Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Mathable Junior – počítání, to je vlastně hraní

Mathable Junior - balení

Sčítání, odčítání, násobení, dělení a rovnítko. Pět znamének stálo před vstupem do školy a nikdo se s nimi nebavil. Všechny děti vždy jen rychle proběhly kolem a ani se na ně nepodívaly. Trápilo je to pořád, ale už si zvykly, že nemají žádné kamarády. Znaménko děleno z toho mělo až orosené brýle a jediný, kdo si zachovával alespoň trochu úsměv na sinusově zatočené puse, bylo znaménko plus.

Matematika, aneb počty, totiž už dávno mezi mladými vyšly z módy. Všichni říkají, že je nikdo k ničemu nepotřebuje a místo toho se raději rychle naučí písmenka abecedy, aby si mohli povídat na Facebooku. Právě zástup samohlásek a souhlásek se, obklopený dětmi, právě prohnal dovnitř ve veselém hovoru. Písmenko „a“ se povýšeně podívalo na znaménka a ohrnulo nos. Vyšlo sluníčko, ale znaménka tam stála pořád a nejspíš tam stojí až dodnes..

Tak takový těžký osud má celá matematika. Počítání děti nebaví. Přitom je to základní dovednost, která je k životu nezbytně nutná. A právě proto je dobré ji trénovat hned od začátku. Pokud to nechcete podcenit, určitě už znáte sérii Mathable. Kromě titulní stejnojmenné hry Mathable (recenze), jsme tu představili už i vynikající karetní Mathable Quattro (recenze) nebo kostičkové počítací Mathable Domino (recenze).

Mathable Junior - připravená hra

A teď přišel čas podívat se na krabičku určenou pro ty úplně nejmenší. Nese nadpis Mathable Junior a už podle jejích veselých barev poznáte na první pohled, že se jedná o dětskou hru. Stejně jako všechny ostatní hry, i tato pochází z produkce firmy Wooky Entertainment a její licenci pro český trh drží společnost DinoToys. Autorem celé čtveřice her je Francois Robillard.

Mathable Junior je na rozdíl od svého velkého počítacího kolegy Mathable schované v krabici zelené barvy, na kterém řádí s čísly a znaménky děti. A tomu odpovídá i vnitřek krabice, kde najdete zajímavě natřikrát přeložený herní plán. Na něm leží brožurka s černobílými pravidly.

Co určitě potěší je fakt, že mezi osmi uvedenými a rozepsanými jazyky je čeština na prvním místě. Najdete tu kromě samozřejmé slovenštiny ale také třeba rumunštinu, ruštinu nebo litevštinu. Prostě pořádná sbírka evropských jazyků méně hráčsky rozvinutých zemí.

Mathable Junior - detail plánu

Ale vrátíme se k herním plánu, který zaujme na první pohled velikostí jednotlivých políček. Ty jsou oproti velkému Mathable více než dvojnásobná, což je na hru pro malé děti určitě dobrá volba. Na první pohled vám pak deska připomene oblíbenou písmenkovou hru Scrabble (recenze) nebo Kris Kros. I tady jsou po šachovnici o rozměrech 10 krát 10 rozmístěna speciální políčka. Většina z nich má na sobě znaky 2x, ale najdete tady i znaménka plus a mínus. A přímo uprostřed jsou čtyři startovní čísla 1, 2, 3 a 4.

Krom toho najdete uvnitř krabice ještě plastové stojánky, a abyste si do nich měli co postavit, je zde přesně šedesát žetonů s různými čísly od jedné do dvaceti. Ano, nikam výš počítat nebudeme, dvacítka je tentokrát naprostý strop.

Čísla z první desítky jsou v krabici každé zastoupené pětkrát, zatímco jedenáctka a její kamarádi až do dvacítky jsou zde každé pouze a jenom jedenkrát. To je dobře, protože by se na ně špatně navazovalo, když máme možnost počítat jen do dvaceti.

Mathable Junior - rozehraná hra

A teď když už víme, s čím vším si budeme hrát, můžeme samotnou zábavu odstartovat. Takže se připravte ke startu, zamíchejte 60 žetonů a položte je čísly dolů vedle herního plánu a každý si do jednoho stojánku náhodně pět vylosujte. START!

To jste nečekali, viďte? Určitě jste zaspali při startu, ale to nevadí, budete mít spoustu času svoji ztrátu dohonit. Odehrát všech šedesát dílků totiž zabere nějakou tu chvilku. Jenže my i pravidla jsme lhali. Kromě žetonů, stojánků a herního plánu, budete potřebovat ještě tužku a papír, tak pro něj honem doběhněte, než vám soupeři stihnou nakouknout na vaše tajná čísla ve stojánku! Šup, šup.

Vidíme, že už jste zpátky. Tak jak vlastně probíhá samotná hra? V každém tahu může hráč nejdříve umístit jeden či více dílků ze svého stojánku na plán. Položit je můžete ale vždy pouze tak, aby tvořily se sousedními dvěma žetony matematicky správný příklad. Ve většině případů nezáleží na základní operaci, kterou k tomu použijete – sčítání nebo odčítání. Pouze na pole, která mají na sobě přímo napsané znaménko plus nebo mínus musíte položit žeton, který je výsledkem dané operace.

Mathable Junior - rozehraná hra

Ve svém tahu můžete umístit i více čísel, ale vždy musíte navazovat na v tomto kole umístěné žetony. Nelze tedy žetony pokládat různě po herním plánu. Pokud hrajete s úplně nejmenšími a nezkušenými hráči (například poprvé), můžete toto pravidlo vynechat, protože dělá hru a počítání trochu obtížnějším.

Za položené žetony dostanete tolik bodů, kolik mají hodnotu. Čím vyšší číslo položíte, tím více bodů získáte. V případě, že se položené číslo dotýká několika sousedních, musí tvořit matematický příklad se všemi z nich.

Na konci svého tahu si doberete tolik žetonů, abyste měli znovu pět, a tak pokračujete v partii, dokud nedojdou žetony. Nyní je na čase sečíst bodové zisky za jednotlivá kola. S tím vám asi rádi pomohou rodiče. Hráč, který získal nejvíce bodů, je vítězem.

Mathable Junior - rozehraná hra

Mathable Junior není žádnou objevnou zábavou, která by přinášela na stoly něco nového. Je to jednoduchá přikládací hra, jaké tady byly už mnohokrát. Tentokrát se ovšem zaměřuje na menší hráče, kteří se zrovna začali učit základní početní operace.

Dvěma hrdiny této zábavy jsou sčítání a odčítání. Základní matematické operace jsou jediným způsobem, jak můžete ve hře nasbírat body. Snaha přikládat žetony s čísly tak, aby vytvořily vždy rovnici o třech členech je pravou cestou k vítězství.

Malí hráči si u ní pěkně a jednoduše nacvičí sčítání do dvacítky. Jakmile by ale číslo mělo tuhle hodnotu přesáhnout, musíte se zaměřit jiným směrem a rovnici otočit. Na pořadí čísel nezáleží a rovnítko nemusí být na posledním místě. Stačí, aby tři čísla dohromady odpovídaly nějakému výpočtu.

Mathable Junior - detail plánu

Jak na herní ploše přibývá žetonů, začíná být těžší a těžší najít nějaké vhodné místo. Obzvlášť, pokud hledáte současně nejvíce bodovanou pozici pro jedno ze svých čísel. Těch máte v nabídce vždy několik. Děti tak budou zahlceny možnostmi a partie se může trochu protáhnout.

Mathable Junior je v zábavnou výukou. Nic víc, nic míň. Zajímavou formou procvičí něco, co dětem dnes dělá problémy. A to je dobrá zpráva. V porovnání s Mathable Quattro sice není tak elegantní, ale pokud hledáte něco jednoduchého pro malé začínající počtáře, pak by to klidně mohla být právě tato hra.

Recenze: Mathable Junior – počítání, to je vlastně hraní
Mathable Junior je tou nejjednodušší z rodiny počítacích her, určená přímo pro ty úplně nejmenší matematiky. Děti, které se právě učí sčítat a odečítat se s pomocí kamenů a číslic naučí dávat dohromady jednoduché příklady. To je velice snadné díky velkým políčkům i žetonům, které se snadno na plán umisťují. Ve hře můžete i plánovat, protože na desce najdete i počty jednotlivých číslic v celé hře. Bohužel na stojánku na žetony vám může zásoba občas sklouznout, protože jejich zarážka je zakulacená. I na Mathable Junior se vztahuje problém všech podobných her, že se zaplňujícím se plánem tahy hráčů zpomalují. Jedná se o výukovou hru vhodnou pro všechny začínající počtáře, kteří zde mají jedinečnou možnost si svoje schopnosti natrénovat a překvapit spolužáky i učitele ve škole..
Klady:

+ jednoduché základní počty pro děti
+ trénuje matematické schopnosti
+ pěkně ilustrovaný plán
+ na plánu najdete i počty jednotlivých žetonů
+ větší políčka i číslice
Zápory:

- s přibývajícími dílky přikládání trvá déle
- ze stojáků vám žetony občas spadnou díky zaobleným zarážkám
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Příběh hraček Nejlepší přátelé jsou Buzz a Woody