Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Rummikub Twist – nový a se zvratem

rummikub-original-01

Kameny potřebují počítat. Musí vědět, kolik hrbolků a zrnek písku mají kolem sebe. Pokud by se totiž v okolí objevil kamenožrout a oni se potřebovali odkutálet do bezpečí, potřebují znát tu nejvhodnější cestu.

Ale my se jim připleteme do cesty a vezmeme si je do ruky. Budeme s nimi totiž počítat a skládat kameny do řady. To všechno nám dovolí klasická hra Rummikub, kterou představuje v nové verzi společnost Piatnik. Za jejím vznikem stojí dvojice Micha a Mariana Hertzano a kompletní box byl trochu překvapivě vyroben v Izraeli. Hra je pochopitelně kompletně v češtině a nová verze je datovaná do roku 2017.

Zaujme už krabice, která má netradiční protáhlý tvar. Ale uvnitř nás (alespoň na první pohled) zase tolik překvapení nečeká. I když jak se to vezme, protože samotné stojánky jsou řešené zajímavě a hráči k nim musí před první partií připevnit plastové nožičky. Každý z účastníků si jeden tento pořadač vezme a postaví před sebe. Všechny bílé kameny hráči nahromadí uprostřed, symboly (čísly a obrázky) dolů a pořádně je ještě naposledy zamíchají.

rummikub-original-04

Jednotliví účastníci si pak náhodně vyberou čtrnáct kamenů, které si libovolně rozestaví do stojánku. Zbytek zůstane ležet uprostřed. Od té chvíle se hráči střídají na tahu, ve kterém se snaží vždy vyložit některé z kamenů před sebe. Pokud nemůže nebo nechce, dobere si místo toho jeden nový kámen. Postupně tak hráči vytváří sady tří nebo čtyř stejných číslic a postupek. Později k těmto rozpracovaným kombinacím lze kameny přikládat a to nejen do svých, ale i k soupeřům. Chybějící exemplář lze doplnit žolíkem.

Jenže co je naprosto jedinečným prvkem Rummikubu je šance libovolně přeskládat již existující skupiny a do nich zapracovat své další kameny. Hráči tak mohou rozebírat postupky i sady čísel a vytvářet z nich jiné kombinace. Nikdy po takové manipulaci nesmí zbýt kámen, který by nikam nepatřil. A jakmile se některému z hráčů podařilo vyčerpat všechny své kameny ze zásoby, nastává konec partie. Ostatní hráči dostanou trestné body za všechny kameny, které jim zbyly nevyužité v zásobníku.

Rummikub je super zábavou a my se nikdy netajili tím, že pro něj máme slabost. Skládání čísel do kombinací je vlastně takovými žolíky bez karet a s kameny. Ovšem právě možnost přeuspořádat skupiny v následujících kolech je tím jedinečným prvkem, který Rummikub odlišuje od konkurence a dělá z něj super zábavu.

rummikub-original-10

Hráči mají v každém kole hromadu možností, jak umisťovat své kameny. A tak jediné, co bychí, je snad nějaké téma. Hra je to pouze s čísly. Tedy až na obrázkové žolíky. U těch jsme si zvykli, že mají všechny stejný vzhled.

Jenže v novém Rummikubu tomu tak není. V nabídce jsou totiž noví tři speciální žolíci – dvojitý, zrcadlový a dvoubarevný. Ten první v pořadí vypadá jako dva žolíci v řadě a právě tak se i chová. Hráč jej totiž může využít jako náhražku hned dvou kamenů vedle sebe. To současně umožňuje už na začátku dělat větší skupinky a postupky. Ovšem taková destička nabízí velkou výhodu v pozdějších fázích partie. Pokud už byl žolík použitý, všichni účastníci jej mohou získat zpět do ruky, pokud jej nahradí současně dvojicí správných čísel.

V klasických postupkách musí všechny kameny mít stejnou barvu. To se ale mění s příchodem dvoubarevného žolíka. Ten funguje jako předěl – na jedné straně může být jedna barva a na druhé jiná. Současně také nahrazuje jedno číslo. To zrcadlový žolík dokonce umožňuje změnit směr postupky a vykládat do ní stejné číslice! A také ve skupinách jeho zásluhou mají hráči šanci kombinovat číslice stejné barvy.

rummikub-original-14

Tyto dva noví žolíci jsou ohromnou novinkou. Přidávají obrovskou novou úroveň možností a taktizování. Současně ale také způsobí, že je mnohem těžší najít ten nejvhodnější tah. Jejich použití v partii tak může mít za následek, že jednotlivé tahy hráčů se protáhnou. Odměna pro hráče ovšem jsou fantastické machinace a nevídané kombinace.

Všechny tři nové speciální žolíky jsou přídavky, které významně mění celou hratelnost. Hráči mají ve svých rukou najednou mnohem více možností a kombinací, takže se kamenů zbavují rychleji. Jak se tedy jednotlivé tahy zdají delší, celkově je partie mnohem rychlejší, protože není potřeba tolik dobírat kameny ze zásoby. Hráči upíchnou většinu z nich, pokud mají k dispozici nějaký speciální žolík. Tady právě hraje roli náhoda (na začátku partie), abyste některého z nich dostali do zásobníku. Později lze ale žolíky ukradnout i ze stolu, kam jej vyložil jiný hráč.

rummikub-original-20

Partie jsou dohromady solidně rychlé a trvají rozumných třicet minut a někdy i méně. Hra je lepší ve dvou, kdy je na stole hromada kamenů, ale hráč se dostává častěji k tahu a tím může i lépe kontrolovat vývoj. To ve více hráčích se sice zaplňuje stůl možná ještě rychleji, ale řada možnost ívám proklouzne mezi prsty dřív, než se dostanete k tahu. U dětí hra trénuje práci s číslicemi, ale skvěle baví i rodiče, kteří vyrostli na karetních žolícícíh.

Nový Rummikub nám udělal obrovskou radost. Nepřichází pouze s novým designem krabice a se snahou vytěžit peníze na známé značce. Krabice přináší reálnou přidanou hodnotu a dělá z nové varianty dostatečně odlišnou hru. Partie mají sice stejnou náplň, ale možností tahu výrazně přibylo. Rummikub zůstává skvělou zábavou a s novou krabicí je ještě lepší.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorEphraim Hertzano
IlustraceMicha Hertzano, Michael Rüttinger, Sławek Wiechowski
Vydavatel(Unknown), Alga, Aquamarine Games (COMPUDID), Arxon, Bello Games New York, Inc., BGA Plus, Bookmark Verlag, Brain Games Germany, Brio AB, Broadway Toys LTD, Cadaco, Cardinal, Carlit, Casper, Cayro, The Games, CBS Electronics, Clementoni, Coneways, Crown & Andrews Ltd., Dal Negro, danspil, Desyllas Games, Dujardin, Enigma (Bergsala Enigma), Espenlaub, F.X. Schmid, Falomir Juegos, Fame Products, Feelindigo, Fjarðarfell, Fortuna Games, Fun Connection, Game Design, Goliath Games, Grow Jogos e Brinquedos, H. I. T. INDUSTRIES, LTD., Hansa Toy Co., Hasbro, HEMA, Hertzano Ltd., Ideal, Intelli, IRWIN Games, John Adams (IDEAL), Joker, Jumbo, Kaissa Chess & Games, Kärnan, Kawada, Co. Ltd, Kingstone International, Kirjalito, Kod Kod, Korea Boardgames, Lamda Limited, Lastentuotetukku KY, Lemada Light Industries, Lifestyle Boardgames Ltd, Lifetime Educational Games, M & G Pacific Toys, Inc, Mar Lúdico, Masudaya Corp, MB Jeux, MB Juegos, Nordic Games GmbH, Noris Spiele, One Moment Games, Orangutan Games, Otto Maier Verlag, Parker Brothers, Pavilion, Peri Spiele, Perner Produktions GmbH, Piatnik, Playtoy Industries, Pressman Toy Corp., Ravensburger, Schmidt International, Schmidt Spiele, Selchow & Righter, Selecta Spel en Hobby, Shelbud Products Corp., Spear's Games, Spin Master Ltd., Sterling Games, Studio100, Tactic, TM Toys, TOMA Sp. z o.o., Tomy, Toy Club, Waddingtons, Weico Produkte GmbH, Western Publishing Company, Wood Expressions, Yangxin Industrial Company Limited, 놀이속의세상
Rok vydání1977
Počet hráčů2 - 4
Herní doba60
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(47 voters)
KategorieAbstract Strategy, Card Game, Children's Game, Number
MechanismySet Collection, Tile Placement
RozšířeníOriginal Rummikub Ergänzungs-Set für 5 und 6 Spieler
RodinaGame: Rummikub, Traditional Card Games: Rummy, Card Games: Draw and Discard, Card Games: Exchange, Card Games: Shedding / Stops, Components: Traditional Playing Cards, Series: Senior (Cadaco), Series: Unser Lieblingsspiel (Georg Appl / Espenlaub)
Alternativní názvyChallenge Rummy, Classic Rummy, Deluxe Rummikub, Deluxe Rummy-O, Digital Game, Disney Rummikub, Family Rummy, Gin Rummi Qube, Het Huis Anubis: Ris Ras +, Mini Rummy, Mini-Rummy, Miniature Rummikub, My Rummy, My Rummy Travel, Original Rummikub, The Original Rummikub, The Original Rummikub Classic, The Original Rummikub Intro, Het originele Rummikub, Pocket Rummikub, Rack Rummy, Reise Rummikub, Reise Rummy, Rommi, Rum-E-Go, Rumi K, Rumi-K, Rummi Clasic, The Rummi Game, Rummi-Q, Rummika, Rummikid, Rummiking, Rummikub 3w1, Rummikub Classique, Rummikub Club, Rummikub Kompakt, Rummikub MINI, Rummikub Mundo: 經典版, Rummikub Novo, Rummikub Onyx, Rummikub Pocket, Rummikub Select, Rummikub Travel, Rummikub Voyage, Rummikub XXL, Rummikub: Infinity, Rummikub: le rami des chiffres, Rummy, Rummy Champion, Rummy De Luxe, Rummy Exclusiv, Rummy Joke, Rummy Junior, Rummy King, Rummy mit Spielsteinen, Rummy Profesional, Rummy Squares, Rummy-Club, Rummy-Cue, Rummy-Gin, Rummy-Jack, Rummy-O, Rummy-O II, Rummy-Tyle, Rummybrix, Rumy, Rumypok, Super Rummy, Super X-age Rummy, Top-Rummy, Tournament Rummikub, Travel Rummy, Руммикуб, Руммикуб. Без границ, Руммикуб. Без границ (мини), Руммікуб, רומיקוב, รัมมี่คิวบ์, ラミィキューブ, 拉密:豪华版, 루미큐브 보이저, 루미큐브 클래식, 루미큐브 클래식 미니

Více o hře.

Recenze: Rummikub Twist – nový a se zvratem
Rummikub se vrací na naše stoly po několika letech, ale hned vzbudil ve všech hráčích pocit nostalgie. Naštěstí to ale není všechno o vzpomínání, protože si budete užívat skládání čísel do kombinací. Ale ani jejich vyložení není konec, protože hráči mohou s již položenými kameny libovolně hýbat a přeskupovat je ve svůj prospěch. Pokud máte smůlu, pak vám mohou pomoci žolíci. Nejen ti klasičtí, ale také noví speciální, kteří přináší skvělé nové herní možnosti do partie. Rummikub je parádní zábavnou hrou pro rodiny a hlavně děti.
Klady:

+ výborné zpracování
+ zábavná hra
+ skvělé nové žolíky
+ herní doba je stále bez problémů
+ machinace
Zápory:

- tahy hráčů se protáhnou
- ve čtyřech málo kontroly
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Siege – obléhání hradu