Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Sázíme les – dnes víc, než kdy jindy

sazime-les-12

Stromy jsou životem, který je všude kolem nás. Tak jsme si na to zvykli. Život, který vlastně ignorujeme, protože tu je pořád a zdánlivě navěky. Jenže těm dnům je konec. Stromy potřebují naši pomoc. Jsou to živé bytosti, které dýchají a dodávají našemu světu tu jedinečnou zelenou, dýchatelnou podobu.

A jak jinak zachránit zeleň na naší planetě, než předat toto uvědomění dětem. K tomu se skvěle hodí nová desková hra Sázíme les, kterou na trh přináší společnost Pygmalino. Hru nám navíc doporučuje náš oblíbený Dráček Fráček. Původně hra vyšla jako dílo designérky Katarzyny Wioské pod logem firmy Granna. Jedná se o vítěze soutěže pro veřejnost o vytvoření hry. Ilustrace pak dostala na starost skupinka autorů Agnieszka Kowalska, Maciej Szymanowicz, Malgorzata Parczewska, Slawomir Bejda.

sazime-les-06

Sázíme les je hrou v menší krabičce, kde se mezi kreslenými stromy prochází spokojená zvířátka tak, jak by to v každém lese mělo být. A právě proto je také jako první krok přípravy potřeba roztřídit kartonové části stromků a jejich nohu upevnit do plastového stojánku. Části pak položí na stůl do dvou hromádek a k tomu ještě přidají třetí hromádku ptáků. Každou z nich pak označí odpovídajícím číslem. Každý z účastníků pak dostane jednu plochu, kterou je třeba osázet stromky. Na desce je vyznačených pět pozic, kde by měly růst.

 

Hráči se pak střídají na tahu, ve kterém vždy hodí dvojicí kostek. Jedna určuje číslici hromádky, ze které si mohou vzít dílky. Ty ale ihned musí použít a skládat tak stromečky od kořenu vzhůru. Na spodní část pak klidně v dalším kole může nasadit korunu a třeba příště zase usadit na vrcholek některého z ptáků.

sazime-les-01

Průběžně si může odložit vždy jeden dílek tak, aby jej mohl použít později. Stavba stromků je pak ústředním motivem, ve kterém se hráči střídají, přikládají dílky jeden k druhému a ten, kdo jako první zkompletuje pátý stromeček, se stává vítězem.

Sázíme les je jednoduchou kostkovou hrou, ve které prostě jen sbírají děti kousky stromů a skládají je dohromady. Pro zábavu pro ty nejmenší to ale funguje výborně, protože právě to házení je baví. Bohužel hra neobsahuje nic navíc, co by ve hře udrželo i starší publikum.

Proto je i uvedené věkové rozmezí docela odvážné. Začíná už na čtyřech letech, což opravdu moc pěkně odpovídá. Ale ta horní hranice deseti let je už příliš vysoká a už kolem osmého roku je hra opravdu jednoduchá a děti budou toužit po něčem s více možnostmi.

sazime-les-09

Hra má ale velmi důležitý naučný element, protože sázení stromů je dnes ještě důležitější než kdy v minulosti. Všude kolem nás řádí kůrovec a vysvětlit dětem důležitost stromů a naučit je, že je to běžnou součástí života, je něco, co bychom neměli podceňovat. Aby bylo vidět, že autoři to myslí vážně, v krabici je nejen plakát s informacemi, ale také malý pytlík s několika semínky.

A zdobí ji také krásná kreslená grafika. Od různých zvířátek na deskách až přes samotné ptáčky. Pochvalu si zaslouží i zpracování, protože figurky hráči připevňují přímo do koruny stromů a díky tomu vše vypadá opravdu lákavě.

sazime-les-11

Sázíme les je hrou pro ty úplně nejmenší, kteří vlastně ani nemusí počítat. Potřebují od sebe jen rozeznat hodnoty jedna, dvě a tři, které odkazují na různé hromádky. Poté už stačí šikovné prsty, které zkompletují stromečky. A pořádná porce štěstí, protože kromě kostky tu vlastně není žádná možnost, jak výsledek ovlivnit. Sázíme les má ale poslání a díky němu jej rádi podpoříme především u publika od čtyř do šesti let, kde bude mít největší úspěch.

Prozkoumávejte dál
Recenze: Camel Up – druhá edice Velbloudích dostihů