zvrat, protože ji musí položit nalezeným obrázkem dolů. A protože na druhé straně dílku se nachází zcela jiný obrázek, najednou se jeho herní plán změní.

A protože byl hráč úspěšný, může pokračovat. Tedy pokud může a v nabídce je potřebný obrázek. Když ale nemůže získat žádnou další kartičku, protože na plánu nejsou správné obrázky, musí nechat hrát svoje soupeře.

match-n-turn-06

Tak partie pokračuje do té doby, dokud není zásoba destiček uprostřed docela, ale úplně prázdná. V tu chvíli je celé sbírání u konce. Hráči si posbírají svoje vytvořené komínky a sečtou nasbírané destičky. Vítězem se stane ten, kdo jich nastřádal nejvíc.

Match n Turn je hra pro ty úplně nejmenší, ale současně si zachovává alespoň trochu zajímavých možností a nezůstává pouze u klasického bingo principu. Otáčení dílků je příjemnou novinkou, díky které mohou hráči mít alespoň drobný pocit kontroly, ale při tom to nijak nezesložiťuje celkový průběh hry.

Ta je doporučena už od tří let a to také odpovídá. Děti potřebují pouze rozeznávat obrázky a hledat je na svých kartičkách. Žádné psaní ani počítání (s výjimkou závěrečného vyhodnocení) tu není nutné. Současně ale hra nenásilným způsobem trénuje poznávání předmětů a pozornost. A to je pro ty úplně nejmenší prcky a jejich rodiče skvělá zpráva.

match-n-turn-10

Pravidla se důmyslným způsobem vypořádala s počtem hráčů, protože i v lichém počtu je třeba mít neustále ve hře všechny desky. A tak je pro určení vítěze třeba odehrát rovnou tři kola a v každém z nich bude mít dva startovní plány jiný hráč. Teprve po sečtení bodů za všechna tři kola bude znám vítěz. Na více kol lze samozřejmě hrát i v sudých počtech.

Bohužel není všechno zlato, co se třpytí. Největším problémem hry je situace, kdy ani jeden z hráčů nemá odpovídající obrázek. V takovém případě pravidla říkají, že mají účastníci odložit kartičky stranou a pokračovat dál se svými startovními plány. Protože viditelné jsou pouze tři obrázky, existuje stále možnost, že i poté nebude žádná možnost, jak pokračovat. Ačkoliv je tato šance opravdu malá.

match-n-turn-13

Match n Turn je hrou pro ty nejmenší hráče. Téměř všechno tu je přesně tak, jak byste si přáli. Jednoduchá pravidla s důrazem na štěstí, ale při tom s náznakem kontroly. Díky tomu si malí hráči Match n Turn opravdu oblíbí.

<br><br>

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorTheora Design
VydavatelPiatnik
Rok vydání2014
Počet hráčů2 - 4
Herní doba15
Minimální věk3 and up
KategorieChildren's Game

Více o hře.

Recenze: Match n Turn – najdi, otoč a vyhraj
Match n Turn je vším, co můžete od hry pro tříleté děti chtít. Barevnou a jednoduchou zábavou, která umožní vyhrát jednou tomu a podruhé jinému. Ale současně díky otáčení dílků zachovává určitý pocit volby, který se u takto jednoduché hry příliš často nevidí. Na motivy binga se autorům podařilo vytvořit opravdu pěknou dětskou hru, která funguje v různých počtech. Match n Turn je výbornou volbou pro prťavé děti toužící po vítězství.
Klady:

+ pro ty nejmenší
+ otáčení kartiček
+ více partií pro tři hráče
+ trénuje rozpoznávání a pozornost
+ cena
Zápory:

- hra může skončit na mrtvém bodě
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Bez hranic Evropa a USA