Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Osada – domov stavitelů i vojáků

Za sedmero horami a sedmero řekami vzkvétalo rozlehlé království, které oplývalo hojností. Vládl mu šlechetný král Gabriel Udatný, a spolu se svou věrnou družinou rytířů Hranatého stolu chránili království proti třem barbarským sousedům. Byli jimi Vladimir Ukrutný, Boris Nemilosrdný a Igor Hrozný.

Všechna království se nacházela u břehů Tajemného jezera, jehož vody brázdili kočovní žoldáci s lodí Marianne a byla oddělena bouřlivými řekami na rovnoměrné čtvrtiny. Mezi sousedními zeměmi tak existovalo pouze spojení prostřednictvím jezera. Pokud chtěli králové napadnout svého souseda, museli úplatné vojáky z lodi Marianne najmout a plavit se na jejich palubě k hranicím svého protivníka. Všechny ostatní lodě, které se pokusili Gabriel nebo jeho protivníci postavit, se potopily dříve, než dosáhly svého cíle a jejich vraky brázdí břehy jezera.

Hra Osada kombinuje sběr surovin se souboji armád. V počátcích však vaše osada (neboli království) je pouze prázdnou planinou, na níž stojí jedna osamělá postava jejího vůdce – tedy vaše. Je jen a jen na vás, jak rychle se vám na ní podaří vybudovat prosperující a soběstačnou zemi se silnou armádou. Záleží na osobních preferencích, jestli dáte v počátcích přednost dřevorubci, kameníkovi, kováři nebo výrobě mincí. Práce každého z řemeslníků vám přinese užitek jiným způsobem.

Stejně jako většina současných moderních strategických her využívá i Osada rozdělení tahu hráče na několik fází. V této hře se jedná o čtyři etapy: sběr, výstavba, rekrutování a bitva. Zpočátku každého souboje jsou nejdůležitější první dvě, postupem času budete však najímat více vojáků k obraně, můžete dokonce přejít do útoku a napadnout soupeře.

Na počátku tahu sbíráte suroviny za pomoci hodu čtyřmi kostkami. V časovém limitu třiceti vteřin, které vám odměřují přesýpací hodiny, máte možnost opakovat libovolně svůj hod do doby, než vám kombinace materiálu na kostkách bude vyhovovat, nebo než vám vyprší čas.

Na každé z kostek může padnout jeden ze symbolů surovin (Z = zlato, D = dřevo, S = ocel, K = kámen), symbol rytíře (R) nebo „žolík“ (J), kterým můžete nahradit libovolnou věc z výše popsaných. Každý z hráčů má pro suroviny pevně danou velikost skladů, jež lemují celou hrací desku. Vždy můžete mít maximálně čtyři kusy každého materiálu.

Za obsah skladu si můžete postavit budovu ve městě. Každá stavba, která je naznačená na plánku, má u svého obrázku uvedenu svoji cenu (počet surovin, který je potřeba k jejímu postavení) a hodnotu obranného čísla. Výstavba má dvě povinné etapy – základy a dokončení stavby. Až po dokončení celé budovy vám strategické stavby zdvojnásobují příjem dané suroviny nebo počet rekrutovaných rytířů.

Pokud se vám na některé z kostek podaří hodit symbol R, tedy rytíře, můžete využít i třetí fázi tahu – rekrutaci. Každou z již postavených budov ve městě mohou chránit až dva vojáci. Celkem tedy můžete mít armádu čítající šestnáct mužů.

Pokud prohráváte, nebo chcete svému soupeři uškodit, můžete využít poslední fázi bitvy. Nejprve však musíte mít postavenou budovu přístavu pro nalodění bojovníků. Loď, která je ve hře pouze jedna, si musíte pronajmout za pevně stanovenou cenu. Se zvoleným počtem vašich vojáků zaútočíte na vybranou soupeřovu budovu. Na základě porovnání útočných a obranných sil se vám může podařit zbořit cíl. Obě strany přichází v každém případě o několik vojáků v závislosti na obraně budovy.

Balení obsahuje čtyři armády po šestnácti papírových rytířích, které postavíte do plastových stojánků. Každá z nich má specifickou barvu i zbroj. V krabici naleznete také čtyři různé suroviny, ztvárněné jako umělohmotné kolečko. Barevné ztvárnění neodpovídá barvě skladů uvedených na hracím plánu, což vede ke zmatení hráčů. Čtyři hrací kostky, na kterých je uvedeno vždy všech šest symbolů, v jednom případě neodpovídají počátečnímu písmenu suroviny. To je způsobeno neúplným překladem hry do češtiny: při hodu oceli je na kostce uvedeno písmeno S z anglického názvu steel. Na desce jsou čtyři království oddělená řekou a jezerem, každé z nich má jiný styl výstavby a obsahuje osm budov v čele se zámkem. Domečky značí základy a celou budovu tvoří barevné plastové cihličky odpovídající barvě hráče. Jako bonus za zakoupení hry naleznete v krabici vstupenku na Horní hrad (Hauenštejn) u Ostrova nad Ohří.

Osada je vhodná pro vstup do světa strategických her, především pak pro děti kolem 10 let, které by ještě měly s komplexnějšími hrami problémy. Bohužel náročnější hráče při častějším hraní hra neuspokojí, protože nepřináší nové herní situace a k vítězství vedou dvě optimalizované cesty – na výběr je styl bojovníka nebo mírumilovná možnost rychlého stavitele. Při obou volbách však vyhrává ten soupeř, kterému se podaří nejdříve postavit kompletní osadu. Hru je možné zakoupit v řetězcích Pompo, Wiky, Dráčik a ve vašich oblíbených prodejnách hraček.

Recenze: Osada – domov stavitelů i vojáků
Klady:

+ zajímavý námět
+ jednoduchý herní princip
+ vstupenka na hrad zdarma
Zápory:

- malá variabilita – po více hraních se začnou hry opakovat
- barvy surovin nesouhlasí s žetony
- nevhodná pro zkušené hráče
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Maze Racers – kuličky v bludišti